29 / 03 / 2023

TOKİ'den 14 kentte ucuz konut satışı!

TOKİ'den 14 kentte ucuz konut satışı!

TOKİ Türkiye genelinde ev sahibi olmayan vatandaşları hayaline kavuşturmaya devam ediyor. Kurum son olarak 14 şehirde konut satışı gerçekleştiriyor.Ev sahibi olmak isteyen vatandaşları sevindiren haber Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'den geldi. Takvim'de yer alan habere göre; kurum  kiradan çok ucuz taksitle konut satışı gerçekleştirecek.  TOKİ  yeni konutlar inşa etmeye devam ediyor ve binlerce vatandaşı ev alma hayatline kavuşturuyor. TOKİ pek çok kentte yeni projeler için hazırlıklara başladı. Ek olarak inşaatı biten konutların satışı da kuralı yöntemle sürdürüyor. Daire sahibi olmak isteyenler için uygun taksitlerle daire alma imkanı sunulacak. Her ay duyurduğu projelerle on binlerce kişiyi ev sahibi yapan TOKİ yeni projelerini açıkladı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı çok sayıda yeni proje başlattı. Bazı illerde daireler için başvuru süreci tamamlanırken pek çok kentte de başvurular alınıyor.

TOKİ den 14 kentte ucuz konut satışı!

Başvurular başladı 

TOKİ'de Balıkesir, Bitlis, Bursa, Denizli, Elazığ, Erzurum, Kars, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Nevşehir, Sivas, Van, Yozgat illerinde daire satışını sürdürüyor. 

Başvuru şartları neler? 

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,
Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 seneden az olmamak şartı ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 senedir yaşıyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),
Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),

Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş koşulu aranmamaktadır.),

TOKİ den 14 kentte ucuz konut satışı!

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 6 bin 500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 6 bin 500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 7 bin TL olarak uygulanmaktadır.),
Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

Ek olarak yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

1. Kategori olan"Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin" ,
2. Kategori olan"En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın"
3. Kategori olan "Emekli Vatandaşlar"ın
4. Kategori olan "Diğer alıcı adaylarının"
başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

Başvuru için hangi belgeler gerekli? 

Başvuru sahipleri,
Kimlik Fotokopisi,
Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları "Hak Sahipliği Belgesi"
Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az yüzde 40 engelli olduğuna dair),

TOKİ den 14 kentte ucuz konut satışı!
Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı ibraz etmeleri gerekecek.

Kura çekilişi nasıl olacak? 

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine kuraya katılmadan konut alma hakkı tanınacak, fakat bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecektir.
Engelli vatandaşlarımıza konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile beraber tekrar kuraya tabi olacak.
Emekli vatandaşlarımıza konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek 

Diğer başvuru sahipleri, İdaremiz genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile belirlenecek.

Kura çekim işlemleri belirlenen kategori önceliğine göre gerçekleştirilecektir.

Sırada Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerin konutları,
Sırada Engelli Vatandaşlarımızın konut Alma hakkı ve konut belirleme kurası
Sırada Emekli Vatandaşlarımızın Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası,
Sırada Diğer başvuru sahiplerinin Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası.

TOKİ ikinci indirim kampanyası 10 gün sonra başlıyor!

 
Geri Dön