29 / 06 / 2022

Dekon Luna

Dekon Luna

1946 yılında Belediye ile Dolmabahçe Havagazı Fabrikası arasında yapılan mukavelede fabrikanın Haliç'e nakledilmesine karar verilmiş. Gazhane, Haliç'te masrafları Belediye tarafından karşılanarak inşa edilecek yeni tesislerde faaliyet gösterecekmiş.

1943 yılında Haliç'i temizlemek için bir komisyon kurulmuş!

1943 yılında İstanbul Valiliği, Ankara Hükümeti'ne başvurarak, tamamen dolan Haliç'in temizlenmesi lazım geldiğini bildirmiş. Hükümet'de emir vererek Haliç'i temizlemek için bir komisyonun kurulmasını ve tetkiklerde bulunmasını istemiş.

1937 yılında Haliç temizlenecek!

1937 yılında Prost'un hazırladığı imar planıyla Haliç sanayi mıntıkası olacakmış. Haliç'de deniz trafiği artacağından Haliç'in temizlenmesi gündeme gelmiş. Belediye, Haliç'in temizlenmesi hakkında bir proje hazırlayacakmış.

1937 yılında Haliç'in iki sahilinde yol açılacak!

1937 yılında Haliç'in sanayi mıntıkası olmasını kararlaştıran Mimar Prost, bu mıntıkanın denizle olan irtibatının yanında sahilin her iki tarafında geniş birer yol yapılmasını uygun görmüş.

2001 yılında Haliç, 'mavi bayrak' alma statüsü kazanmış!

Dalan'ın belediye başkanlığı döneminde başlatılan Haliç'i temizleme çabaları 2001 yılında sonuç vermeye başlamış. Üç belediye başkanı eskiten Haliç, 500 milyon dolar harcamayla 'mavi bayrak' alma statüsü kazanmış.

2001 yılında Haliç'te Türkiye'nin bir modeli inşa edilecekmiş!

2001 yılında Haliç'te, 45 dönüm arazi üzerinde Türkiye'nin bir modeli inşa edilecekmiş. Toplam 120 eserin yer alacağı 'Miniatürk'te ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerini gösteren eserlerden birer örneği yer alacakmış.

2000 yılında Haliç'ten Piyer Loti'ye teleferik!

2000 yılında Eyüp Belediyesi, Haliç kıyısından Piyer Loti tepesine yolcu taşıyacak teleferik için kolları sıvamış. Eyüp Cami'nin arkasından Piyer Loti'ye yerleştirilecek teleferik 145 milyar liraya mal olacakmış.

1998 yılında Haliç'e çelik köprü!

1998 yılında Taksim-4. Levent arasında inşa edilen İstanbul Metrosu'nu Taksim'den Yenikapı'ya kadar uzatacak güzergahta, Haliç 12 metre yüksekliğinde 892 metre uzunluğunda çelik bir köprüyle geçilecekmiş.

1997 yılında Haliç, diyaliz yöntemiyle temizlenecekmiş!

1997 yılında Haliç'i temizleme çalışmaları başlamış. Toplam maliyeti 30-40 trilyon liraya diyaliz yöntemiyle Haliç, 8 ayda temizlenecekmiş. Gemilerle toplanan balçıklar, Alibeyköy'deki eski taş ocakları çukurlarına hortumlarla pompalanacakmış.

1995 yılında Haliç'in çamuruna müşteri aranıyormuş!

1995 yılında Haliç'in zemininde yıllarca biriken 33 bin 333 kamyon dolusu çamuru alacak gönüllü aranıyormuş. Haliç'in zeminindeki 60 metre kalınlığında, 5 milyon ton çamurun özelliklerini araştıran bir Bilim Kurulu'da oluşturulmuş.

1993 yılında Haliç kıyılarını kültür merkezleri süsleyecekmiş!

1993 yılında Haliç kıyılarını kültür merkezleri süsleyecekmiş. Feshane binası Çağdaş Sanat Müzesi, Sütlüce mezbahası Haliç Kültür ve Eğitim Merkezi olacakmış. Lengerhane binası ise Sanayi ve Teknoloji Müzesi olacakmış.

1993 yılında Haliç'te deniz bitmiş!

1993 yılında Haliç'te deniz bitmiş. Sanayi atıklarının doldurduğu Haliç'te deniz trafiği aksamaya başlamış. Eyüp'ten Silahtar'a deniz ulaşımı sağlanamaz olmuş. Dolmuş yapan sandalların ise kürekleri çamura saplanıyormuş.

1992 yılında Haliç'in pisliği Karadeniz'e aktarılacakmış!

1992 yılında Büyükşehir Belediyesi, Haliç'i temizlemek için Karadeniz'e 30 kilometrelik boru hattı çekilmesi ve pisliğin hava pompalarıyla emilerek Terkos ile Kilyos arasındaki maden ocaklarına dökülmesi için proje çalışması başlatmış.

1991 yılında Haliç kaderine terk edilmiş!

1990 yılında yüzlerce kanalizasyonun ve atölyelerin atıklarının boşaldığı Haliç'te kirlilik aşırı boyutlara varmış. İstanbul Belediyesi, denizi kirletiyor gerekçesiyle Haliç kollektörlerini kapatmasıyla Haliç tekrardan kokmaya başlamış.

1985 yılında İstanbulluların yüzde 95'i, Haliç'in temizleneceğine inanmıyormuş!

1985 yılında Sheraton Otel'de düzenlenen konferansta, Haliç'teki son gelişmeler ele alınmış. Bedrettin Dalan, İstanbulluların yüzde 95'inin, Haliç'in temizlenmeyeceğini söyledi ve ''Ancak, bu meseleyi hiç kimse engelleyemez'' demiş.

Dekon Luna Haberi

 Dekon LunaDolmabahçe Gazhanesi


Dolmabahçe'den Haliç'e naklediliyor


     Vali ve Belediye Başkanı Dr. Lütfi Kırdar'ın, Dolmabahçe Gazhanesi'nin bir an evvel buradan kaldırılması ve Haliç'te yeni bir gazhane tesisi hakkındaki teşebbüsleri müspet bir netice almıştır.

     Balkan Harbi sıralarında Dolmabahçe Havagazı Fabrikası Belediye tarafından şimdiki şirkete satıldığı zaman, o zamanki Şehrimini Operatör Cemil Topuzlu, satış mukavelesine bir madde ilave ettirmiş, bütün masrafları şirkete ait olmak üzere, Belediye'nin göstereceği bir yere gazhanenin kaldırılmasını kabul ettirmişti. Sonradan bu mukavele bozularak gazhanenin kaldırılması müddeti 50 seneye çıkarılmıştı. Şimdi bu müddetin yarısı bile dolmamıştır. 

     İnönü Stadı'nın Dolmabahçe'de yapılması münasebetiyle Dr. Lütfi Kırdar şirketle...