Tozkoparan'da kentsel dönüşüm tepkisi!

Tozkoparan'da kentsel dönüşüm tepkisi!

İstanbul’da Güngören Belediyesine bağlı Tozkoparan Mahallesi’nin riskli alan ilan edilmesinden sonra mahallede yaşayanlara “30 gün içerisinde evleri terk edin” denildi. Duruma tepki gösteren mahalleli dün Barış Parkı’nda bir araya geldi.


İstanbul Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde riskli alan ilan edilen bölgede yaşayan 900 haneye tahliye tebligatlarının gönderilmesine mahalleliden tepki geldi. Cumhuriyet'te yer alan habere göre; “1 ay içinde nereye gideriz” diyen mahalleli Barış Parkı’nda toplandı. Mahalleli sık sık “Tozkopan bizimdir bizim kalacak” , “Evimiz hakkımız söke söke alırız” dedi. 

Tozkoparan

Mahalleli Havva Kara, karşılarında muhattap olmadığını belirtti ve şöyle konuştu:

“Bize ‘bir ay içinde terk edeceksiniz, terk etmezseniz alt yapıyı keseriz, kolluk güçleriyle sizi atarız’ dediler. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz. Neden gidelim, kim tabulu evini bırakır gider? Kendileri gider mi? Bizi tatmin edecek hiç bir açıklama yapmıyorlar. Karşımıza çıkıp muhattap almıyorlar bizi. Gönlümüzü ferahlatmıyorlar, biz bu evleri kolay almadık, ‘kimseyi mağdur etmeyeceğiz’ dediler. Biz hepimiz mağduruz. Çocuklarımız bu tebligatları okudular, ‘bizi sokağa mı atacaklar’ diye soruyorlar. Bizim tabularımız var. Tehditle bir şey olmaz.  Kimseyi mağdur etmesinler.” 

Tozkoparan

‘MUHATAP YOK’

Ali Sürer, şunları kaydetti: 

“Biz yıkıma karşı değiliz, gelmişler kapılara bildirileri yapıştırmışlar. Muhatap yok. Biz ne ödeyeceğiz, başımıza ne gelecek açıklasınlar? Bizde gönül rahatlığı ile imzalayalım çıkalım. Bize garanti versinler. Ben evimi teslim edeceğim bana  bir kolaylık sunmuyor. Bizi oyaladılar. En son geldiler 'evleri boşaltacaksınız' dediler yoksa kolluk kuvvetleri ile evleri başınıza yıkacağız dediler. Bu kış günü ne yapacağız? Bize haklarımızı versinler.”

Başka bir mahalleli ise, “Herhangi bir sözleşme ortaya konulmadan, insanları kış günü tahliye etmeye çalışmak ne demek? Kentsel dönüşüm değil, rantsal ve talan zihniyeti... Bir sözleşme yapmadan, evlerimizi terk etmeyeceğiz” dedi. Güngören belediye başkanının kendilerini muhatap almadığına aktaran Yasemin Ataç, “Bize ‘malınızı mülkümüzü bırakıp gidin’ diyorlar. Kim bırakır gider? Belediye başkanı gelsin evini bana versin ben üç beş sene sonra on, yirmi bin vereyim. Kendileri kabul eder mi? Bize yapılmak istenen bu. Tamamen olayı çarpıklaştırarak bizleri evlerden çıkarmaya  çalışıyorlar. Yapılmak istenen kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm” diye konuştu.

Tozkoparan sakinlerinden kentsel dönüşüm direnişi!