Tapu harcı oranı değişikliği

Tapu harcı oranı değişikliği

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni düzenleme kapsamında tapu harcı oranları da yer alıyor. Peki, tapu harcı oranı değişti mi?

Konut tapu harcı 2021!

2021 yılında satışa konu olan konutlar için ne kadar tapu harcı ödenecek? Konut tapu harcı 2021 ne kadar oldu? İşte konut tapu harcı oranı 2021...

Konut tapu harcı 2020!

2020 yılında satışa konu olan konutlar için ne kadar tapu harcı ödenecek? Konut tapu harcı 2020 ne kadar oldu? İşte konut tapu harcı oranı 2020...

Konut tapu harcı 2019!

2019 yılında satışa konu olan konutlar için ne kadar tapu harcı ödenecek? Konut tapu harcı 2019 ne kadar oldu? İşte konut tapu harcı oranı 2019...

Tapu harcı indirim oranı 2018!

Konut ve işyerlerinin alım satım işlemleri için ödenen tapu harcında indirim yapıldı. İşte tapu harcı indirim oranı 2018..

Patronlar KDV düzenlemesi ve tapu harcı indirimi için ne diyor?

Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV oranı yüzde 8'e, tapu harcı oranı ise yüzde 4'ten yüzde 3'e düşürüldü. Peki inşaat patronları ne diyor?

Tapu harcı oranı 2018!

Tapu harcı oranı 2018 yılında da binde 20 oranında tahsil ediliyor. Buna göre gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında hesaplanarak ödeniy

Tapu harcı oranı Kasım 2017!

Konut, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların satış işlemleri için belli oranlarda tapu harcı ödemesi yapılıyor. İşte tapu harcı oranı Kasım 2017..

Tapu harcı indirimi 2017!

15 Mart 2017 tarihinde tapu harcı oranlarında indirim yapıldı. İndirimli oranlar 30 Eylül'e kadar geçerli olacak. İşte Tapu harcı indirimi oranı 2017 ve hesaplama örnekleri..

İndirimlerle yeni tapu harcı 2017!

Tapu harcı oranı dün Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile binde 15'e düştü. İşte indirimlerle yeni tapu harcı 2017 oranı ve hesaplama örnekleri..

Tapu harcı oranı değişti mi?

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni düzenleme kapsamında tapu harcı oranları da yer alıyor. Peki, tapu harcı oranı değişti mi?

Tapu Harcı Hesaplama Aracı 2017!

Tapuda yapılacak devir işlemleri için tapu harcı ödemesi yapılıyor. Bu harç, satış bedeli ve tapu harcı oranı ile hesaplanıyor. İşte Tapu Harcı Hesaplama Aracı 2017..

Tapu harcı hesaplama örneği 2017!

2017 yılında tapu müdürlüğünde gerçekleştirilecek devir işlemleri için tarafların ödeyeceği harçlar belli oldu. İşte tapu harcı oranı ve tapu harcı hesaplama örneği 2017..

Arsa tapu harcı oranı hesaplama 2016!

Arsalar da dahil taşınmaz malların tapu devir işlemleri bağlı oldukları tapu dairesinde yapılıyor. Peki, arsa tapu harcı oranı ne kadar? Harç nasıl hesaplanır?

Tapu harcı oranı değişikliği Haberi

Tapu harcı oranı değişikliği

Meclis'te kabul edilen düzenlemeye göre tapu harcı oranlarında yeni uygulamaya geçildi. Tapuda yeni dönemin başladığı bu düzenleme kapsamında tapu harcı oranı değişti mi?


Tapu harcı oranı henüz değişmedi. Ancak tapu harcı oranının değiştirilme yetkisi Bakanlar Kurulu'na verildi.


Mevcut uygulamada tüm gayrimenkullerden satış değeri üzerinden tek bir oran olan binde 20 (yüzde 2) tahsil ediliyorken, Bakanlar Kurulu'nun alacağı karar ile bu oran çeşitlendirilebilecek.


Bakanlar Kurulu kendisine verilen yetki ile tapu harcını gayrimenkullere göre farklı oranlarda belirleyebilecek. 


Maliye Bakanı Ağbal yeni tapu harç oranları hakkında, “Mesela, gayrimenkulün konut veya iş yeri olmasına bağlı olarak yüzde 2 olan vergi oranını farklılaştırabileceğiz. Gayrimenkul sertifikası karşılığı, gayrimenkul edinimi bakımından vergi oranını farklılaştırma yetkisi alıyoruz. Gayrimenkulün sınıfı, lüks olup olmadığına, büyüklüğüne, bulunduğu yere vergi değerine göre farklı oranlar belirleme...