12 / 08 / 2022

Sağlık turizmi için sağlık bölgeleri oluşturulacak!

 Sağlık turizmi için sağlık bölgeleri oluşturulacak!

Recep Akdağ, yurt dışından gelenlere sağlık hizmeti sunmak için sağlık serbest bölgeleri oluşturacaklarını, ülkenin sağlık sisteminin doğasında var olan kaliteli ve ucuz hizmetin bu sağlık serbest bölgeleriyle daha cazip hale geleceğini söyledi
     5. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi'nde konuşan Akdağ, insanların yaşadığı yerde sağlık hizmeti almasının esas olduğunu, ancak dünyanın gerçeğinin her zaman bununla bağdaşmadığını belirtti. 

     Türkiye'nin dünyada sağlık turizminde gözde ülkeler arasında bulunduğunu, 10 yıl önce uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programı öncesinde Türkiye'den hastaların ABD ve Avrupa'ya tedavi için gittiğini ifade eden Akdağ, ''Şimdi Türkiye sağlık turizminde dünyada ilk 10 ülke arasında ve hızla yükseliyor'' dedi. 

     Yılda 200 bine yakın kişinin Türkiye'de tedavi olduğunu, bunların yarısını tatil için Türkiye'ye gelip rahatsızlananların, diğer yarısını ise sadece tedavi için gelenlerin oluşturduğunu anlatan Akdağ, siyasi ve ekonomik istikrarın Türkiye'yi cazibe merkezi haline getirdiğini vurguladı. 

     Sağlık hizmetlerinin çok yüksek seviyelere çıktığına dikkati çeken Akdağ, Türkiye'de birçok işlemin diğer ülkelere göre hem daha kaliteli hem de daha ucuza yapıldığını belirtti.

     

     -Sağlık serbest bölgeleri- 

     

     Sağlık serbest bölgeleri kurmak üzere kanun yaptıklarını, Ekonomi Bakanlığı ile konunun detayları üzerinde çalıştıklarını bildiren Akdağ, şunları kaydetti: 

     ''Özellikle yurt dışından gelen misafirlerimize sağlık hizmeti sunmak için sağlık serbest bölgeleri oluşturacağız. Bu bölgelerde de yatırımcılar için birçok avantajlar oluşturuyoruz. Bunların şu anda hazırlığını yapıyoruz. Zaten Türkiye'nin sağlık sisteminin doğasında var olan kaliteli ve ucuz hizmet, bu sağlık serbest bölgeleriyle ya da sağlık turizmine verilen diğer teşviklerle biraz daha cazip hale gelmiş olacak.'' 

     Bu yatırımcılara vergi indirimi yapıldığını ve tanıtım desteği verildiğini hatırlatan Akdağ, bu alanda yatırım yapmak isteyenlere, destinasyonların tanıtımında ve ortak potansiyelin ortaya konmasında ortak çalışma yapmaları çağrısını dile getirdi. 

     KKTC Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da turizm alanındaki başarıyı sağlık turizminde de yakalamak istediklerini belirterek, bugüne kadar birçok hayallerini gerçekleştirdiklerini, tek hayallerinin bütün dünyanın KKTC'yi tanıması olduğunu belirtti. 

     AA