Üsküdar, mega projelerle merkez konumuna geldi!

Üsküdar, mega projelerle merkez konumuna geldi! Üsküdar, mega projelerle merkez konumuna geldi!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Üsküdar'ın boğaz mahallelerinde 30 yılı aşkın süredir süren imar planı sona erdirildi. Böylece Üsküdar'ın mahalli dokusunu bozmayacak şekilde kentsel dönüşüm uygulamalarına geçilmesinin önündeki en büyük engel ortadan kalktı." dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vakıfbank Spor Salonu'nda düzenlenen Üsküdar 6. Olağan İlçe Kongresi'nde gerçekleştirdiği konuşmada, yıllarca Üsküdar'da ikamet etmiş biri olarak, kendisini hep bu ilçenin bir parçası olarak gördüğünü, görmeye de devam ettiğini belirtti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, ilçe kongresi vesilesiyle komşularıyla birlikte hasbihal edip, hasret gidermekten büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Erdoğan, kurulduğu günden itibaren AK Parti'nin millete hizmet davasını, sevda ve hizmet bayrağını Üsküdar'da gururla dalgalandıran herkese şükranlarını sunduğunu söyledi.

Üsküdar'ın 16 Nisan halk oylamasında yüzde 47'lik "evet" oranıyla İstanbul ortalamasının altında kaldığını belirten Erdoğan, yıllarca Tayyip Erdoğan'a ev sahipliği yapmış Üskadar'a bu sonucun yakışmadığını, 2019 seçimlerinde Üsküdar'da çok farklı bir manzarayla karşılaşacaklarını söyledi.

Hem belediye başkanlığında hem milletvekilliğinde hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Üskadar'ın tarihe geçecek oranlarla, şanına yakışanı yapacağına inandığını söyleyen Erdoğan, "Üsküdar gibi tarihin, kültürün, eğitimin, manevi rehberlerin yuvası bir ilçemizin sesi çok farklı çıkmalı." diye konuştu.

Son yıllarda İstanbul'da yaptıkları, ülke hatta dünya çapında ses getiren projelerin önemli bir bölümünün adeta Üsküdar merkezli olduğunu söyleyen Erdoğan, "Üsküdar hizmetlerde öyle bir çekim alanı oluşturdu ki  Marmaray  nerede? Üskadar'da. Avrasya nerede? Üsküdar'da. Bütün bu yatırımlarla birlikte Üsküdar bir merkez konumuna geldi." dedi.

Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, "asrın mührü" denilen Çamlıca Camisi ve Küçükçamlıca'da yapımı tamamlanmak üzere olan Radyo Televizyon Kulesi'nin bu projelerden bir kaçı olduğunu, seçim öncesi tamamlanmış olacağını belirtti.

Erdoğan, Çamlıca'daki kulelerin temizleneceğini, oradan İstanbul'u seyretmenin daha farklı olacağını belirtti.

- "Üsküdar Meydanı, İstanbul'un en prestijli meydanı olacak"

Üsküdar ve İstanbul için hayati öneme sahip Üsküdar Meydanı ile Harem-Beylerbeyi sahil düzenlemesinin de bu yıl tamamlanarak hizmete gireceğini söyleyen Erdoğan, "Bu projenin inşasının beklenenden uzun sürdüğünü biliyorum. Sabırları için İstanbullulara teşekkür ediyorum. Çalışmalar tamamlandığında Üsküdar Meydanı, İstanbul'un en kullanışlı ve en prestijli meydanı olacak. Bu meydan, üstündeki 125 bin metrekarelik alanı ve altındaki otoparkıyla, Üsküdar'ı adeta gelecek 100 yıla hazırlayacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'ın boğaz mahallelerinde 30 yılı aşkın süredir devam eden imar planının sona erdirildiğini, böylece Üsküdar'ın mahalli dokusunu bozmayacak şekilde, kentsel dönüşüm uygulamalarına geçilmesinin önündeki en büyük engelin ortadan kalktığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Üsküdar'da da 2B tapu sorununun tamamına yakınının çözüldüğünü söyledi.

Üsküdar Belediyesi'nin sağlık, spor ve eğitim alanında yaptığı projeleri yakından takip ettiğini dile getiren Erdoğan, "Yıl sonuna kadar sayıları 10'u bulacak olan kapalı spor merkezlerinin 7'sinde yarı olimpik yüzme havuzları mevcut. Belediyemiz fizik tedavi merkezleri, semt poliklinikleri, diş hastaneleri, obezite tedavi merkezi ve engelsiz yaşam merkezi gibi hizmetlerle Üsküdar'da yeni belediyecilik anlayışının örneklerini ortaya koymuştur. Toplamda 100 bin öğrencinin eğitim gördüğü Üsküdar'da 2014'te ikili öğretim öğrenci oranı yüzde 46 iken, Üsküdar Belediyemizin desteğiyle bu oran yüzde 6'ya düşürülmüştür. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı son 4 yılda yapılan 33 yeni parkla iki katına çıkmıştır. Bu yıl içinde hizmete girecek Üsküdar Bilim Merkezi, planetaryum ve gözlem kulesiyle İstanbul'un ilk, Türkiye'nin de en prestijli bilim merkezi olacaktır. " dedi.
 

pus