Kiracı Depozito

Kiracı Depozito

Borçlar Kanunu gereğince, kiracılar taşınmaz mala taşınırken belli bir miktarda mal sahibine depozito vermek ile yükümlü oluyor. Peki, kiracının mal sahibine vermesi gereken kiracı depozitosu ne kadar?

Kiracıdan ne kadar depozito alabilirim?

Taşınmaz mal kiralamalarında taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşme kurulurken kiracıdan depozito alınabiliyor. Peki, bir ev sahibi olarak kiracıdan ne kadar depozito alabilirim diyorsanız işte yanıtı..

Kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alabilir?

Kira sözleşmesi ile taraflar birtakım sorumlulukların altına girmiş oluyor. Kiracı ilk kira ödemesinin yanında mal sahibinin talebine göre depozito ödemek ile de mükellef olabiliyor. Peki, kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alabilir?

Ev sahibi ne kadar depozito isteyebilir?

Kira depozitosu, Kiracılar Yasasına göre, vadeli hesaba yatırılan ve faizi kiracının olan güvence parası olarak ifade ediliyor. Peki, ev sahibi ne kadar depozito isteyebilir?

Kiracının eve zarar vermesi!

Konutunuzu kiraya verdiğinizi ve kira süresinin bitmesi ile evden çıkan kiracının eve zarar verdiğini düşünelim. Kiracının eve zarar vermesi durumunda, bu zarar nereden karşılanıyor? İşte yanıtı...

Kiralamalarda depozito!

Kiralamalarda, kiraya veren malını kiracıya verirken; kiracı ise malı belirlenen sürede kullanma karşılığında bir bedel ödüyor. Ancak yaşanması muhtemel zararlara karşılık kiracıdan depozito talep ediliyor...

Güvence bedeli damga vergisi!

Kiralama işlemlerinde kiraya verene, kiracının güvence vermesi gerekiyor. Güvence kapsamında kiracı depozito ödüyor. Peki güvence bedeli damga vergisine tabi mi? İşte güvence bedeli damga vergisi ilişkisi...

Kiracının depozito hakkı!

Kiralama işlemleri sırasında, kiracının ev sahibine "depozito" bedeli ödeyerek güvence vermesi gerekiyor. Kiracının depozito hakkı ile ilgili hükümlere göre kiralama süresinin sonunda depozito iade ediliyor...

Kira depozitosu nasıl geri alınır?

Kiraladığınız daireyi, sözleşmede belirtilen esaslar dahilinde aldığınız gibi bıraktığınızı ancak, ev sahibinin bazı problemlerin evde kiralamadan önce olmadığını iddia ettiğini farz edelim. Böyle bir durumda kira depozitosu nasıl geri alınır?

Kiracıdan alınan depozito!

Kiralama işlemlerinde, kiracıdan teminat olarak depozito alınıyor. Evden çıkarken geri almak koşulu ile kiracıdan alınan depozito hangi durumlarda geri ödenmiyor? İşte depozito ile ilgili merak ettikleriniz...

Kira depozitoları Temmuz'dan itibaren bankalara yatırılacak!

Posta gazetesi yazarı Tamer Heper, " Kiracıdan artık depozito alınması yasaklanmış, bu doğru mu Şayet kiracı kirasını ödemezse biz bunu nasıl teminat altına alacağız" diye soran okurunu cevaplıyor

Ev sahipleri, evini kiraya verirken kiracının notuna bakacak!

Kirasını, elektrik, su borcunu ödemeyen artık ev bulamayacak. Ev sahipleri, evini kiraya verirken kiracının 'notuna' bakacak! Notu kötü olan kiracıya ev vermeyecek

Stopaj iadesinde ibraz edilen kontratın damga vergisi!

Uygulamada zaman zaman karşılaşılan sorunlardan biri de işyeri kiralarından kesilen vergilerin (stopajların) iadesi sırasında, ibraz edilen kira kontratı örneğinin damga vergisine ilişkin

Geçer akçe, konut yatırımı: Vergi veren evsahibi sayısı 1 milyon 41 bin 427'ye çıktı!

Kurumlar vergisi mükellefleri, 634 bin 569'dan 663 bin 967'ye, kira geliri elde edip de, vergi verenlerin sayısı da 696 bin 905'den 1 milyon 41 bin 427'ye yükseldi

Kira vergisinin otomatiğe bağlanmasında gelirini gizleyen 370 bin ev sahibi etkili oldu!

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar,“Önceden belirlenmiş kira beyanname sisteminin oluşturulmasında, kira gelirlerini gizleyip vergi ödemeyen 370 bin mükellefin saptanması etkili oldu” dedi.

5 soruda kiracı depozito iadesi!

Konut ve işyeri kiralamalarında kiracıların yaptığı masraflar arasında depozito da yer alıyor. Peki, kira depozitosu ne kadar? Kira depozitosu ev sahibine nasıl ödenir? İşte sorularınızın yanıtı..

Kiracı depozito hesabı nasıl yapılır?

Mesken ve işyeri gibi kiralamalarda kiracı, eve taşınırken ilk kirayı ve depozitoyu peşin ödüyor. Peki, kiracı depozito hesabı nasıl yapılır?

Borçlar Kanunu ev sahibi ve kiracı ilişkisini düzenliyor!

Borçlar Kanunu ile ev sahibi ile kiracı ilişkisi yeniden düzenleniyor. Artık kiracı, depozitosunu bankadan faiziyle alacak. Depozito bedeli 3 aylık kira bedelini aşamayacak.

Kiracı depozito bedeli 2016 ne kadar?

Ev veya işyerini kiraya veren kimseler, kiracılarından ilk ayın kira bedelini peşin alabiliyor. Ayrıca mal sahiplerinin kiracıdan depozito isteme hakları da bulunuyor. Peki, kiracı depozito bedeli 2016 ne kadar?

Kiracı depozitosu iadesi nasıl alınır?

Kiracı depozitosu, taşınmaz mal kiralamalarında mal sahibinin güvencesi için alınıyor. Kiralamada zarar yaşanmaması halinde depozito iade ediliyor. Peki, kiracı depozitosu iadesi nasıl alınır? İşte yanıtı..

Kiracı depozitosunu ne zaman alamaz?

Taşınmaz mal kiralamalarında taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesine istinaden kiracıdan depozito ödenmesi de istenebiliyor. Peki, kiracı depozitosunu ne zaman alamaz? Ne zaman alabilir? İşte yanıtı..

Kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alabilir?

Kira sözleşmesi ile taraflar birtakım sorumlulukların altına girmiş oluyor. Kiracı ilk kira ödemesinin yanında mal sahibinin talebine göre depozito ödemek ile de mükellef olabiliyor. Peki, kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alabilir?

Kiracı depozito iadesi nasıl olur?

Mesken ve işyeri gibi taşınmaz mal kiralamalarında, kiracıdan istenen masraflar arasında depozito bedeli de isteniyor. Peki, kiralama süresinde herhangi bir zararın yaşanmaması durumunda kiracı depozito iadesi nasıl olur?

Kira sözleşmesi depozito bedeli 2015!

Kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor. Kiralamalarda, kiracı ilk kira ile birlikte depozito bedelini de vermek ile yükümlü oluyor. Peki, kira sözleşmesi depozito bedeli 2015 ne kadar?

Depozito bankaya mı yatırılacak?

Depozito, kiracı tarafından mal sahibine veriliyor. Güvence bedeli olarak nitelendirilen depozito ile ilgili esaslar Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Peki, depozito bankaya mı yatırılacak? İşte yanıtı..

Kiracı depozitosu ne kadar?

Borçlar Kanunu gereğince, kiracılar taşınmaz mala taşınırken belli bir miktarda mal sahibine depozito vermek ile yükümlü oluyor. Peki, kiracının mal sahibine vermesi gereken kiracı depozitosu ne kadar?

Depozito nasıl belirlenir?

Kiracı depozito bedeli, taşınmaz sahibinin kiracısından talep etme hakkı olan güvence bedeli olarak tanımlanıyor. Bu güvence bedeli kiralama sürecinde meydana gelen zararların teminatı için alınıyor. Peki, Depozito nasıl belirlenir?

Kiracı depozito hesabı!

Gayrimenkul kiralamalarında kiracının ödemesi gereken bedeller arasında depozito bedeli de bulunuyor. Peki kiracıdan istenecek güvence bedeli olan depozito bedeli ne kadar olmalı? İşte kiracı depozito hesabı...

Kiracı Depozito

Kiracı Depozito Kiracı Depozito

Kiracı depozitosu ne kadar?

Kira depozitosu, taşınmaz mal kiralamalarında mal sahibine verilen güvence olarak tanımlanıyor. Borçlar Kanunu gereğince, kiracılar taşınmaz mala taşınırken belli bir miktarda mal sahinine depozito vermek ile yükümlü oluyor.

Verilen bu depozito, kiralama ilişkisinin sonunda herhangi bir zarar ve eksik bir kira olmaması durumunda kiracıya geri ödeniyor.

Kiracı depozitosu 2017 ne kadar?

Kanun gereğince, kiracı depozitosu üç aylık kira bedelinden yüksek olamıyor. Örneğin, kira bedelinin 1.000 TL olduğunu farz edelim. Bu durumda, mal sahibi en fazla 3.000 TL depozito isteyebilecek.

Kiracının güvence vermesi

MADDE 342- Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz.

Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına...