Türkiye'nin en kapsamlı gayrimenkul yatırım araştırması Realistexpo'dan

Türkiye'nin en kapsamlı gayrimenkul yatırım araştırması Realistexpo'dan

Konut tercihimizi lokasyona göre yapıyor, en çok Avrupa yakasını tercih ediyoruz. Gayrimenkulde yatırımı değil ikameti düşünüyoruz. Gayrimenkul yatırımıyla ilgili tüm merak ettikleriniz için tıklayın!İşte Realistexpo anketinden ilginç sonuçlar


27-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören Realistexpo'da ziyaretçilerle yüz yüze yapılan anket sonuçları tüketicilerin konut alımı tercihleri konusunda ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Türk tüketicisinin konut tercihinde en belirleyici unsur lokasyon. Türk tüketicisi bilinenin aksine konutta fiyattan çok lokasyona önem veriyor. Deprem konusunda yaşanan tecrübeler sağlamlık faktörünü ikinci sıraya çıkarırken, fiyat ise üçüncü sırada yer alıyor.
 
Avrasya'nın en büyük emlak ve gayrimenkul fuarı Realistexpo'da farklı gelir gruplarına mensup 457 ziyaretçiyle yüz yüze yapılan ankette tüketicilerin emlak alma kararında etkili olan faktörler, konut alımında en fazla tercih edilen bölgeler, konut alma niyetlerine ilişkin sorular yöneltildi. İlginç sonuçların yer aldığı ankette tüketici eğilimleri ortaya çıktı.


"Ev alırken nelere dikkat ediyorsunuz" sorusuna ankete katılan ziyaretçilerin yüzde 24'ü lokasyon cevabını verirken, bunu yüzde 21 oranıyla sağlamlık ve yüzde 20 oranıyla fiyat takip etti. Anket sonuçlarına göre tüketiciler için belirleyici diğer özellikler arasında sosyal alanlar, kullanışlılık, malzeme kalitesi, genişlik ve çevre düzenlemesi gibi faktörler yer alıyor. 


Gözde semtler: Beylikdüzü, Bahçeşehir, Ataşehir, Büyükçekmece


Gayrimenkul tercihlerini sessiz bir çevre olarak yapan yüzde 55 oranındaki katılımcının yanında yüzde 45 oranındaki katılımcının tercihi şehir içi.  Realistexpo ziyaretçilerinin yüzde 53'ü apartman dairesini, yüzde 34'ü villa tarzındaki müstakil konutları, 13'ü ise rezidanslardan konut almak istediklerini belirtti. Konut almak istenilen bölge sorusuna büyük ölçüde İstanbul Avrupa Yakası olarak yanıt verilirken, katılımcıların gözde semtleri Beylikdüzü, Bahçeşehir, Ataşehir ve Büyükçekmece oldu.


Her 5 kişiden 4'ü iki yıl içinde ev sahibi olacak
 
Fuar ziyaretçilerin %62'si konut almayı planladığını belirtirken, bir yıl içinde konut almayı planlıyorum diyenlerin oranı yüzde 65 olarak ortaya çıktı. Anket sonuçlarına göre her 5 ziyaretçiden 4'ü önümüzdeki 2 yıl içerisinde konut edinmeyi planlıyor. "Hangi amaçla konut alıyorsunuz" sorusuna ise katılımcıların yüzde 72'si "İkamet" yanıtını verdi.


Avrasya'nın en büyük gayrimenkul fuarı Realistexpo Emlak Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanlığı Fuarı ziyaretçileri ile gerçekleştirilen anketin bir diğer çarpıcı sonucu ise gelir seviyesi ile alınmak istenen konut arasında güçlü bir ilişkinin olmaması. Gelir seviyesinin konut fiyatını belirleyen öncelikli etken olmamasıyla beraber, ziyaretçiler ortalama 213.000 YTL'lik konut almayı planladıkları ortaya çıktı. Düşünülen konut fiyatları 50.000 YTL ile 500.000 YTL arasındaki bir marjda dağılıyor. Fuara katılan her 3 ziyaretçiden birinin almayı düşündüğü konut 150.000 YTL ve altında oldu. Her 4 ziyaretçiden biri ise 250.000 YTL'den pahalı evleri almak istemediğini belirtti.