30 / 06 / 2022

İzmir Bergama'da millet bahçesi için tahliye edilen esnaflardan tepki!

İzmir Bergama'da millet bahçesi için tahliye edilen esnaflardan tepki!

Bergama'da 14 Eylül Stadı’nın alanını da kapsayan bölgede inşa edilecek 'millet bahçesi' projesi için tartışmalı süreç hızla devam ederken, dükkanlarını tahliye eden esnaflar duruma tepki gösterdi.Bergama'da 14 Eylül Stadı’nın alanını da kapsayan bölgede inşa edilecek 'millet bahçesi' projesi için tartışmalı süreç hızla devam ederken,  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ilçedeki esnafla görüştü. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Bergama Belediyesi'nin stadyumun etrafındaki esnafa tahliye yazısı yollayarak 60 gün süre vermesinden sonra Başkan Tunç Soyer, esnafın istek ve önerilerini dinledi.

Tunç Soyer, "Süreci siz yaşıyorsunuz, biz de takip ediyoruz. Bildiğiniz gibi bununla ilgili bir dava sürecini de başlatmıştık. Fakat görünen o ki sorun var. Biz, bundan sonra nasıl bir yol izleyelim, bunu beraber konuşup kararlaştıralım diye geldik. Sizlerin fikirlerini, önerilerini almak istiyorum. Biz sonuna kadar yanınızda olacağız, hakkınızı koruyacağız" diye konuştu.

İzmir Bergama da millet bahçesi için tahliye edilen esnaflardan tepki!

86 ESNAF ARKADAŞIMIZLA AVUKAT TUTTUK”

Esnaf İbrahim Dericioğulları, "Biz mağdur olmak istemiyoruz” ifadelerini kullanırken, Bergama Belediyesi meclis üyesi ve bölge esnafı İbrahim Turan, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin davasını geri çekmesi isteniyor. Bu konuda sadece Büyükşehir dava açmadı. Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası ile iki şahıs da dava açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin davayı çekmemesini bahane göstererek bir siyaset yapılıyor. Biz bu konuyla ilgili 86 esnaf arkadaşımızla birlik olup bir avukat tuttuk. Üç tane dava açtık. Bir tanesi yürütmeyi durdurma kararı, bir tanesi yıkım ihalesi, diğeri de planlara ilişkin" açıklamasında bulundu.   

Bölge esnafından Ertan Delbıçakoğlu, "Bergama Belediye Başkanımız Hakan Koştu toplantıda bize burasının ne şekilde yapılacağını, ne zaman başlayacağını, ne zaman biteceğini söyledi. Sol tarafta bin 600 metrekarelik alanda değişik metrajlarda dükkanlar görünüyor. Alanın herhangi bir yerine toplamda 3 bin 500 metrekarelik bir yer yapıldığında esnafın herhangi bir problemi kalmıyor. Bunu talep ettik. Ama projede kime verilecek, net metrajlar belli değil" diye konuştu. 

İzmir Bergama da millet bahçesi için tahliye edilen esnaflardan tepki!

SOYER: SİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIM

Başkan Soyer ise sorunun net şekilde ortada olduğuna dikkat çekerek öncelikle Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ile konuyu görüşeceğine vurgu yaptı. Soyer, “Bana aktardığınız sıkıntıları onunla paylaşacağım. Üzerinde revizyon yapabileceğimiz ne vardır, onu anlamaya çalışacağım. Bu mesele tam anlamıyla müzakere edilmeden, sizlerin sorunu çözülmeden yeni bir adım atılamaz. Biz Büyükşehir olarak sizin menfaatiniz adına nerede durmamız gerekiyorsa orada dururuz. Hukuki süreçlerinize biz de müdahil oluruz. Bu süreçte sizi yalnız bırakmayacağım. Elimden ne geliyorsa yapacağım. Hiç endişeniz olmasın” açıklamasında bulundu.  

Bergama Millet Bahçesi için 86 dükkan yıkılacak!