kira artış davası nasıl açılır

kira artış davası nasıl açılır

Mesken ve işyeri gibi gayrimenkul kiralama sürecinde kira artış davası da açılabiliyor. Bu dava Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılıyor. Peki, davayı kimler ne zaman açabilir, dava nasıl sonuçlanır?

Kira artış davasını kim açar?

Kiracılık Hukuku gereğince kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabiliyor. Peki, kira artış davasını kim açar? Kiracı mı? Mal sahibi mi? İşte yanıtı..

Kira artışı dava dilekçesi!

Kira bedeli, hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenebiliyor. Kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabiliyor. İşte kira artışı dava dilekçesi...

Kira artış davası nasıl açılır?

Türk Borçlar Kanunu gereğince, gayrimenkul kiralamalarında kira bedelinin belirlenmesi için dava açılabiliyor. Her zaman açılabilen ve süre kısıtlaması bulunmayan bu kira artış davası nasıl açılır?

3 soruda kira artış davası!

Mesken ve işyeri gibi gayrimenkul kiralama sürecinde kira artış davası da açılabiliyor. Bu dava Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılıyor. Peki, davayı kimler ne zaman açabilir, dava nasıl sonuçlanır?

Kira artışının tespiti davası nasıl açılır?

Gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi ya da kiracı kira artışının tespiti için dava açabiliyor. Peki, kira artışının tespiti davası nasıl açılır?

Kira artış davasını kim açar?

Kiracılık Hukuku gereğince kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabiliyor. Peki, kira artış davasını kim açar? Kiracı mı? Mal sahibi mi? İşte yanıtı..

Ev sahibi kira artış davası açabilir mi?

Kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlü oluyor. Peki, ev sahibi kira artış davası açabilir mi?

Kira artışı davası ne zaman açılır?

Kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabilir. Kira süresi boyunca kiracılar kira ve yan giderleri ödemek ile mükellef oluyor. Peki, yeni dönemde uygulanacak kiralar için kira artışı davası ne zaman açılır?

Kira artışı davası dilekçesi örneği!

Kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabilir. Kira artışı davası açmak için bir dilekçe ile birlikte Sulh Hukuk Mahkemesine müracaat ediliyor. İşte kira artışı davası dilekçesi örneği..

Kira artışı davası nasıl olur?

Gayrimenkul kiralamalarında kiracı kira bedelini zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemek ile mükellef oluyor. Kira artışı için hakimin müdahalesi de istenebiliyor. Peki, kira artışı davası nasıl olur?

Kira artırımı davası nasıl açılır?

Kira bedelinin belirlenmesi konusunda tarafların anlaşmazlık yaşaması halinde durum, yargıya taşınabiliyor. Peki, kira artırımı davası nasıl açılır? Kira artırımı davası berede açılır? İşte kira artırımı davası..

Ev kira artış oranı 2015!

Kira döneminin sona ermesi ve kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılabiliyor. Peki, kiraya zam hangi oranlarda yapılır? İşte ev kira artış oranı 2015...

Konut kira artışı 2015!

Taşınmaz mal kiralama sözleşmelerinin yenilenmesi halinde kira bedeline belli oranda zam yapılıyor. Peki, konut kira artışı neye göre yapılır? İşte konut kira artışı 2015 hesaplama formülü..

İşyeri kira artış oranı 2015!

Mesken ve işyeri gibi taşınmaz mal kiralamalarında yenilenen kira dönemlerinde kira bedeline belli oranda zam yapılıyor. Peki, işyerinde kiracıya nasıl zam yapılır? İşte işyeri kira artış oranı 2015...

Kira artış oranı hangi ÜFE?

Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında yapılan kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde mevcut kira bedeline zam yapılıyor. Peki, kira artış oranı hangi ÜFE oranı ile hesaplanır? İşte yanıtı..

Mart kira artış oranı 2015!

Kira döneminin son bulması ve aynı anda yenilenmesi halinde kira bedelinde artış yapılıyor. Konut kiracısına yapılacak artışta kullanılan ÜFE oranları, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Peki, Mart kira artış oranı 2015 nedir?

kira artış davası nasıl açılır Haberi

kira artış davası nasıl açılır

Gayrimenkul kiralamalarında kiracılar, kiralama süresi boyunca belirlenen kira bedelini ödemek ile mükellef oluyor. Kira bedeline senelik zam yapılıyor. Bu zam meskenlerde ÜFE oranlarında yapılıyor. İşyeri kiralamalarında ise 2020'ye kadar istenilen oranlarda zam yapılabiliyor.


Kanunen kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor. 


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirleniyor. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebiliyor.


Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, beş...