İstanbul’da 3 askeri alanda Millet Bahçesi mi yapılacak?

İstanbul’da 3 askeri alanda Millet Bahçesi mi yapılacak?CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın soru önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ tarafından İstanbul’da 3 askeri alanda Millet Bahçesi yapılacağını söyledi.


CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, İstanbul ve  Ankara  başta olmak üzere Türkiye’nin herhangi bir yerinde Türk Silahlı Kuvvetleri adına oluşturulan hatıra ormanının imara açılıp açılmadığına ilişkin bilgi istedi.

Mahmut Tanal, Bakan Murat Kurum’a “İmara açılan TSK hatıra ormanı, Millet Bahçesi mi yapılacak?” sorusunu yöneltmişti.

Tanal’ın önergesini cevaplandıran Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Askeri Tesisler Genel Protokolü (ATGP) kapsamında; bedeli karşılığında TOKİ’ye devredilen taşınmazların, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli askeri amaçlar doğrultusunda kullanılmayan taşınmazlar olduğunu dile getirerek, “Bu taşınmazlar, Askeri Alan lejantına sahip taşınmazladır. Ormanlık alanların İdaremize devri söz konusu değildir. Ayrıca İdaremizce orman niteliğinde bulunan herhangi bir taşınmaz imara açılmamıştır” dedi.

İstanbul’da 3 askeri alanda Millet Bahçesi mi yapılacak?

İSTANBUL’DA 3 ASKERİ ALANDA MİLLET BAHÇESİ UYGULAMASI HAYATA GEÇİRİLECEK


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şu şekilde devam etti:  “Önergede hatıra ormanı olarak bahsi geçen askeri alanın yeri hakkında yeterli bilgi verilmemekle birlikte  TOKİ  tarafından İstanbul’da 3 askeri alanda (İstanbul Esenler, Zeytinburnu ve Beşiktaş) Millet Bahçesi uygulaması hayata geçirilecektir. Zeytinburnu Millet Bahçesi’nin inşaatına başlanılmış olup, diğer 2 Millet Bahçesinin ise projelendirme çalışmaları devam etmektedir. Bu alanlarda bulunan mevcut ağaçlar korunacak olup, ayrıca ilave ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları yapılacaktır.”

 

İstanbul'a yeni millet bahçesi müjdesi!