türkiyedeki sit alanları

türkiyedeki sit alanları

Sit alanlarında HES’lerin önünü açan ilke kararına Doğa Derneği’nin aralarında bulunduğu çok sayıda kişi dava açtı. Birçok derenin,yaşam verdiği canlıların yok olmasına sebep olacak davada onlarca Çevre ve Ekoloji Hareketi avukatı vekil olarak bulundu.

İllere göre sit alanları istatistiği!

Sit alanları; Jeolojik devirlerle, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait olup, ender bulunmaları nedeniyle korunması gerekli alanlara deniyor. Peki, Türkiye'de hangi ilde kaç sit var? İşte illere göre sit alanları istatistiği..

İstatistiklere göre Türkiye'de 11 bin 859 sit alanı var!

Kültür ve ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı "Türkiye Geneli Tescilli Sit Alanları İstatistiklerine göre, 3 yıl önce toplam 11 bin 307 olan Türkiye'deki sit alanları 552 artarak 11 bin 859'a yükseldi..

Sit alanı haritası!

Ender bulunan ve özellikleri nedeniyle mutlaka korunması gereken sit alanlarını detaylı bir şekilde görmek için haberimizi inceleyebilirsiniz. İşte sit alanı haritası...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sit alanları yeniden belirleniyor!

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, doğal sit alanlarının yeniden belirlenmesi, tespiti ve tescili konusunda çalışma başlattıklarını söyledi...

Beş kentteki doğal sit alanlarına ilişkin önemli karar!

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Van, Bitlis, Amasya, Eskişehir ve Denizli'deki bazı doğal sit alanları, "Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı" ve "Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak tescil edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan korunan alanların imara açıldığı iddiasına yalanlama!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, koruma altındaki doğal alanların yapılaşmaya açıldığıyla ilgili haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlık, haberlerin asılsız olduğunu belirtti ve 'Yeni düzenlemelere göre doğal sit alanları'nı açıkladı...

Antalya ve Van'da bazı bölgeler kesin korunacak hassas alan ilan edildi!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Antalya ve Van'da bazı doğal sit alanları "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edildi...

Mimarlar Odası'ndan sit alanı kararına tepki!

Mimarlar Odası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 7 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanım Koşullarına İlişkin İlke Kararı'na tepki gösterdi.

Sit kullanımları yeniden belirlendi: Yapılaşmanın önü açılıyor mu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğal sit alanları için koruma ve kullanım koşullarını yeniden belirledi. Yapılan düzenlemedeki maddeler, nitelikli doğal koruma alanlarında adeta yapılaşmanın da önünü açtı.

Doğal sit alanları koruma ve kullanma koşulları belirlendi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Resmi Gazete'de yer alan ilke kararına göre, kesin korunacak hassas alanlar ve nitelikli doğal koruma alanlarında madencilik faaliyeti yapılamayacak, taş, toprak, kum alınamayacak, toprak, cüruf, çöp, sanayi atığı gibi malzemeler dökülemeyecek...

İstanbul'un 3 ilçesine 'Tarım Sit Alanları Birliği' kurulacak!

25 yıldır Büyükçekmece’de Belediye Başkanı olan Hasan Akgün 31 Mart seçimleri için CHP’den yeniden aday oldu. Hasan Akgün, Büyükçekmece'de hayata geçirmeyi planladığı projeleri anlattı.

SİT alanındaki yapılar için para iadesi yok!

Koruma Kurulu, Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Valilik SİT alanları içinde kalan yapılar için yıkım kararı verdi ve ödenen paraların iade edilmeyeceğini açıkladı.

STK'lardan 'Alan Yönetimi Yasası' önerisi!

Surizm sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK), mağduriyetlerin önüne geçilmesi için taleplerini dile getirdi. STK'lar doğal sit alanları için 'Alan Yönetimi Yasası' kurulması gerektiğini önerdi.

Manisa'da tescil edilen sit alanları TBMM gündeminde!

Son on yılda Manisa'da tescil edilen sit alanları meclis gündemine taşındı. MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, konuya ilişkin yazılı soru önergesi hazırladı...

Fatih Kentsel Tarihi Sit alanları imar planı askıda!

Fatih ilçesi(Tarihi yarımada) 1.Derece Arkeolojik, Kentsel Arkeolojik, Kentsel Tarihi Sit alanları imar planı askıya çıktı..

Özel koruma bölgelerini artık vakıflar işletecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, orman, kıyı ve koylar başta olmak üzere tabiat varlıkları ve doğal sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerini halkın hizmetine açarken, işletmesinde vakıflarla çalışmak için yeni düzenlemeler yapıldı. 

İzmir'de imara açılan tarım ve sit alanları meclis gündemine taşındı!

İzmir'de imara açılan tarım ve sit alanları meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı..

türkiyedeki sit alanları

türkiyedeki sit alanları türkiyedeki sit alanları

Doğal sit alanlarında HES’lerin önünü açan ilke kararına Doğa Derneği’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi dava açtı. Birçok derenin ve yaşam verdiği canlıların yok olmasına sebep olacak davada onlarca Çevre ve Ekoloji Hareketi avukatı vekil olarak yer aldı. 12 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanan  “Doğal Sit Alanlarında Planlanan Hidroelektrik Santralleri (HES) Projelerinin Gerçekleştirilmesine Yönelik İlke Kararı” gerek doğanın hakları, gerekse karardan etkilenecek alanlarda yaşayan halkın sağlıklı bir çevrede yaşama, barınma hakkı açısında ciddi bir muhalefet ile karşılaşmıştı.İlke kararı, korumanın mutlak esas olması gereken doğal sit alanlarını belirli istisnai kriterlere göre ayırıyor ve birçoğunu hukuki koruma güvencesinden çıkarıyor. Böylece Doğu Karadeniz bölgesinde ilan edilmiş doğal sit alanlar gibi bu istisnai kriterleri taşımayan yüzlerce alan HES projelerine karşı hukuki koruma kapsamından...