Nihat Çiftçi: Şanlıurfa'yı yeniden inşa edeceğiz!

Nihat Çiftçi: Şanlıurfa'yı yeniden inşa edeceğiz!

Dönüşüm başlattıklarını söyleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'yı yeniden inşa etme hedefleri doğrultusunda TOKİ ile 15 bin konutluk proje için anlaşma imzaladıklarını söyledi.


Dev projelerle kentte değişim ve dönüşümü başlattıklarını ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'yı yeniden inşa etme hedefleri doğrultusunda  TOKİ  ile 15 bin konutluk bir proje için anlaşma imzaladıklarını söyledi. 


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, toplu konut, park, spor salonu gibi bir dizi alanda yeni projeler yürüttüklerini belirterek, Şanlıurfa'yı yeniden inşa edeceklerini söyledi. TOKİ ile 15 bin konut yapmak için anlaşmaya vardıklarını ifade eden Başkan Çiftçi, sanayide katma değeri yükseltecek yönde çalışmalar yürüttüklerini, çok sayıda proje ile turizm kenti hedefine de odaklandıklarını ifade etti. 


2016 'nın Şanlıurfa için çalışma ve hizmet yılı olacağım belüten Çiftçi, "İlçe belediyelerimiz ile koordinasyon içinde Şanlıurfa'yı yeniden inşa edeceğiz. TOKİ ile 15 bin konut yapma konusunda anlaştık. 3 bin 500 konutun yerini belirledik. Bir yandan Şanlıurfa kent merkezi ve kırsal mahallelerdeki sorunları çözerken bir yandan da özverili bir şekilde bölgenin fizibilitesini çıkarıp kentin yaşam alanlarını yeniden oluşturuyoruz. 2015 yılında dev projelere imza atarak Şanlıurfa'da değişim ve dönüşümü başlattık. 11 Nisan Şehir Parkı, GAP Vadisi I. Etabı (Cumhuriyet Park), Ahmet Yesevi Mahallesi'nde Selahaddin-i Eyyubi Parkı, SUKAY Projesi, Kale Eteği II Etap Projesi, Yenice Kapalı Spor Salonu projelerimizin temellerini attık. Karaköprü ilçesinde kongre merkezinin inşaatı sürüyor. Fuar merkezimizi 80 dönümlük bir araziye kuracağız. Karaköprü Belediye Başkanı ile bu konuyu görüşüyoruz. Projelerin tamamlanmasıyla Şanlıurfa, yıllardır beklediği yeni çok amaçlı sosyal alanlarına kavuşacak" açıklamasını yaptı. 


Katı atıktan enerji üretimine başladık


Geçtiğimiz yıl merkez ilçe ve diğer ilçelerin girişlerinde, ana arterlerde, parklarda ve orta refüjlerde 1 milyon 250 bin çiçek diktiklerini aktaran Çiftçi, "174 bin ağacın yanı sıra 450 bin metrekarelik yeşil alanda çalışmalar yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Toplu taşıma hizmet kalitemizi arttırmak adına mevcut toplu taşıma hatlarına 15 yeni hat ekleyerek 55 toplu taşıma aracını filomuza kattık. İnşallah ilerleyen günlerde yeni alacağımız toplu taşıma araçlarıyla birlikte bu sayıyı 81'e çıkartacağız. 2015 yılı içerisinde kurmuş olduğumuz Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde çöpten enerji üretimi için bütün çalışmalar tamamlandı. Bu tesisimizde 1 Ocak'tan itibaren elektrik üretimine başladık. Projemiz kapsamında Yeni Lotlar, Ayrıştırma Tesisi, Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi, Kojenerasyon Tesisi ve Kompost Tesisi yer alıyor. Kadın Kültür ve Gençlik Merkezlerimizde açtığımız 143 kurstan 25 bin 997 vatandaşlarımız kursiyer olarak faydalandı" açıklamasını yaptı. Şanlıurfa'yı turizm şehri yapacağız


Şanlıurfa'da trafik yoğunluğunu azaltmak için 2016 yılında yeni trafik düzenlemeleri yapacaklarını kaydeden Nihat Çiftçi, "Yapacağımız yeni düzenlemeler ile birlikte kent merkezinin önemli yerlerine 4 adet dalgeçin yanı sıra toplu taşıma için de yeni otobüsler alacağız. Trafikte yeni düzenlemeler getirerek bu sorunu çözeceğiz. Şanlıurfa'da tarihi gün yüzüne çıkaracağımız Kızılkoyun'da 53 mağaranın çevre düzenleme projesini hayata geçiriyoruz. Balıklıgöl Platosu'ndaki mevlihane'yi restore etmek için projelendirme çalışmalarına başladık" dedi. 


Sanayide katma değeri yükseltmeye çalışacağız


2016 yılında Şanlıurfa'nın sanayisini masaya yatırarak birçok alanda devrim gerçekleştireceklerini iddia eden Başkan Nihat Çiftçi, "Gıda Tarım ve Hayvancılık OSB, Besi OSB projeleri için özellikle 16 alanda sayın Sanayi Bakanımız hızlandırma talimatı verdi. 


Birçok alanda küçük sanayi tesislerinin gelişmesi için meslek gruplarımızı tek çatı altında toplamak istiyoruz. Bu konuda mesleki kooperatiflerle görüştük. 

Esnaf gruplarımızın üretimlerini profesyonel anlamda yapmaları için çok ciddi çalışmalarımız var.Bunlar gerçekleştiğinde katmadeğer payımız da artacak ve halkımıza hizmet noktasında geri dönüşüm gerçekleşecek" 


Alt ve üstyapıyı ciddi bir şekilde iyileştirdik


Kentin alt ve üstyapı sorunlarını ciddi bir şekilde iyileştirdiklerini vurgulayan Nihat Çiftçi, "Kent merkezi ve ilçe yol ağımız için 1 milyon 25 bin metrekare sıcak asfalt, 377 kilometre beton yol, yaklaşık 2 bin kilometre stabilize ile bin 300 kilometre sathi asfalt çalışmalarını tamamladık. Merkez ve ilçelerimizdeki mahallelerde 1 milyon 24 bin metrekare parke çalışmalarını tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yol çalışmaları ile aynı anda başlatmış olduğumuz altyapı çalışmaları kapsamında 118 kilometre kanalizasyon şebekesi döşedik. 119 kilometre de içme suyu hattı döşedik" diye konuştu. 


Dünya
Haber Şanlıurfa Olay Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı....


Dönüşüm başlattıklarını söyleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'yı yeniden inşa etme hedefleri doğrultusunda TOKİ ile 15 bin konutluk proje için anlaşma imzaladıklarını söyledi.


Dev projelerle kentte değişim ve dönüşümü başlattıklarını ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa'yı yeniden inşa etme hedefleri doğrultusunda  TOKİ  ile 15 bin konutluk bir proje için anlaşma imzaladıklarını söyledi.  Dünya Gazetesi’ne konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, toplu konut, park, spor salonu gibi bir dizi alanda yeni projeler yürüttüklerini belirterek, Şanlıurfa'yı yeniden inşa edeceklerini söyledi. TOKİ ile 15 bin konut yapmak için anlaşmaya vardıklarını ifade eden Başkan Çiftçi, sanayide katma değeri yükseltecek yönde çalışmalar yürüttüklerini, çok sayıda proje ile turizm kenti hedefine de odaklandıklarını ifade etti. 


Şanlıurfa'da değişim ve dönüşümü başlattık


2016 'nın Şanlıurfa için çalışma ve hizmet yılı olacağım belirten Çiftçi, "İlçe belediyelerimiz ile koordinasyon içinde Şanlıurfa'yı yeniden inşa edeceğiz. TOKİ ile 15 bin konut yapma konusunda anlaştık. 3 bin 500 konutun yerini belirledik. Bir yandan Şanlıurfa kent merkezi ve kırsal mahallelerdeki sorunları çözerken bir yandan da özverili bir şekilde bölgenin fizibilitesini çıkarıp kentin yaşam alanlarını yeniden oluşturuyoruz. 2015 yılında dev projelere imza atarak Şanlıurfa'da değişim ve dönüşümü başlattık. 11 Nisan Şehir Parkı, GAP Vadisi I. Etabı (Cumhuriyet Park), Ahmet Yesevi Mahallesi'nde Selahaddin-i Eyyubi Parkı, SUKAY Projesi, Kale Eteği II Etap Projesi, Yenice Kapalı Spor Salonu projelerimizin temellerini attık. Karaköprü ilçesinde kongre merkezinin inşaatı sürüyor. Fuar merkezimizi 80 dönümlük bir araziye kuracağız. Karaköprü Belediye Başkanı ile bu konuyu görüşüyoruz. Projelerin tamamlanmasıyla Şanlıurfa, yıllardır beklediği yeni çok amaçlı sosyal alanlarına kavuşacak" açıklamasını yaptı. 


Katı atıktan enerji üretimine başladık


Geçtiğimiz yıl merkez ilçe ve diğer ilçelerin girişlerinde, ana arterlerde, parklarda ve orta refüjlerde 1 milyon 250 bin çiçek diktiklerini aktaran Çiftçi, "174 bin ağacın yanı sıra 450 bin metrekarelik yeşil alanda çalışmalar yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Toplu taşıma hizmet kalitemizi arttırmak adına mevcut toplu taşıma hatlarına 15 yeni hat ekleyerek 55 toplu taşıma aracını filomuza kattık. İnşallah ilerleyen günlerde yeni alacağımız toplu taşıma araçlarıyla birlikte bu sayıyı 81'e çıkartacağız. 2015 yılı içerisinde kurmuş olduğumuz Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde çöpten enerji üretimi için bütün çalışmalar tamamlandı. Bu tesisimizde 1 Ocak'tan itibaren elektrik üretimine başladık. Projemiz kapsamında Yeni Lotlar, Ayrıştırma Tesisi, Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi, Kojenerasyon Tesisi ve Kompost Tesisi yer alıyor. Kadın Kültür ve Gençlik Merkezlerimizde açtığımız 143 kurstan 25 bin 997 vatandaşlarımız kursiyer olarak faydalandı" açıklamasını yaptı. 


Şanlıurfa'yı turizm şehri yapacağız


Şanlıurfa'da trafik yoğunluğunu azaltmak için 2016 yılında yeni trafik düzenlemeleri yapacaklarını kaydeden Nihat Çiftçi, "Yapacağımız yeni düzenlemeler ile birlikte kent merkezinin önemli yerlerine 4 adet dalgeçin yanı sıra toplu taşıma için de yeni otobüsler alacağız. Trafikte yeni düzenlemeler getirerek bu sorunu çözeceğiz. Şanlıurfa'da tarihi gün yüzüne çıkaracağımız Kızılkoyun'da 53 mağaranın çevre düzenleme projesini hayata geçiriyoruz. Balıklıgöl Platosu'ndaki mevlihane'yi restore etmek için projelendirme çalışmalarına başladık" dedi. 


Sanayide katma değeri yükseltmeye çalışacağız


2016 yılında Şanlıurfa'nın sanayisini masaya yatırarak birçok alanda devrim gerçekleştireceklerini iddia eden Başkan Nihat Çiftçi, "Gıda Tarım ve Hayvancılık OSB, Besi OSB projeleri için özellikle 16 alanda sayın Sanayi Bakanımız hızlandırma talimatı verdi. Birçok alanda küçük sanayi tesislerinin gelişmesi için meslek gruplarımızı tek çatı altında toplamak istiyoruz. Bu konuda mesleki kooperatiflerle görüştük. Esnaf gruplarımızın üretimlerini profesyonel anlamda yapmaları için çok ciddi çalışmalarımız var.Bunlar gerçekleştiğinde katmadeğer payımız da artacak ve halkımıza hizmet noktasında geri dönüşüm gerçekleşecek" 


Alt ve üstyapıyı ciddi bir şekilde iyileştirdik


Kentin alt ve üstyapı sorunlarını ciddi bir şekilde iyileştirdiklerini vurgulayan Nihat Çiftçi, "Kent merkezi ve ilçe yol ağımız için 1 milyon 25 bin metrekare sıcak asfalt, 377 kilometre beton yol, yaklaşık 2 bin kilometre stabilize ile bin 300 kilometre sathi asfalt çalışmalarını tamamladık. Merkez ve ilçelerimizdeki mahallelerde 1 milyon 24 bin metrekare parke çalışmalarını tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yol çalışmaları ile aynı anda başlatmış olduğumuz altyapı çalışmaları kapsamında 118 kilometre kanalizasyon şebekesi döşedik. 119 kilometre de içme suyu hattı döşedik" diye konuştu. Şanlıurfa Olay Gazetesi