Kadıköy Belediyesi, baz istasyonlarına elekromanyetik ölçüm yapabilecek!

Kadıköy Belediyesi, baz istasyonlarına elekromanyetik ölçüm yapabilecek!

Kadıköy Belediyesi, elektronik haberleşme cihazlarından (baz istasyonları) kaynaklanan elektromanyetik alan ölçümlerini gerçekleştirebilmek amacıyla Ölçüm Yetki Belgesi almaya hak kazanarak yerel yönetim olarak bir ilke daha imza attı.


Bu doğrultuda, Kadıköy İlçe sınırlarında 680 MHz - 3 GHz frekans aralığında yayın yapan GSM operatörlerine (Turkcell, Avea, Vodafone) ait baz istasyonlarından kaynaklı şikayetlere bağlı ölçüm talepleri ücretsiz olarak değerlendirilecek.


Kadıköy Belediyesi'nden yapılan açıklama şöyle; 


"Teknik personellerimizce yapılacak ölçümlerde, sınır değerlerin üzerinde radyasyon yayan baz istasyonları tespiti halinde ise yetkili kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ilgili mevzuatlar kapsamında yasal işlemleri başlatılacaktır.


Ölçüm Yetki Belgesi kapsamında;


GSM operatörlerince Güvenlik Sertifikası alınmış ve faaliyete geçmiş olan baz istasyonlarına ait ölçüm raporu talepleri, 


İlçemiz dışında, kişi, kurum veya kuruluşlarca baz istasyonlarından kaynaklı şikayetlere bağlı olarak gelebilecek ölçüm talepleri,


Mahkemeye intikal etmiş konuyla ilgili davalarda bilirkişilerce talep edilebilecek ölçüm talepleri,


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca belirlenmiş ücret tarifesi üzerinden tarafımızca gerçekleştirilebilmektedir.


Ayrıca Belediyemiz bu yetki belgesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunun 15.(r) maddesi kapsamında yapılacak çalışmaların teknik alt yapısını oluşturmuş durumdadır."