14 / 08 / 2022

Serdar Bacaksız: 3. Havalimanı eleştirileri bizim şevkimizi kırmıyor!

Serdar Bacaksız: 3. Havalimanı eleştirileri bizim şevkimizi kırmıyor!

Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız,"3. Havalimanı eleştirileri bizim şevkimizi kırmıyor. Aksine projeyi eksiksiz tamamlayıp en güzel cevabı vermek istiyoruz. Amacımız, 'Türkler yapmış' dedirtmek" dedi.Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız,"3. Havalimanı eleştirileri bizim şevkimizi kırmıyor. Aksine projeyi eksiksiz tamamlayıp en güzel cevabı vermek istiyoruz. Amacımız, 'Türkler yapmış' dedirtmek" dedi.


İstanbul'da yapımı devam eden 3'üncü Havalimanı'nda çalışmalar son sürat devam ediyor. Günde 1 milyon metreküp toprak çıkarımının yapıldığı ve tamamlandığında dünyanın en yüksek yolcu kapasitesine sahip olması beklenen yeni havalimanına ilişkin eleştirilere cevap Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız'dan geldi. Bacaksız, böylesine büyük bir projeye yapılan eleştirileri normal karşıladıklarını belirterek, "Eleştiriler şevkimizi kırmıyor. Aksine projeyi bir an evvel eksiksiz bitirerek en güzel cevabı vermek istiyoruz. Eskiden 'Japonlar yapmış' derdik. Şimdi bizim de amacımız 'Türkler yapmış' dedirtmek" diye konuştu. 


ÇÖPÜ BELEDİYE TAŞIYACAK 

Serdar Bacaksız, havalimanının yakınında yer alan çöp atım ve geri dönüşüm alanının bölgeden taşınmasıyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle görüşme halinde olduklarını söyledi. Bacaksız, aynı zamanda çöplerin toplandığı alanın martılar için çekim merkezi olduğuna dikkat çekerek, "Kuşlar burası taşınsa da bir süre daha aynı yere gelmeye devam edebiliyorlar. O nedenle bu alışkanlıklarını kaybetmeleri için daha proje inşaatı devam ederken biz atık merkezinin taşınması konusunda belediyeyle görüşmeleri hızla yürütmeye başladık" dedi. 


FİNANSMAN PAKETİ TAMAMLANDI 

Projenin ilk etabının 4.6 milyar euroluk finansman paketinin tamamlandığını kaydeden Serdar Bacaksız, şu an sözleşmelerdeki son düzeltmeler üzerinde çalışıldığını söyledi. Finansman paketine 3'ü kamu; Ziraat, Halk ve Vakıfbank, 3'ü de özel; Denizbank, Finansbank ve Garanti olmak üzere 6 bankanın katıldığını hatırlatan Bacaksız, "Finansmana hiç yabancı banka katılmadı gibi yorumlar geliyor. Buna tam olarak katılmıyorum. Çünkü Denizbank'ın da, Finansbank'ın ve Garanti'nin de hakim ortakları yabancı bankalar. Bu bankaları sadece yerli banka olarak tanımlamak doğru değil" dedi. 


YAPI KREDİ TÜRK HUKUKU İSTEMEDİ 

Yapı Kredi Bankası'nın finansman paketinden çıkışına da açıklık getiren Bacaksız, sözleşmede yer alan, 'anlaşmazlık olması durumunda Türk hukuku geçerli olacak' ifadesi nedeniyle Yapı Kredi'nin pakette yer almak istemediğini kaydetti. Bacaksız, "Sözleşme bütünüyle Türk hukukuna göre düzenleniyor. Büyüklerimiz de öyle uygun gördü. Sonuçta projenin sahibi kamu" dedi. 


20 GÜNDE BİR ALKUMRU BARAJI 

Serdar Bacaksız, şu anda günde 1 milyon metreküp toprak çıkarıldığının altını çizerek, "Bizim Limak olarak yaptığımız en büyük toprak işi Alkumru barajıydı. 20 milyon metreküp toprak işi olmuştu. Şimdi bunu 20 günde burada yapıyoruz. Bin 300 parça çok büyük kapasiteli iş makinesi aynı anda çalışıyor. 3 bin 500 personel var. 10 bini geçecek. İlk etap işletmeye geçince 100 binin üzerinde istihdam sağlanacak" dedi.


KUVEYT HAVALİMANI DA LİMAK'A EMANET 

Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu, geçtiğimiz günlerde Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat'ın verdiği 4.34 milyar dolarlık teklifi onayladığını açıkladı. Limak İnşaat'ın kazandığı bu ihale, Türk müteahhitlerin yurtdışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor. Bacaksız, projenin mimari dizaynının Foster&Partners tarafından yapılacağını açıkladı.


Sabah/Seda Tabak