Mantolama zorunluluğu kalktı mı?

Mantolama zorunluluğu kalktı mı?

Binaları giydirme işlemi olan mantolama, bir ortamdan dışarıya enerji akışını ve ortama dışarıdan gelen enerji akışını en aza indirgemek için yapılıyor. Peki, mantolama zorunlu mu? Yoksa mantolama zorunluluğu kalktı mı?Mantolama zorunluluğu kalktı mı?

Binaları giydirme işlemi olan mantolama, bir ortamdan dışarıya enerji akışını ve ortama dışarıdan gelen enerji akışını en aza indirgemek için yapılıyor. Mantolama yapıldıktan sonra, içerideki sıcaklık dışarıya çıkmazken dışarıdaki sıcaklık da içeriye girmiyor. 


Mantolama, yeni binalarda zorunlu bir uygulama oluyor. Binalar mantolama yapılarak inşa ediliyor. Peki, mantolama zorunluluğu kalktı mı? Mantolama zorunluluğu nedir?


Mevcut binalarda mantolama yaptırma zorunluluğu ile Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu birbirine karıştırılıyor. Bu karışıklıklara Bakanlık tarafından verilen açıklamaya göre 2017 yılına kadar bu belgenin alınması zorunluyken, mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmiyor.


Bakanlıktan 15/12/2011 Tarih ve 110 sayılı açıklama şu şekilde:


“... 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir. 


Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...”


Kışın mantolama yapılır mı?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com