25 / 05 / 2022

Türkiye'de 3 yılda 90 bin yataklı şehir hastaneleri açılacak!

Türkiye'de 3 yılda 90 bin yataklı şehir hastaneleri açılacak!

3 yıl içerisinde 90 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin devreye gireceğini dile getiren Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Eyüp Gümüş, Mersin'i haziranda, Adana'yı ve Yozgat'ı yıl sonunda, Ankara Bilkent'i 2017 Mayıs'ta açacaklarını söyledi.Uluslararası ilaç şirketi Servier, Türkiye pazarına yönelik İrlanda ve Fransa'da üretilen ilaçların üretimini Türkiye'ye taşıma kararı aldı. Şirket, bu karar kapsamında Türkiye'de gelecek 18 ay içerisinde 21 milyon kutu ilaç üretecek.


Konuya İlişkin CVK Park Bosphorus Otel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, vatandaşın sağlıkta en önem verdiği iki konudan birisinin ilaca erişim, diğerinin ise hastane ve doktorun bulunması olduğunu söyledi.


"Üç yılda 90 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri açılacak"


Türkiye'de gelecek 3 yıl içerisinde 90 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin devreye gireceğini dile getiren Gümüş, Mersin'i haziranda, Adana'yı ve Yozgat'ı yıl sonunda,  Ankara  Bilkent'i 2017 Mayıs'ta açacaklarını anlattı.


Gümüş, Sağlık Bakanlığı'nın  TOKİ  ile yaptığı toplamda 40 bin yatak kapasiteli hastanelerin 2018'e kadar biteceğini belirterek, bu yıl 20 bin yatak kapasiteli hastanelerin ihalesine çıkılacağını söyledi.


Sağlık turizminin Türkiye'de geliştirilmesine yönelik çalışmalara ve planlamalara değinen gümüş, kapasiteler artırılırken hastanelere çok ciddi cihazlar alınacağını vurguladı.


Gümüş, bu çalışmalarla birlikte ilaç sanayisinde atıl kapasitenin daha güçlü hale getirilmesini ve aktif olmayan fabrikaların değerlendirilmesini amaçladıklarının altını çizerek, yerli üreticilerin yabancılarla işbirliğinin önemine dikkati çekti.AA