07 / 10 / 2022

Konut kredisi sigortası hangisi?

Konut kredisi sigortası hangisi?

Konut kredisi kullanan tüketicilerin hemen hemen hepsine, sigorta kullandırtılıyor. Peki, konut kredisi sigortası hangisi?Konut kredisi kullanan tüketicilerin hemen hemen hepsine, sigorta kullandırtılıyor. Kanunen tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamıyor.


Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, konut finansmanı kuruluşu tarafından kabul edilmek zorundadır. 


Bu sigortanın; kredi konusuyla, meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekir. Meblağ sigortalarında, poliçedeki teminat tutarı kalan kredi tutarından yüksek olamaz. Sigorta vadesi kredi vadesinden uzun olamaz. 


Kredi bağlantılı yapılan meblağ sigortalarında kredi borcunun belirlenen vadeden önce geri ödenmesi veya kredi borç yapısında değişiklik olması durumlarında sigorta sözleşmesi sonlandırılır. 


Ancak bu işlemin gerçekleştiği anda tüketicinin konut finansmanı kuruluşu tarafından ayrıca bilgilendirilmesi ve açık onayının alınması koşuluyla; poliçe mevcut koşullarıyla devam ettirilebilir veya kredi borç yapısında gerçekleştirilen değişikliğe göre mevcut sigorta poliçesi teminat tutarları ve sigorta süresi yeniden düzenlenebilir.


Konut kredisi sigortası; DASK

Zorunlu deprem sigortası ile ilgili hükümler saklı olup; bu sigortanın daire için yapılması zorunlu oluyor.


Depremin yol açtığı zararın karşılanmasını sağlayan bir sigorta ürünü olan DASK, depremin meskenlerde neden olduğu maddi hasarlara karşı teminat sağlıyor. DASK bir yıllığına yapılıyor.


Konut kredisi ara ödeme cezası var mı?


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.comGeri Dön