Salgın sonrası geniş ofisler trend oldu! 

Salgın sonrası geniş ofisler trend oldu! Koronavirüs salgını ile birlikte çalışma koşulları bir hayli değişti. Sosyal mesafenin önem kazandığı bu günlerde iş arkadaşlarıyla yakın çalışmak istemeyen ofis çalışanları daha geniş ofislerde çalışmayı tercih ediyor. 


Pandemi ile birlikte ofislerini terkeden çalışanları evden çalışma sistemine adapte oldu. İş hayatında yaşanan bu değişim ile ofislere dönmeye başladığımız bu günlerde çalışanlar ofis ve evin bir araya geldiği hibrit ofisleri tercih etmeye başladı. Aşılanmayla ofise dönüşlerin daha da artacağını söyleyen  Now Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başyazıcıoğlu, “Pandemi ile birlikte evden çalışma, hibrit çalışma gibi çalışma yöntemleri daha çok firma tarafından kullanılmaya başlandı. Fakat bazı işler vardır ki etkileşim, sinerji ve fiziki zorunluluk gerektiriyor. Bu nedenle bu süreçte firmalar çoğunlukla hibrit modele geçti veya esnek çalışma şartları oluşturdu. Pandemiden sonraki süreçte de bu yeni çalışma şekilleri ofislerin işlevlerinde farklılıklara gitmesine ön ayak olacak. Ofislerde sosyal kolları öne çıkan, geniş alanlara sahip mekanlarla home-ofisler tercih edilecek” dedi. 

Teras ve verandalar ön planda 

Salgın sonrasında ofis tasarımlarında çok sayıda değişiklik yaşandığını söyleyen Başyazıcıoğlu, “Bu süreçte ofislerin dizaynında değişiklikler hız kazandı. Ofiste taze havanın olması, havalandırma filtrelerinin çalışması, asansörlerde sınırlamalar, temassız giriş çıkışlar daha da önemli hale geldi. Now Bomonti olarak akıllı bina olmamızın avantajını yaşadık. Dokunmatik asansör sistemiyle gün içerisindeki iş yoğunluğunda bina içerisinde hızlı ve pratik bir çözüm sağladık. Geniş ofislerimizle metrekareye düşen kişi sayısının yüksek olduğu yapımızda, her bir ofise birbirinden bağımsız yüzde 100 temiz hava sağlıyoruz. Bu özel havalandırma sistemine ek olarak açılan cam sistemi ve ofislerde bulunan teraslar ile de temiz havaya ulaşımı kolaylaştırıyoruz. Pandeminin başladığı günden itibaren hijyen standartlarının üst düzeyde işlediği Now Bomonti’de ortak kullanım alanları, asansör ve lobi gibi özellikle temasın yoğun olduğu zeminlerde rutin temizlik (hijyen) ve dezenfekte işlemleri aksatmadan gerçekleştirdik. Pandemide ofislerin teraslı ve verandalı olması ön plana çıktı. Now Bomonti’nin ara katlarında teraslar bulunurken, her ofise özel veranda seçenekleri de var”  şeklinde konuştu. 

 Salgın sonrası geniş ofisler trend oldu! 

Yabancı yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor

Ofislere yatırımların gün geçtikçe arttığını söyleyen Başyazıcıoğlu şunları söyledi: “İnşaat sektöründeki maliyet endeksi artmasına rağmen inşaatlar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarında da gördüğümüz üzere Türkiye’de yerli yatırımcının yanında özellikle Orta Doğu ve Asya ülkelerinden yabancı yatırımlar da artıyor. Yabancı yatırımcı noktasında biz de özellikle Libya ve İran’dan gelen yatırımcılarla görüşüyoruz. Pandemi etkisinin sürmesine, yüksek faizlere rağmen 2021 yılının ikinci yarısından itibaren sektörde büyümenin daha da devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Salgın sonrası geniş ofisler trend oldu! 

Yüzde 50 kapasite 

Thanx Mimarlık, Rem People, Grow Hub, Grow in EMEA, MACFit ve daha birçok markanın çalışanları için uygun çalışma koşulları yaratıldığını söyleyen Karaca, “Pandemi tedbirleri kapsamında Now Bomonti olarak şu an yüzde 50 kapasite ile hizmet verebiliyoruz. Aşılanmanın hızlanması ile birlikte pandemiden sonraki süreçte de yine doluluk oranlarının yüksek olduğu zamanları yakalayacağımıza şüphemiz yok” şeklinde konuştu.

Pandemi fabrika ve ofis kiralarını nasıl etkiledi?