İvazsız ne demek?

İvazsız ne demek? İvazsız ne demek?

Tapu dairesinde gayrimenkul devirleri ivazsız bir şekilde de gerçekleşebiliyor. Peki ivazsız ne demektir? İvazsız intikal ne demektir? İvazsız intikal nasıl olur? İvazsız tapu intikali nasıl yapılır?İvazsız ne demek?

Kelime anlamı olarak "karşılık" manasına gelen ivaz, "bedel" anlamında da kullanılıyor. Tapuda gerçekleşen ivazsız intikal ise, bağış yoluyla veya herhangi bir tarzda olan ivazsız iktisapları ifade ediyor.


Veraset ve İntikal Kanununa göre şahıslara ait mallar ile Türkiye’de bulunan malların veraset yoluyla veya herhangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer bir şahsa intikali veraset ve intikal vergisine tabi tutuluyor.


İvazsız intikale örnek..

Eşinizin bir gayrimenkul aldığını ve tapusunu sizin üzerinize yaptığını farz edelim. Bu durumda ivazsız bir intikal söz konusu oluyor. Ve bu intikal, veraset ve intikal vergisine tabi oluyor.


7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu kapsamında "İvazsız intikal nedir?" sorusunun yanıtı şu şekilde açıklanmıştır;


“İvazsız intikal” tabiri; hibe yolu ile veya her hangi bir tarzda olan ivazsız iktisapları (Maddi ve manevi bir zarar mukabili verilen tazminatlar ivazsız sayılmaz.) ifade ediyor.


İvazlı intikal

İvazlı İntikaller, veraset ve intikal vergisinin konusu dahiline girmiyor.


Tapunun bedelsiz devri!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com