İstanbul'un o ilçesine kentsel dönüşüm müjdesi!

İstanbul'un o ilçesine kentsel dönüşüm müjdesi!İstanbul'daki en kalabalık ilçelerden olan Bahçelievler'de, belediye meclisi kentsel dönüşüme hız kazandıracak 4 önemli karar aldı. Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, kentsel dönüşümle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.


İstanbul'daki en kalabalık ilçelerden olan Bahçelievler'de, belediye meclisi kentsel dönüşüme hız kazandıracak 4 önemli karar aldı. Dünya Gazetesi'nden Murat Küçük'ün haberine göre; belediye meclisince alınan kararda; 600 metrekare ve üzeri büyüklüğe sahip parsellere yaklaşık yüzde 15 ek inşaat imkanı tanınması imkanı verildi. 

Dönüşümden önce yasal olan katların yeniden yapılmasının da önü açıldı. Adaların birleştirilmesiyle inşa edilecek site projelerinde, kaldırılan sokaklar yeşil alan şeklinde kullanılabilecek. Arsasını yeşil alan veya otopark yapılması şartıyla belediyeye veren vatandaşlara, o alandaki inşaat hakkını başka bir alanda yer alan projeye transfer etme fırsatı tanınacak. Alınan bu kararların kentsel dönüşüm sürecine hız kazandıracağına dikkat çeken Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu ve şunları kaydetti:

İstanbul

Yeşil alanlar ve otoparklar artacak

"Birinci desteğimiz, birleşerek 600 metrekareye ulaşan parsellerdeki konut sahiplerine, yaklaşık yüzde 15 ilave inşaat izni vermek oldu. Amacimiz kat sahiplerinin cebinden daha az para çıkmasıni sağlamak. İkinci desteğimizle 2009 yılı öncesi plan koşullarına göre yasal olan kartların tekrar yapılabileceğinin garantisini verdik. Bahçelievler'de bazı mahallelerde plan tadilatı yapılarak kat sayıları düşürülmüş. Sorunu gidermek amacıyla kaçak olmayan ve o dönem izinleri alınan yapıların tekrar yapılmasını yasallaştırdık. Üçüncü desteğimizle adaların bileştirilmesini teşvik ettik. Birden fazla adanın birleşmesi halinde hem inşaat artışı sağlıyoruz hem de mevcut sokaklari yeşil alan yapılması şartıyla siteye bırakıyoruz.” 

Dördüncü destek olan “inşaat alanı transferi” ile bir devrime imza attıklarını vurgulayan Başkan Hakan Bahadır, “Bizim göstereceğimiz binaları alıp belediye adına bedelsiz terk edenlere, oradaki inşaat hakkını başka bir bölgedeki projesine transfer etme imkanı sunduk. Tek amacımız Bahçelievler'e, ihtiyaci olan yeni yeşil alanlar ve otoparklar yapmak. Kentsel dönüşümü hızlandıracak bu 4 maddeyle, ilçemizde büyük bir kentsel dönüşüm hamlesi başlayacak” diye konuştu.

İstanbul

Parseller birleştikçe maliyetler azalıyor 

Hakan Bahadır'ın açıklamalarına verdiği göre; Bahçelievler ilçesinde uzun vadede 10 bin, kısa vadede ise bine yakın binanın yenilenmesi gerekli. İlçede kentsel dönüşüm kapsamına alınması gerekli olan yapıların yüksek katlı binalar olması nedeniyle müteahhitler kat karşılığı sisteme dahil olamıyor. Bu noktada konutun yenilenme bedeli vatandaş tarafından ödeniyor. Devlet bankalarının kentsel dönüşüm için düşük faizli 200 bin Türk Lirası tutarında kredi desteği sağladığının altını çizen Başkan Bahadır, “Devletimiz KDV, taşınma ve kira desteği sağlıyor. Vatandaş, konutunu yenilerken cebinden ödüyor, fakat dairesi bölgesine göre 2 ila 3 kat değerleniyor. Biz bu noktada daire bazında maliyetlerin düşmesi için vatandaşlara, parselleri birleştirmesini öneriyoruz" diye konuştu.

Zeytinburnu’nda kentsel dönüşümün önü açılıyor!

İstanbul'un o ilçesine dönüşüm müjdesi!

Tozkoparan kentsel dönüşüm projesinde yeni gelişme!

Türkiye'de 1,5 milyon konutun dönüşümü tamamlandı!