Üsküdar'daki 10 bloklu siteye kentsel dönüşüm şoku!

Üsküdar'daki 10 bloklu siteye kentsel dönüşüm şoku!

İstanbul Üsküdar’da 10 bloklu bir siteye tebligat gönderen ilçe belediyesi, 380 evden bir gün içinde eşyalarıyla birlikte evlerini tahliye etmelerini istedi. 


İstanbul Üsküdar’da 10 bloklu bir siteye tebligat gönderen ilçe belediyesi, 380 evden bir gün içinde eşyalarıyla birlikte evlerini tahliye etmelerini istedi. 

Sözcü'de yer alan habere göre; dün sabah sitenin kapısına dayanan zabıta ve polis, site sakinlerinin direnmesinin ardından bir hafta mühlet vererek olay yerinden ayrıldı. Site sakinleri evlerinin kentsel dönüşüm adı altında ellerinden alınmak istendiğini ileri sürdü. 

Üsküdar Bulgurlu'da yer alan Altınköy 2 Sitesi'ne 7 Nisan'da tebligat gönderen Üsküdar Belediyesi, sitenin ‘maili indiham' yani yıkılmaya, çökmeye meyilli olduğu nedeniyle en geç 8 Nisan sabahına kadar tahliye edilmesini istedi.

Tebligatta bulunan raporda sitenin tahliye edilmesine, 10 bloktan oluşan sitenin 2019 yılında A9 No'lu Blok için alınan risklidir raporu ile, 5 Nisan (3 gün önce) günü A6 No'lu blokta yaşanan balkon çökmesi sebep gösterildi.

Üsküdar

SİTE RAPORDA, METRUK YAPI OLARAK YER ALDI

Raporda, İmar Kanunu 39. maddesinde ifade edilen, ‘genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz ettiği valilikçe tespit edilen metruk yapılar' kapsamında değerlendirilen site için “…Site sakinleri, çevre binalarda ikamet edenler, yayalar ve araç trafiği açısından tahlike arz etmekte ve binaların yıkılarak tehlikenin ortadan kaldırılması gerekmektedir” denildi.

Üsküdar

İKİ YIL ÖNCEKİ RAPORLA SİTENİN YIKILMAK İSTENDİĞİ İDDİASI 

Dün sabah çok sayıda zabıta ve polis ekipleri olay yerine giderek, sitedeki 380 evde yaşayan vatandaşlardan eşyalarıyla birlikte evlerini tahliye etmeleri istedi. Belediyenin bu kararına tepki gösteren site sakinleri, evlerinin iki yıl önceki rapor neden gösterilerek ellerinden alınmak istendiğini, ayrıca sitenin metruk bina statüsünde gösterilerek hukuksuz işlem yapıldığını iddia etti. 

İdare mahkemesine başvuran site sakinleri, görevlilerin siteye girmesine izin vermediklerini, bunun üzerine görevlilerin evleri tahliye etmeleri için kendilerine bir hafta mühlet verdiklerini belirtti.

Tuzla'daki lüks sitede yeni skandal!