04 / 07 / 2022

Türker Naslı: Türkiye'de yatırımın önü açılacak!

Türker Naslı: Türkiye'de yatırımın önü açılacak!

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, bugüne kadar Türkiye’de yatırımın, üretimin önünün açılmasına yönelik kapsamlı reformların hayata geçirilmesi gereğini hep ifade ettiklerini hatırlattı.TÜGİAD  Ankara  Şubesi Başkanı Türker Naslı, hükümetin yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik hazırladığı paketin bir an önce hayata geçmesini memnuniyet ve heyecanla beklediklerini ifade etti.

Naslı: “Beklentimiz, yatırımları canlandıracak etkili reformların hayata geçirilmesi…”


Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, hükümetin yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik hazırladığı paketin hayata geçmesini iş dünyası olarak memnuniyet ve heyecanla beklediklerini ifade ederek, “Beklentimiz, yatırımları canlandıracak etkili bir reform paketinin hayata geçirilmesidir” dedi.


Türker Naslı yaptığı açıklamada, bugüne kadar Türkiye’de yatırımın, üretimin önünün açılmasına yönelik kapsamlı reformların hayata geçirilmesi gereğini hep ifade ettiklerini ve dile getirdiklerini hatırlatarak, hükümetin bu yönde bir çalışma içinde olduğunu öğrenmenin kendilerini sevindirdiğini bildirdi. Naslı, özellikle ileri teknoloji yatırımlarının önünün açılmasının Türkiye için hayati önemde olduğuna işaret ederek, Ar-Ge faaliyetlerine güçlü teşviklerin verilmesi gerektiğini bildirdi. 


Yeni hükümetle yeni bir kalkınma hamlesi…

Türkiye’nin yeni hükümetle siyasi istikrarı muhafaza ederek, yeni bir kalkınma hamlesine, yeni bir büyüme dönemine girmesi gerektiğini ifade eden Naslı, şunları söyledi:

“Birden fazla bakanlığı ilgilendiren son derece ayrıntılı, kapsamlı bir çalışmanın Bakanlar Kurulu’na sunulduğunu, hükümetin yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacak bir paketi önümüzdeki günlerde TBMM'ye sevk edeceğini, iş dünyası olarak memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Paketin içeriğini sunulduğunda ayrıntılı biçimde öğreneceğiz. Beklentimiz, yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacak çok etkili, güçlü bir reform paketinin hayata geçirilmesidir. Pakette Damga Vergisi ve Harçlar Kanunu’nda yatırımcının maliyetini azaltacak, kamu ihalelerinde ihalenin iptali halinde ödenen damga vergisinin iadesi, şirket kuruluş işlemlerinde gereksiz bürokratik formaliteleri kaldırarak kolaylık sağlayacak, kuruluş maliyetlerini düşürecek düzenlemelerin yer alacağını öğrenmiş bulunuyoruz, bu düzenlemeler son derece yararlı ve yerinde olacaktır. Türkiye’nin hızla ileri teknolojiye yönelmesi gerekiyor. Pakette Ar-Ge faaliyetlerine güçlü teşvikler yer almasını temenni ediyoruz. Üretimi, yatırımları, ihracatı artıracak efektif teşviklerin hayata geçirilmesi, ülkemiz ekonomisinin başarı çıtasını çok daha yukarılara taşıyacaktır. Türkiye ekonomisi büyüme performansını sürdürüyor. Büyümenin tüketim ayağı çok güçlü, ancak yatırım ayağı son dönemde biraz zayıf kaldı, yatırımların canlandırılması gerekiyor. Siyasi istikrarı muhafaza ederek ve terörün de üstesinden gelerek, yatırımları canlandıracak, üretimi artıracak etkili bir reform paketinin hayata geçirilmesi durumunda ekonomimizin büyüme performansı katlanarak artacak, sürdürülebilir hızlı büyüme dönemleri yeniden yakalanacaktır. ”