28 / 03 / 2023

Salih Bezci kimdir?

Salih Bezci kimdir?

50 yıllık aile mesleği olan inşaat müteahhitliğini halen sürdüren Besa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci kimdir? İşte Salih Bezci'nin biyografisi...Salih Bezci kimdir?

Salih Bezci, 1955 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra  Ankara  Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi Mimarlık Bölümüne girdi. 1979 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren başladığı ve 50 yıllık aile mesleği olan inşaat müteahhitliğini halen sürdürmektedir.


Bezci, 1980 yılından günümüze kadar birçok önemli alış veriş merkezi ve konut projesinin mimari projelerini yaptı. Bu projelerin büyük bölümünün inşasında yatırımcı ve proje koordinatörü olarak da  görev aldı.


Ankara’da Sütçüoğlu İşhanı, Çapar Ticaret Merkezi, Altuntop Ticaret Merkezi, Etlik Ticaret Merkezi, Uçar Ticaret Merkezi, Murat Ticaret Merkezi,  Ulus Şehir Çarşısı, Galleria, Armada, Panora gibi önemli alışveriş merkezleri ile Besa Karina, Karina Plaza, Besa Nova gibi konut projelerinin yatırımcısı ve proje sahibi olan Salih Bezci, son 15 yıldır Ankara’nın vergi rekortmenleri listesinde yer alıyor.


Sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veren Bezci’nin, Ankara Yenimahalle’de babası Durali Bezci adına yaptırdığı Durali Bezci İlköğretim Okulu ve annesi Ayşe Bezci adına Kızılcahamam’da yaptırdığı Ayşe Bezci Anadolu Turizm Otelcilik Meslek Lisesi eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.


ATO Başkan vekilliği görevini 12 yıl sürdüren Bezci, 2011 yılının Mart ayında Ankara Ticaret Odası’nın 18. Başkanı seçildi. 


Bezci, evli ve 3 çocuk babasıdır. 


Besa İnşaat..

1995 yılında kurulan BESA İnşaat A.Ş.; kırk yıla yakın süredir inşaat sektöründe faaliyet gösteren ve son yirmi yıl içerisinde konut ve ticari nitelikli çok sayıda inşaat gerçekleştirmiş “Bezci İnşaat” firmasının kuruluşudur.


Çok sayıda özel ve kamu projesini gerçekleştirmiştir. Söz konusu projeler gerçekleştirildiği bölgelerde kalitesi ve fonksiyonellikleri ile ön plana çıkıp kentsel gelişime ve değere katkıda bulunarak ivme sağlamışlardır. Kurumsal hizmet anlayışı ve geleceği şekillendiren projelere attığı imza ve kazandığı misyon ve vizyon ile yeni projelere imza atmaktadır.

Geri Dön