01 / 12 / 2022

İzmir'de 11 OSB bölgesinde 186 fabrika inşa edilecek!

İzmir'de 11 OSB bölgesinde 186 fabrika inşa edilecek!

Organize Sanayi Bölgeleri, İzmir ekonomisine dev bir katkı sunacak. 2017’nin ilk yarısında OSB’lerde devreye girmesi planlanan fabrikaların yatırım tutarı yaklaşık 1.35 milyar TL...İzmir'deki 11 organize sanayi bölgesinde (OSB) inşaatına başlanacak 186 fabrika, 9 bin 800 kişiye iş imkanı sunacak. Fabrikaların 2017'nin ilk yarısına kadar devreye girmesi planlanıyor. Yaklaşık 1.35 milyar lirayı bulacak olan yatırımların proje bazlı yeni teşvik sistemiyle daha da artması bekleniyor. 186 fabrika, Kınık'tan Torbalı'ya kadar toplam 11 organize sanayi bölgesinde hayata geçecek.


Ödemiş OSB'de


Türkiye, geçtiğimiz yıl sanayi sektöründe 421 milyar 342 milyon liralık üretim yaptı. Bu sayının yüzde 80'inin OSB'ler tarafından ekonomiye kazandırıldığı düşünülürse Türkiye genelinde yüzde 16'lık paya sahip Ege Bölgesi'ndeki OSB'lerin ekonomiye katkısı yaklaşık 67 milyar 414 milyon lirayı geçiyor. OSB'ler içinde en büyük yatırım 300 milyon lirayla Ödemiş OSB'de olacak.


Toplam 46 firma yaklaşık 800 kişiye istihdam sağlayacak. İstihdam açısından ise Aliağa OSB en büyük yatırıma evsahipliği yapacak. Aliağa'ya kurulacak fabrikalar 5 bin 200 kişiye yeni istihdam sağlayacak. Kurulacak fabrika sayısı göz önüne alındığında ise Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi 67 yatırımla ilk sırada yer alıyor.


BÜYÜME İÇİN 'OSB' ŞART


Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, sürdürülebilir büyümenin ancak üretimle olacağını, üretimin de planlı kalkınma modeli çerçevesinde OSB'lerle sağlanabileceğini dile getirdi. Yorgancılar, OSB'lerin her denetime açık olmaları nedeniyle, vergi ve sosyal güvenlik yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde ekonomiye katkısının büyük olduğunu belirtti.


BAŞKANLAR NE DEDİLER?


Ödemiş OSB Başkanı Mahmut Badem: "20 yıla aşkındır ineklerin otlatıldığı Ödemiş OSB'de tüm parseller satıldı. Ödemiş OSB sadece Ödemiş'e değil, Kiraz'a, Beydağ'a ve çevredeki eski beldelerimiz olan Kaymakçı, Çaylı mahallelerimize de hayat verecek."


Buca Ege Giyim OSB Müteşebbis Heyet Başkanı Nedim Örün: "24 dönümlük genişleme alanımız için de başvurularımızı tamamladık. Günde en az 3 yatırımcı ile görüşüyoruz. Bölgemizin üst kısmında bulunan 120 dönümlük rezerv alan için de başvurularımızı hazırladık. Yaklaşık 400 istihdamlık 25 milyon liralık bir yatırım gelecek."


Menemen Plastik İhtisas OSB Başkanı Salih Esen: "Halen Kastaş, Symplast, Meba Reklam, As-İp Halat, Ege Damla Plastik firmaları yeni tesis inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Bu firmaların dışında 9 yatırımcı daha bu yıl inşaata başlayacak."


Kemalpaşa OSB Başkanı Kamil Porsuk: "2016'da parselasyonlar bittiğinde ciddi yatırım akışı yaşanacak. 50 yatırımcımız sırada, bunların her biri de en az 2 milyon yatırım yaptığında 100 milyon değerinde yatırım bekliyoruz. Yapımı süren 17 firmayı da eklediğinizde 150 milyon liralık bir değere ulaşacak. Her bir firmada ortalama 10 kişi çalışsa 700 kişiye yakın bir istihdam oluşur."


Pancar OSB Müdürü Mustafa Altınok: "2017 yılına sonuna kadar 46 firma bölgemizde hayata geçerek. 100 firmaya ulaşacağız. Kısa süre önce metrekaresi 500 TL'den arazisi satışı gerçekleştirdik."


Bağyurdu OSB Başkan Aydın Telseren: "Yatırımcıların teşviklerden yararlanarak sınırsız enerjinin merkezi olacak BAYOSB'ye yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bölgemiz Manisa ve  İzmir  gibi sanayinin parladığı bölgelere çok yakın ve lojistik olarak bölgenin en hakim yerindeyiz."


Bergama OSB Başkanı Hüseyin Vatansever: "Bergama OSB, sadece bölgenin değil, ülkemizin yenilenebilir enerji üretim üssü olacak. Burada üretilecek rüzgar türbinleri dünyanın en geniş kanatları olacak ve yatırım 40 milyon Euro'yu bulacak."


Torbalı OSB Başkanı Muhsin Dönmez: "Bu yıl 3 firma 60 milyon liralık yatırımla yaklaşık 550 kişiye iş imkanı sunacak. Torbalı'nın 2016 yılı sonu hedefi ise 5 bin kişinin çalıştığı bir bölge haline gelmek."


Aliağa OSB Başkanı Haluk Tezcan: "Aliağa OSB, lokasyon avantajıyla sektörleri kucaklıyor. Yatırımların, İzmir'e 5 bin 200 kişilik bir istihdam sağlayacağını öngörüyoruz."


Tire OSB Bölge Müdürü Galip Kılınç: "Yatırımcıların ilgisi sürekli yükseliyor. Bölgeyi genişletmek için çalışmalara başladık. Yapılacak yatırımlarla bölgeye 90 milyon liralık bir katkının yanı sıra 150 kişilik istihdam öngörülüyor."


Kınık OSB Başkanı Ufuk Akgün: "Kınık OSB'de 6 milyon liralık yatırımla tek bir tesis kurulacak. Fakat bu yıl temeli atılıp önümüzdeki yıllarda faaliyete geçmesi planlanan 11 firmayla birlikte bu sayı 12'ye çıkacak. Fabrikaların toplam yatırım miktarı ise 200 milyonu bulacak."


Yeni Asır 

Geri Dön