İstanbul Camiikebir'de özel proje alanlarının imar planı askıda!

İstanbul Camiikebir'de özel proje alanlarının imar planı askıda! İstanbul Camiikebir'de özel proje alanlarının imar planı askıda!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Valiliği İl Müdürlüğü, Haliçport projesi bünyesinde yer alan Camialtı ve Taşkızak tersanelerinin de bulunduğu Camiikebir Mahallesi'ndeki özel proje alanlarının imar planlarını askıya çıkardı.

5 Eylül'e kadar 30 gün süreyle askıda kalacak olan imar planları 1/1000 ve 1/5000'likleri kapsıyor.


İşte İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından internet aracılığı ile verilen ilan:


Bakanlığımızın 09.07.2015 tarih ve 11722 sayılı yazısı ekinde iletilen İlimiz, Beyoğlu İlçesi, Camiikebir Mahallesinde bulunan Özel Proje Alanına İlişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine ilişkin hazırlanan -1- paftalık 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve -6- paftalık 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2(ğ) Maddesi ve 6306 sayılı Kanun uyarınca NİP-13299 ve UİP-13300 plan işlem numarası alarak 09.07.2015 tarihinde re’sen onaylanmıştır.


Söz konusu plan, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 07/08/2015-05/09/2015 (30 gün) tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıkarılmıştır.


2 etap halinde inşa edilmesi planlanan Haliçport'un kıyı kenar çizgisinin kara tarafı 1. Etap olarak adlandırılacak. Şartnamede 70 yat bağlamalı 2 adet yat limanı ve tesisleriyle birlikte dolgu alanları, 2. Etap olarak hizmet verecek.


Taşkızak ve Camialtı tersanelerindeki tarihi yapılar yeni yüzüne kavuşurken proje alanında kongre ve kültür merkezi, sinema, eğlence tesisleri, gençlik kültür merkezi, bölgenin tarihi geçmişinin sergileneceği müze yapılacak.

Yaklaşık 1.5 kilometrelik kıyı şeridini halkın kullanımına açacak olan Haliçport projesiyle birlikte afet riski altındaki alanlarla birlikte birçok eski yapı sağlamlaştırılmış ve yenilenmiş olacak.Proje sınırında mevcut bulunan Handan Ağa Camisi, özgün haliyle korunacak. Ancak cami alanı çevresindeki niteliksiz ve ek konumda bulunan yapılar kaldırılacak ve camiye dahil edilecek. Bu sonuçla cami alanı müstakil parsel olarak belirlenecek ve vakıf adına tescillenecek. Yine proje sınırlarında kalan Divanhane Binası özgün haliyle korunacak. Ancak bölgedeki kavşak düzenlemesiyle bu yapı taşınabilir. Haliçport kapsamında alınacak izinler doğrultusunda Heliport alanı da inşa edilebilecek


Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek olan ve 49 yıllık kira bedeli 1 milyar 349 milyon dolar olarak belirlenen projeyle 3 bin kişilik ilave istihdam, 1000 kişilik ise dolaylı istihdam sağlanacak.
Haliçport içerisinde neler olacak?


Minimum 70 yat kapasitesine sahip 2 adet marina, 400 odaya sahip 5 yıldızlı 2 otel, dükkanlar, ofisler, satış üniteleri, AVM, yeme-içme alanları, sinema, kongre merkezi, kapalı garaj ve 1000 kişilik cami yer alacak.


Maksimum yapı yüksekliğinin, binanın zemine oturduğu en düşük taban kotundan itibaren 21.5 metre olduğu projede zemin üstü emsale dahil toplam inşaat büyüklüğü 318 bin metrekareyi geçemeyecek. Ancak 1500 metrekarelik cami büyüklüğü, bu rakama dahil değil.


 


Deniz dolgu alanlarının 30 bin metrekareyi geçemeyeceği Haliçport'ta belirlenen tescilli yapılar korunacak. Proje genelinde kiralanabilir her 100 metrekarelik alan için bir araçlık açık veya kapalı otopark alanı inşa edilecek. Kapalı otopark kapasitesinin 2 bin 400 araç olarak belirlendiği projede fonksiyon dağılımları farklılık gösteriyor.


 


Toplam inşaat alanının yüzde 40'ını 5 yıldızlı oteller oluşturacak. Projede kiralanabilir toplam inşaat alanının yüzde 10'unu ticari üniteler, yüzde 15'ini ofisler, yüzde 20'sini apart oteller ve yüzde 15'ini kültürel tesisler oluşturacak. 


Aynalıkavak Kasrı'nın kültürel tesis olarak projede aynı bölüm içerisinde müze, sergi, kafeterya, hediyelik eşya büfesi gibi alanlara yer verilebilecek. Ancak kasrın bahçesindeki doğal bitki örtüsü ve ağaçlar korunup ekstra bir bina yapılmayacak.


Yeni Akit