Koronavirüs inşaat sektörünü etkileyecek mi?

Koronavirüs inşaat sektörünü etkileyecek mi?Seramiksan Türkiye Satış Müdürü M. Süreyya Çağlar yaptığı açıklamada, "Koronavirüsten dolayı başta turizm olmak üzere birçok sektör etkilenecek. Turizmin etkilenmesi inşaat sektörünün de etkilenmesi demek" dedi.


Seramiksan Türkiye Satış Müdürü M. Süreyya Çağlar, Türkiye'nin seramik sektöründe dünyanın 10 üreticisinden biri olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalar yapan Çağlar, Türkiye'nin ihracatta Avrupa'nın 3. büyük ihracatçısı konumunda olduğunu ve İtalya ve İspanya'dan sonra 3'üncü büyük üreticisi olduğunu dile getirdi.

Türkiye'de yıllık 450 milyon kare seramik üretim kapasitesi olduğunu söyleyen Çağlar, sözlerine şu şekilde devam etti:

"250 bin kişi seramik sektöründe çalışıyor. Vitrifiye grubunda Avrupa'nın en büyük üreticisiyiz. Dünyanın en büyük 3 üreticisinden birisiyiz. 20 milyon adetin üzerinde vitrifiye üretiyoruz. Dünyada vitrifiye ihracatında ilk 3'teyiz. Seramiksan'da 33 milyon metrekare kurulu kapasitesi ve 1550 çalışanı ile seramik sektöründe Türkiye'nin en büyük üreticilerinden bir tanesiyiz, Seramiksan olarak 60'ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz.

İç piyasada yaklaşık 230 bayimiz, binin üzerinde nalbur ve tali bayi dediğimiz bir hizmet ağımız var. 10 binin üzerinde insan Seramiksan markası altında veya dolaylı olarak fabrikalarımızda, bayilerimizde ve bu ürünlerin taşınması ve döşenmesi aşamasında çalışıyor. 2014 yılında dünyanın en modern vitrifiye fabrikalarından bir tanesini hizmete açtık. Seramiksan markasının yanı sıra dünyanın bir çok ünlü markasına da vitrifiye üretimi yapıyoruz."

 


- "Türk turizmi koronavirüsten en az etkilenen turizm ülkesi olacak"


Türkiye'nin koronavirüsle ilgili diğer ülkelerden çok daha önce önlem aldığını dile getirenÇağlar, "Bundan bir ay önce Çin'e olan uçuşlar iptal edildi. Çin'in 4 farklı şehrine İstanbul'dan direkt uçuş vardı. İran ve İtalya uçuşları da durduruldu. Dolayısıyla koronavirüsün görüldüğü ülkelerdeki vakalar ile ilgili Türkiye'nin ilişkisi hızlı bir şekilde kesildi." dedi.

Çağlar, "Koronavirüsten dolayı başta turizm olmak üzere birçok sektör etkilenecek. Turizmin etkilenmesi inşaat sektörünün de etkilenmesi demek ancak şu anda Türkiye'de böyle ciddi bir sıkıntı olmadığı için Türk turizminin koronavirüsten en az etkilenen turizm ülkesi olacağını düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Çin'in hemen her konuda dünya markalarına üretim yapan ülke konumunda olduğunu dile getiren Çağlar, "Üretimle alakalı sıkıntılar yaşanacak. Çin'de fabrikalarda çalışan insanlar çalıştığı fabrikalara bile ulaşımda sıkıntı yaşamakta. Fabrikalar ne yazık ki şu anda üretim yapmakta bile zorlanıyor. Çalışan işçiler iş yerine gelmiyor ya da gelmekte zorlanıyor." dedi.

Koronavirüs konut kredisi faizlerini etkiledi mi?