İşyeri kira geliri vergisi nasıl hesaplanır

İşyeri kira geliri vergisi nasıl hesaplanır

Gelir Vergisi Kanunu gereğince taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler, gelir vergisine tabi tutuluyor. Peki, işyeri kira geliri vergisi nasıl hesaplanır? İşte vergi hesabı..

İşyeri kira geliri vergisi 2014!

İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin beyanname verme sınırı ne kadar? Kimler işyeri kira geliri vergisi için beyanname verecek? İşte işyeri kira geliri vergisi 2014...

Kira geliri beyannamesinde masraflar vergiyi azaltır mı?

Evi ve işyeri kirada olanların 2019’da elde ettikleri kira geliri için beyanname verme dönemi 1 Mart’ta başladı. Beyanname verilmesinin son tarihi ise 31 Mart olarak belirlendi. 

Kira geliri beyanname dönemi yarın başlıyor!

2 milyon ev ve işyeri sahibinin elde ettiği kira geliri yarından itibaren beyan edilecek. Kira geliri beyanıyla ilgili merak edilen her şeyi sizler için araştırdık...

Kira geliri olanlar dikkat! Beyanname dönemi başlıyor!

2 milyon ev ve işyeri sahibi elde ettiği kira geliri için 1 Mart tarihinden itibaren gelirini beyan edecek. Kira geliri beyanında nelere dikkat edilmeli? İşte tüm merak edilenler...

İşyeri kira geliri istisnası 2017!

2016 yılı içerisinde işyerini kiraya vererek istisnadan yüksek oranda gelir elde eden kimseler, bu sene kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki işyeri kira geliri istisnası 2017 ne kadar?

Hem işyeri hem konut kira geliri olanlar için rehber 2017!

2017'de hem konut hem işyeri kira geliri olanlar nasıl vergilendirilecek? İşte Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan hem işyeri hem konut kira geliri olanlar için rehber 2017..

İşyeri kira geliri beyanı 2016!

Kira gelir vergisi, Gelir Vergisi Kanunu gereğince ödeniyor. Bu vergiyi istisna bedelinden yüksek geliri olan kimseler ödüyor. Peki, işyeri kira geliri beyanı 2016 ne zaman verilir? Nasıl verilir?

İşyeri kira gelir vergisi muafiyeti 2016!

Kira gelir vergisi, Gelir Vergisi Kanunu gereğince ödenen vergiler arasında yer alıyor. Kira geliri sınırı ev ve işyerleri için farklı tutarlarda belirleniyor. Peki, işyeri kira gelir vergisi muafiyeti 2016 nedir?

İşyeri kira beyan sınırı 2016!

İşyerini 2015 yılı içerisinde kiraya verenler 2016 yılında kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki vergi için işyeri kira beyan sınırı 2016 nedir? İşyeri kira geliri istisnası 2016 ne kadar?

Hisseli işyeri kira geliri beyanı!

Gelir Vergisi Kanunu gereğince taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler için vergi ödeniyor. Ödemelerden önce ise beyanname veriliyor. Peki, hisseli işyeri kira geliri beyanı nasıl verilir?

Hisseli işyeri kira geliri vergisi!

Kira gelir vergisinde mükelleflerin öncelikle beyanname vermeleri gerekiyor. Peki, taşınmaz mal hisseli ise ne olur? Hisseli işyeri kira geliri vergisi için beyan nasıl verilir? Vergi nasıl ödenir?

Kira geliri olanlar ne yapmalı?

Mesken ve işyeri kiralamalarında istisnadan yüksek gelir elde edenler gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, 2015 yılında taşınmazını kiraya vererek kira geliri olanlar ne yapmalı?

Hem işyeri hem konut kira geliri olanların vergisi!

Kimi mükellefler yalnız mesken veya işyeri kira geliri elde ederken kimi mükellefler de hem işyeri hem konut kira geliri elde ediyor. Peki, Hem işyeri hem konut kira geliri olanların vergisi nasıl olur?

Sadece işyeri kira geliri olanların vergisi!

Taşınmaz malını kiraya veren kimseler, elde ettiği gelirler için vergi ödemek ile mükellef oluyor. Mesken ve işyerlerinde farklı istisna uygulanıyor. Peki, sadece işyeri kira geliri olanların vergisi nasıl hesaplanır?

İşyeri kira geliri vergisi nasıl hesaplanır

İşyeri kira geliri vergisi nasıl hesaplanır İşyeri kira geliri vergisi nasıl hesaplanır

İşyeri kira geliri vergisi nasıl hesaplanır?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler, gelir vergisine tabi tutuluyor.


Vergilendirme bazı kıstaslara göre yapılıyor. Her kira geliri elde eden değil, yalnız kazancın belirlenen istisna bedeli aşanlar vergide mükellef oluyor.


Buna karşın bir sene içerisinde elde edilen kira gelirlerinin istisna sınırını geçmemesi halinde vergi ödenmiyor. Peki, işyeri kira geliri vergisi nasıl hesaplanır?


İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını 2014 yılı için 27.000 TL aşanlar beyanname vererek vergi ödemek ile mükellef oluyor.


Konut ve işyeri kira gelirinin birlikte elde edilip beyan edilmesi halinde, istisna sadece konut kira gelirine uygulanıyor. İşyeri kira gelirine istisna uygulanmıyor. 


Gerçek gider yönteminde yer alan iktisap bedelinin % 5’i tutarındaki indirimi, sadece konut...