Bağımsız Bölüm İlavesi

Bağımsız Bölüm İlavesi

Apartmanda bağımsız bölüm, anagayrimenkulün ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olup, Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre bağımsız mülkiyete konu olan bölümlerine deniyor. Peki, apartmana sonradan bağımsız bölüm eklenir mi?

Kat mülkiyeti kanunu yenilik ve ilaveler!

Kat mülkiyeti kanunu yenilik ve ilaveler hususunda yer alan hükümlerine göre, binaya yapılacak yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılıyor...

Binalarda bağımsız bölüm ilavesi!

Binalarda bağımsız bölüm ilavesi nedir? Bağımsız bölüm ilavesi nasıl yapılıyor? Binalarda Bağımsız bölüm ilavesi hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları detaylı olarak haberimizin devamında yer alıyor..

Binalara bağımsız bölüm ilavesi nasıl yapılır?

Binalara bağımsız bölüm ilavesi nasıl yapılır? Merak ediyorsanız sorunuzun yanıtı ve konu ile ilgili Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan hükümler için haberimize giriş yapabilirsiniz...

Akitli işlemler nelerdir?

Tapu müdürlüğünde yapılabilen akitli işlemler nelerdir? Hangi işlemler "Akitli" olarak nitelendiriliyor? Yanıtı ve detayları için haberimizi inceleyebilirsiniz...

Giresun'da ağır hasarlı 98 bina ve 178 bağımsız bölüm acilen yıkılacak!

Giresun'da hasar tespit çalışmalarını dün itibarıyla tamamladıklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bin 85 binada 3 bin 850 bağımsız bölümün incelemesini arkadaşlarımız detaylı şekilde yaptılar'' diye konuştu.

Giresun'da kentsel dönüşüm kapsamında 28 binada 96 bağımsız bölüm tespit edildi!

Giresun'da kentsel dönüşüm kapsamında 28 binada 96 bağımsız bölüm tespit edildi, 11 binada toplamda 20 bağımsız bölüm yıkıldı.

Giresun'daki 45 binadaki 141 bağımsız bölüm ağır hasarlı!

Dereli'de toplamda 392 binadaki 1754 bağımsız bölüm incelendi. 45 binadaki 141 bağımsız bölümün ağır hasarlı, yıkık ya da acil yıkılacak şekilde olduğu belirlendi.

Emlak Konut GYO Saraçoğlu'nda 429 bağımsız bölüm için ruhsat alındı!

Emlak Konut GYO projelerinden Ankara Çankaya Saraçoğlu projesinde 120 adet konut ve 309 ticari üniteden oluşan toplam 429 adet bağımsız bölüm için yapı ruhsatı alındı.

Nidapark Küçükyalı'da 563 bağımsız bölüm için ruhsat alındı!

Emlak Konut GYO projelerinden Nidapark Küçükyalı'da B9, B10 ve B11 Blokta revizyona gidildi ve ticari ünite sayısı 345 ve konut sayısı 218 olacak şekilde toplam 563 adet bağımsız bölüm için Tadilat Yapı Ruhsatları alındı.

Büyükyalı'da 205 bağımsız bölüm 742.2 milyon TL'ye satıldı!

Özak GYO projelerinden olan Büyükyalı'da 2020 yılının ilk yarısında 742 milyon 274 bin 515 TL değerinde 205 adet bağımsız bölümün ön satışı gerçekleştirildi...

Büyükyalı İstanbul'da bağımsız bölüm sayısı 1673 adet oldu!

Emlak Konut GYO'nun projelerinden Büyükyalı İstanbul'da 28 olan ticari ünite sayısı 46 adet olacak şekilde Tadilat Yapı Ruhsatları alındı. Proje kapsamında 1655 olan toplam bağımsız bölüm sayısı 1673 adet oldu.

Evora İzmir'de 260 bağımsız bölümün ruhsatı alındı!

Emlak Konut GYO projelerinden Evora İzmir kapsamında, 8110 Ada 1 Parselde yer alan 195 adet konut ve 65 adet ticari üniteden oluşan toplam 260 adet bağımsız bölüm ve 8115 Ada 3 Parselde yer alan 2 ticari üniteye ait Yapı Ruhsatları alındı.

İş GYO Kartal Manzara Adalar bağımsız bölüm değerleme raporu 2020!

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın İstanbul İli, Kartal İlçesi, Yukarı Mahallesi, 10047 ada'da yer alan 5 adet bağımsız bölüme ilişkin değerleme raporu yayınlandı... 

İmar barışında 7 milyon 436 bin 354 bağımsız bölüm için başvuru yapıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2018'de hayata geçirilen imar barışı uygulaması kapsamında, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılaşmaya gidilen 7 milyon 436 bin 354 bağımsız bölüm için başvuru yapıldığını açıkladı...

Büyükyalı İstanbul bağımsız bölüm sayısı 1655 adet oldu!

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı projelerinden Büyükyalı İstanbul kapsamında 1642 olan toplam bağımsız bölüm sayısı 1655 adet oldu...

Malatya'da 4 bin 928 binada 9 bin 310 bağımsız bölüm ağır hasarlı!

Depreme ilişkin son durumu paylaşan Malatya Valiliği, Pütürge'de 2181, Battalgazi'de 1270, Kale'de 843, Doğanyol'da 451, Yeşilyurt'ta ise 183 olmak üzere 4 bin 928 binada 9 bin 310 bağımsız bölümün ağır hasarlı olduğunun belirlendiğini açıkladı...

Diyarbakır'daki riskli 2 bin 500 bağımsız bölüm için dönüşüm müjdesi!

Diyarbakır'da risk taşıyan 2 bin 500 bağımsız bölüm için kentsel dönüşüm projesi başlatılacaklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bölgede hayata geçirilecek çalışmaları ve projeleri anlattı.

Bağımsız Bölüm İlavesi

Bağımsız Bölüm İlavesi Bağımsız Bölüm İlavesi

Apartmana sonradan bağımsız bölüm eklenir mi?

Apartmanda bağımsız bölüm, ana gayrimenkulün ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olup, Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre bağımsız mülkiyete konu olan bölümlerine deniyor.


Bir apartmana;  kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler açılabiliyor. Peki, bu yerler için apartmana sonradan bağımsız bölüm eklenir mi?


Yukarıda belirtilen yerler ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir. Bağımsız bölüm ilavesi için gerekli olan koşullar da şu şekilde sıralanıyor:


Bağımsız bölüm ilavesi için Kat Mülkiyeti Kanununa göre;  Anagayrimenkulün üstüne kat ilavesi veya mevcut...