Karşıyaka Stadı için Yapı Kayıt Belgesi alındı!

Karşıyaka Stadı için Yapı Kayıt Belgesi alındı!

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, Karşıyaka Stadı ile ilgili müjdeli haberi verdi. Stat için İmar Barışı kapsamında  "Yapı Kayıt Belgesi" alındığını inşaatın bugüne kadar tamamlanan kısımlarının tescil edildiğini söyledi. AK Parti  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, inşaatı 2015 yılında başlamasına ve bu zamana kadar yaklaşık 16 milyon TL harcanmasına rağmen açılan davalar nedeniyle yapımı duran Karşıyaka Stadı ile ilgili müjdeli haberi verdi. 

Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İmar Barışı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuru yaparak, “Yapı Kayıt Belgesi” aldı ve inşaatın bugüne kadar tamamlanan kısımları da tescil edildi. 
Karşıyaka Stadı’nın yapımına devam edilmesi noktasında, yasal engellerin ortadan kalkması açısından son aşamaya gelindi. AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, 'Dünya Karşıyakalılar Günü'nde sevindirici haberi duyurarak, “Bütün Karşıyakalıların dört gözle beklediği, Karşıyaka Spor Kulübümüzün geleceğine imza atacak bu stat tamamlanacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

İzmir’deki Göztepe ve Alsancak Stadı inşaatlarının hızla sürdüğünü söyleyen Zeybekci, "İlk ihalesi 2014 yılının Ocak ayında yapılan ve 2015 yılında inşaatı başlayan Karşıyaka Stadı’nda devletimiz bugüne kadar 16 milyon TL’ye yakın harcama yaptı. İnşaatların temel ve subasmanları tamamlandı. Ancak iki kez ihale edilmesine rağmen itiraz ve davalar nedeniyle proje bir türlü tamamlanamadı” açıklamasında bulundu.

Önümüzdeki aylarda inşaatın kalan kısmı için ikmal ihalesine çıkacaklarını kaydeden Zeybekci, "Gençlik ve Spor Bakanlığımız, İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfının da takibi ile İmar Barışı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat etti. Bunun sonucunda da ‘Yapı Kayıt Belgesi’ alınarak, inşaatın bugüne kadar tamamlanan kısımları tescil edildi. Böylece, işin devamı için önemli bir aşama geçilmiş oldu. Ancak geçen süre içerisinde, yapılan ikinci ihalenin de iptal edilmiş olması sebebi ile önümüzdeki aylarda, inşaatın kalan kısmı için ‘ikmal ihalesi’ne çıkılabilmesi şansı ortaya çıktı" dedi.

Karşıyaka Stadı inşaatının 3 yıldır beklediğini belirten Zeybekci, bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını dile getirirken, Dünya Karşıyakalılar Günü’nde yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız döneminde stat inşaatının kaldığı yerden devam ettirilerek tamamlanacağını paylaştı.