İzmir Efes UNESCO yolunda!

İzmir Efes UNESCO yolunda!Efes Antik Kenti'yle ününü dünyaya duyuran Selçuk'un, belediye ve Kültür ve Turizm Bakanlığı 'nın yaptığı son düzenlemelerle 2015'te UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesine girmesi hedefleniyorUNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmek için 1994 yılında başvurusu yapılan Efes Antik Kenti'nin 22 yıllık rüyasının tamamlanan çalışmalarla birlikte bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor. Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı "UNESCO'nun bizden istediği bütün değişiklikler, düzenlemeler yapılmış durumda. Çok büyük bir aksilik olmazsa Haziran 2015'de Efes Antik Kenti Dünya Kültür Mirası asıl listesine girecek" dedi.

8 bin 500 yıllık tarihi olan ilçelerinde Efes Antik Kenti, dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı, Hristiyanların hacı oldukları Meryemana, Hz. İsa'nın havarilerinden olan Saint Jean Kilisesi, Şirince gibi birçok tarihi ve kültürel yerlerin bulunduğunu anlatan Başkan Zeynel Bakıcı, Efes Antik Kenti'nin bugüne kadar UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu vurguladı ve 2015'te bu eksikliğin giderileceğine inandıklarını ifade etti.

Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için 1994 yılında başvuruda bulunulduğunu, 2000 yılında bu talebin reddedildiğini hatırlatan Bakıcı, ondan sonra da bu konuda yol alınamadığını vurguladı.


İstekler tamamlandı

Efes'in kalıcı listede yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu kaydeden Bakıcı, "Eksikliğin nereden kaynaklandığını iyi biliyoruz. Bu nedenle alt yapıyı çok güçlü oluşturduk. Kültür ve Turizm Bakanlığımız başta olmak kaydıyla belediye, müze, kazı heyeti başkanlığı kolektif çalışma yaptık. Bakanlıkla el ele, kol kolayız, her türlü çalışmayı yapıyoruz. UNESCO'nun istediği bütün değişiklikler, düzenlemeler yapılmış durumda. Efes'in koruma amaçlı imar planlarını bitirdik, alan yönetim planını da onaylattık. Elimiz çok güçlü. Çok büyük bir aksilik olmazsa Haziran 2015'de Efes Antik Kenti Dünya Kültür Mirası asıl listesine girecek. Efes'in 22 yıllık rüyası inşallah haziran ayında gerçekleşecek" dedi.Yeni Asır