Kentsel dönüşüm Malatya Akçadağ'ın tek çözümü!

Kentsel dönüşüm Malatya Akçadağ'ın tek çözümü! Kentsel dönüşüm Malatya Akçadağ'ın tek çözümü!

Malatya Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, Akçadağlı iş adamlarıyla bir araya geldi. Projeler hakkında konuşan Başkan Kazgan, "TOKİ konutları yapmak Akçadağ'ı kurtarmaz, bunun da çözümü kentsel dönüşüm" dedi.Malatya Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, Akçadağlı iş adamlarıyla bir araya geldi. Projeler hakkında konuşan Başkan Kazgan, "İlçemiz genelinde yapı stoku eskimiş durumda, yeni  TOKİ  konutları yapmak Akçadağ'ı kurtarmaz. Mevcut yerleşim yerlerini yeniden planlamamız gerekiyor, bunun da çözümü kentsel dönüşüm" dedi. Malatya Akçadağ Belediyesi'nin ev sahipliğinde Öğretmenevi'nde, Akçadağlı iş adamlarıyla birlikte toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, belediye olarak yapılan hizmetler ve yapımı devam eden projelerle ilgili bilgiler verdi. Kazgan, "İki yıla yaklaşan görev süremizde, Akçadağ Meslek Yüksek Okulu (MYO) çalışmaları bitti ve eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlandı. Anadolu Öğretmen Lisesi, Fen Lisesi'ne, Akçadağ Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ( YİBO ) Sağlık Meslek Lisesi'ne dönüştürülerek ilçemize kazandırıldı. Bu arada hastanemiz tamamlanarak hizmete açıldı. TOKİ 2. Etap 308 konut inşaatının anahtar teslimi yapıldı. 23 yıl önce ihalesi yapılmış bir Kültür Merkezimiz var, yıllardır enkaz şeklinde bekliyor, burası için çalışmalarımıza tamamladık, yapının güçlendirilmesine yönelik başlatılma talimatı geldi. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz proje revizyonu üzerinde çalışıyor önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacak. Akçadağ'a ilk kazandırdığımız projemiz, Sultansuyu Tarım işletmemizdeki Hippoterapi Merkezi oldu. Bölgeye birde hipodrom kazandırmayı düşünüyoruz, bu minvalde çalışmalarımız da sürüyor" şeklinde konuştu. 


"ÇALIŞMALARIN İLK MEYVESİNİ ALDIK" 


Bazı projeleri hayata geçirirken zorluk çektiklerini ifade eden Kazgan, imar planlamamasının olmamasından dolayı bu sıkıntıyı yaşadıklarını aktardı. Kazgan, "İmarın olmaması bir belediye başkanının elinin kolunun bağlı olması anlamına gelir. Bir şey yapamazsınız, bu anlamda büyükşehir belediyemiz ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde, çevre düzeni, nazım imar planı ve uygulama imar planlarının ihalesini yaptırdık. Bu çalışmaların ilk meyvesini aldık. Doğalgaza hak kazandık. Akçadağ Doğalgaz lisansı içerisine alınmasına karar verildi. İlçemiz genelinde yapı stoku eskimiş durumda, yeni TOKİ konutları yapmak Akçadağ'ı kurtarmaz. Mevcut yerleşim yerlerini yeniden planlamamız gerekiyor, bunun da çözümü kentsel dönüşümdür. Büyükşehir Belediyemizde ilk onaylanan kentsel dönüşüm projesi Akçadağ'ındır. Kentsel dönüşüm içerisinde kalan bölgelerde binaların değer tespiti, risk analiz yapıldı. Eksik olan jeolojik etüt raporu bu konu hakkında da çalışmalar devam ediyor, önümüzdeki hafta tamamlanacak" ifadelerini kullandı. 


"GEÇMİŞİ TEMİZLEMEYE ÇALIŞIYORUZ" 


Akçadağ'da önümüzdeki günlerde su ve kanalizasyon alt yapı çalışmalarının başlayacağını belirten Kazgan, Akçadağ'a mobese sistemi kazandırmak istediklerini kaydetti. Kazgan, "Bu konu hakkındaki çalışmalarımızda tüm hızıyla devam ediyor. Bir taraftan da geçmişi temizlemeye çalışıyoruz, önemli miktarda bir borç ödemesi gerçekleştirerek, mali disiplini sağladık ve bütçemizi düze çıkardık. 

Hizmet binamız ihtiyaçları karşılayacak yeterlikte olmadığı için hizmet binamızda bir dizi iyileştirmeler gerçekleştirdik. Gençlerimize bir halı saha yaptık. Mezbahanemizi modernize ederek, yeniden hizmete açtık. Develi bağlantı yolu için söz aldık. Akçadağ merkeze sentetik çim yüzeyli bir futbol sahasının yapılması için girişimlerde bulunduk. Projemiz kabul gördü inşallah bu yıl içerinde ilçe merkezimize yeni bir stadyumu kazandıracağız" diye konuştu. Malatya Bu Sabah