03 / 07 / 2022

Kocaeli Cedit kentsel dönüşüm kentsel dönüşüm çalışmalarında son durum ne? 

Kocaeli Cedit kentsel dönüşüm kentsel dönüşüm çalışmalarında son durum ne? 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Cedit kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkım çalışmaları devam ediyor. Genel Sekreter Yardımcı Sadık Uysal ile Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Sabahattin Yamak devam eden çalışmaları yerinde inceledi.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, yıkım çalışmalarının sürdüğü İzmit Cedit Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Genel Sekreter Yardımcı Sadık Uysal ile Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Sabahattin Yamak’ın eşlik ettiği Genel Sekreter Gündoğdu, çalışmaların geldiği durumla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Cedit’te hak sahipleriyle yüzde 96 oranında anlaşarak Türkiye’de bir ilke imza attıklarını hatırlatan Genel Sekreter Gündoğdu, "Bunun formülü vatandaşımıza ne yapacağımızı detaylı bir şekilde anlatmak ve karşılıklı güven ortamıdır" 

Kocaeli Cedit kentsel dönüşüm kentsel dönüşüm çalışmalarında son durum ne? 

UZLAŞMA ORANI YÜZDE 96

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından devam eden İzmit Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, planlandığı şekilde ilerliyor. Hak sahipleriyle yapılan görüşmelerin ardından yüzde 96 oranında uzlaşma sağlandı ve binalar tahliye edildi. Tahliye edilen binalarda yıkım işlemleri devam ediyor. Projenin her aşamasını yakından takip eden Genel Sekreter Gündoğdu, yıkım işlemlerinin devam ettiği alanda incelemelerde gerçekleştirdi. 

Kocaeli Cedit kentsel dönüşüm kentsel dönüşüm çalışmalarında son durum ne? 

TÜRKİYE REKORU

Yetkililerden projenin geldiği son durum ie ilgili bilgi alan Genel Sekreter Gündoğdu, "Cedit Mahallemizde 120 bin m2’lik alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Proje alanında 494 adet bina ve bu binalarda 1209 adet bağımsız bölüm bulunuyordu. 1688 hak sahibiyle bu yılın mart ayında görüşmelere başladık. Mahallemizde bir ofis kurduk. Hak sahipleriyle bir araya geldik ve yüz yüze görüşmeler yaptık. Bugün geldiğimiz noktada yüzde 96 oranında uzlaşma tutanaklarımızı imzaladık. Bu kentsel dönüşüm projelerinde bir Türkiye rekorudur" ifadesini kullandı.


YEPYENİ BİR MAHALLE OLACAK

Türkiye’ye örnek olacak kentsel dönüşüm projesinde işlemlerin nasıl yapılacağı yönünde de açıklama yapan Genel Sekreter Gündoğdu, sözlerini şöyle tamamladı; ‘’Bu proje için özel bir ekip kurduk, mahallemizde ofis açtık. Vatandaşlarımıza en ince detayına kadar projeyi anlattık, onlar da bize güvendi ve inandılar. Tahliye sürecinde taşınmalarına yardımcı olduk, kira ödemelerini yaptık. Şu anda yıkım süreci devam ediyor. 2-3 ay içinde yıkım işlemi tamamlanacak. Ardından  TOKİ  burada 1105 adet modern konut üretecek ve hak sahiplerine teslim edecek. Parkları, sosyal donatı alanları olan, alt yapısı yenilenmiş, yepyeni bir mahalle oluşacak.’’

Kocaeli Cedit'te kentsel dönüşüm için yüzde 95 uzlaşma sağlandı!