28 / 11 / 2023

SİNPAŞ 5 yılda 1 milyar dolar kar hedefliyor

SİNPAŞ 5 yılda 1 milyar dolar kar hedefliyor

Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, "Türkiye'de konut sektörü, içinde bulunduğumuz dönemde parlayan yıldız ve bir süre daha parlayacak görünüyor" dedi.

Avni Çelik, gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında, sektörün talebini kamçılayan unsurlar arasında 'genç nüfus, köyden kente göç ve Türkiye'nin deprem bölgesinde olması' olduğunu anlattı.


Bir diğer unsuru 'milli gelirin artması' olarak açıklayan Çelik, 2018-2020 projeksiyonuna bakıldığında fert başı milli gelirin 18-20 bin dolar seviyelerine geleceğini, refahın artmasının konuta talebi olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.


Kentlerde gecekondu bölgeleri olduğunu, bu bölgelerin rehabilitasyonunda


sektöre çok iş düştüğünü belirten Çelik, şunları kaydetti: "Son yıllarda ülkemiz dünyanın göz bebeği olmaya aday. Birçok yabancı sahillerimizden konut satın alıyor. Dünyada refah dolayısıyla likidite artıyor. Türkiye'de enflasyon düşme eğilimine girdi. İstikrar gün geçtikçe artıyor. Artık önümüzdeki beş yılı ve sonrasını daha rahat görebiliyoruz. Kamu borçlanma ihtiyacı giderek azalacak, faizler düşecek, faizler düştükçe Mortgage işlerlik kazanacak, konuta talep artacak. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda konut sektörü patlayacak gibi görünüyor.


Sektör adına Türkiye'de fırsatlar var. Sinpaş da bu fırsatları değerlendirmeye hazır. Elimizde ciddi bir gayrimenkul stoku, çalışma yapabileceğimiz arsa var. Bunların önemli bir kısmını Sinpaş GYO'nun içine aldık. 22 Haziran'da halka arzın ardından elde ettiğimiz yeni sermayeyi süratle sektöre kanalize ediyoruz. Bazı bölgelerde gayrimenkul edindik, bazılarında da ilgimiz var.


Bugüne kadar İstanbul'daydık. Artık Bursa'da da varız.  Ankara  yeni araziler aldık. Bursa'da ise Bursa'nın alışık olmadığı tarzda bir konut ünitesi inşa etmek üzereyiz. Ortaya sektör açısından yüzakı bir proje çıktı. Adana'da ise know-how'ımızı ortaya koyacağımız çok görkemli bir projeyi hayata geçireceğiz. Türkiye'de genellikle güney ile diğer bölgelerde yer alan şehirlerdeki evler arasında bir fark yok. Oysaki


farklı iklim şartları farklı bir mimarı yapıyı gerektirir. Biz know how'ımızı güneye taşıyıp iklim şartlarına uygun konutlar üreteceğiz."


-5 YILDA 2,4 MİLYAR DOLAR CİRO HEDEFİ-


Yeni arazi alımları ile konut geliştirme yatırımlarının devam edeceğini söyleyen Sinpaş GYO Genel Müdür Başyardımcısı Ö. Faruk Çelik ise önümüzdeki beş yıla ait hedeflerini açıkladı.


Çelik, "Sinpaş GYO olarak amacımız, sadece konut projelerini geliştirmek ve konut sektöründe büyümeye odaklanarak çalışmak. Yüksek büyüme potansiyeline sahip olan şirketimiz, şu anda portföyündeki 8 gayrimenkul yatırımı ile önümüzdeki 5 yıllık nakit akışına göre yaklaşık 2 milyar 400 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedefliyor. 5 yıllık dönemde elde etmeyi hedeflediğimiz kar ise 1 milyar dolar" diye konuştu.


-SİNPAŞ GYO, 15 BİN KONUT GELİŞTİRECEK-


Şirketin portföyünde, 10 bin 700 adet konutun yapılabileceği toplam 1 milyon 220 bin metre kare arsanın olduğunu kaydeden Faruk Çelik, Sinpaş GYO'nun mevcut arsa varlıkları ile bu alanlarda hayata geçirilecek konutlarla ilgili rakamları da şöyle aktardı: "Sinpaş GYO'nun portföyünde projelenmiş veya projelenebilir aşamada


yaklaşık 1.220.000 metre kare arsa mevcut. İnşaat emsaline göre 1.504.000 metre kare konut alanına sahip olan bu arsaların üzerine toplam 10 bin 700 adet konut yapılması planlanıyor. Ayrıca mevcut 426 milyon YTL nakit ile yeni arazileri portföyümüze katmayı da hedefliyoruz. Söz konusu nakitle yaklaşık 500 bin metre kare inşaat alanlı ve yaklaşık 5 bin konutluk arsa alarak konut portföyünü 15 bin


adete çıkarmak için de çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Mevcut arsalarımız üzerinde yapılabilecek 10.700 adet konutu, önümüzdeki 5 yılda satmayı planlıyoruz. Yılda ortalama 2 bin adet konut satarak bunların inşaatını sürdürmeyi amaçlıyoruz. Yeni arazilerin de alımıyla yılda ortalama 3.000-3.500 adet konut üretecek kapasiteye ulaşacağız."

Geri Dön