İzmir esnafından kira tepkisi!

İzmir esnafından kira tepkisi!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni Kovid-19 kısıtlamaları ekonomik olarak zor günler geçiren İzmir esnafının beklentilerini gidermedi. Esnaflar, sadece paket servisle personel, kira ve fatura giderlerini karşılayamadıklarını belirtti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni Kovid-19 kısıtlamaları ekonomik olarak zor günler geçiren  İzmir  esnafının beklentilerini gidermedi. 

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; İzmir Alsancak'taki kafe, restoran ve bar işletmecileri, elektrik-su faturaları, personel ve kira giderlerini karşılayamadıklarına dikkat çekerek, "Ekmeğimize engel koyuyorlar. Bitik durumdayız. Sonumuz ne olacak bilmiyoruz. Artık iş yerlerimizi komple kapatsınlar da kurtulalım" dedi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında getirilen ek önlemlerle çalışma saatleri azalan ve sadece paket servis yapabilen restoran, kafe ve bar işletmecileri, duruma tepki gösterdi. İzmir Konak'ın Alsancak semtinde esnafın bir kısmı, Ramazan ayı ile başlayan kısmi kapanma kararından sonra kepenklerini indirdi. Sadece paket servisle personel, kira ve fatura giderlerini karşılayamadıklarını dile getiren esnaf, "Bitik durumdayız. Sonumuz ne olacak bilmiyoruz. Artık iş yerlerimizi komple kapatsınlar da kurtulalım" diye konuştu.

İzmir esnafından kira tepkisi!

"PAKET SERVİS YETERLİ OLMUYOR"

Bir başka esnaf Burak Açıl ise paket servis ile dükkan kirasını bile ödeyemediklerine vurgu yaptı. Burak Açıl, "Pandemi bizi aşırı kötü etkiledi. Son alınan tedbirler bu etkiyi daha da artırdı. Saat 19.00'dan sonra sokağa çıkma yasağı geldi. Şu an Kordonboyu aşırı derecede kalabalık. ancak burada kimse oturamıyor. Milletin cebinde zaten 50 liradan fazla para yok. Elektrik, su ödemelerimiz sürüyor. Mülk sahipleri kira konusunda yardımcı olmuyor" şeklinde konuştu.

"ARTIK SESİMİZİ DUYSUNLAR"

Restoran işletmecisi Mehmet Göker ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Biz işletmeci olarak gerekli önlemleri alıyoruz. Buna rağmen sadece paket servise açığız. Ben 30 metrekarelik dükkanımda bir sağa bir sola iki masa koysam yine ekmeğimi kazanırım. Bunun açılması Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın elinde. Kapat dediler kapattık. Bütün restoranlar kapalı ama kongreler yapıldı. Otellerde rezervasyonlar açık. Lütfen bizi de artık duysunlar" diye konuştu.

"KEPENK KAPATIP GİDECEĞİZ"

Kovid-19 salgını döneminde kira, fatura ve personel giderlerini ödemekte zorluk çektiklerini ifade eden lokantacı Gülizar Göl, şunları kaydetti:

"Paket servis var ama durumumuz hiç iç açıcı değil. Dükkanı çeviremiyoruz, kıt kanaat geçinmeye çalışıyoruz. Yeni kararlar bizim için zaten kötü giden işleri daha da kötü hale getirdi. Süreyi iyice kısalttılar. Akşam 7'ye kadar 3-5 tane paket yapacağız da para kazanacağız. Dükkan sahipleri sıkıştırıyor, kira konusunda hiç tolerans tanımıyorlar. Ayakta kalabilmek için direniyoruz. Devletten ne kira yardımı ne de başka bir destek alamadım. Devlet bizim kiramızı elektriğimizi suyumuzu ödese yine geçiniriz ama yok. Dayanabildiğimiz kadar dayanacağız sonra kepenkleri kapatıp gideceğiz."

İzmir esnafından kira tepkisi!

Alsancak Kordon'da bir kafe işleten Engin Bulut ise konuyla ilgili şöyle konuştu:

"20 senedir bu işi yapıyorum. Gidişat çok kötü. İnsanlar sahil tarafında çimlerde oturuyorlar. Ancak mekanlarda oturmak yasak. Çalışanlarımız var. Bu civardaki her mekanın 15-20 çalışanı var. Onlar da mağdur ediliyor. Esnaf olarak bir destek aldığımızı söyleyemeyiz. Burada kiralar, Alsancak gibi yerlerde, 25-50 bin TL arasında. Devlet bin lira kira yardımı veriyor. O bin liraları esnaf kendi aralarında toplayıp devlete gönderebilir. Bu konuda çok mağduruz."

2.2 milyon esnaf kira desteği için başvuru yaptı! 

Restoran işletmecilerinden kira tepkisi!