06 / 07 / 2022

Yabancılar Türkiye'ye konut almak için geliyor!

Yabancılar Türkiye'ye konut almak için geliyor!

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, yabancıya konut satışıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Tutdere, "Yabancı yatırımcılar her ay milyonlarca dolarlık portföylerini satarak Türkiye’den ayrılıyor. Yabancılar Türkiye'ye yatırım İçin değil, ev almak için geliyorlar" diye konuştuYabancı yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapmak için değil yalnızca konut almak için geldiklerinin altını çizen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Tutdere konuya ilişkin değerlendirmesinde 2021'de yabancılara 58 bin 576 adet konut satışı yapıldığına vurgu yaparak, vatandaşların uygun fiyatlı ev bulamadığı bu süreçte yabancıların ucuz fiyatlardan konut satın alabildiğinin altını çizdi.

Yabancılar Türkiye ye konut almak için geliyor!

'TÜRKİYE'YE YATIRIM İÇİN DEĞİL, EV ALMAK İÇİN GELİYORLAR'

BirGün Gazetesi'nde yer alan habere göre; Tutdere, “Doğrudan yatırımlar arasında yabancıların konut alımlarının payı her geçen gün artmaktadır. Bizlerin büyük bir onur ve gururla taşıdığı Türkiye Cumhuriyeti pasaportu yabancılara sadece 250 bin dolara dolara veriliyor. Bu rakamın 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmesi sonrasında yabancılar artık ülkemize yatırım yapmak yerine sadece konut almak için geliyorlar. Yabancı yatırımcılar her ay milyonlarca dolarlık portföylerini satarak Türkiye’den ayrılıyor" şeklinde konuştu.

Yabancılar Türkiye ye konut almak için geliyor!

'YABANCIYA KONUT SATIŞI YÜZDE 43 ARTTI'

Yabancılara satışı yapılan konutlarla ilgili de konuşan Milletvekili Tutdere, “Yabancılara konut satışı 2021 yılı sonu itibariyle önceki yıla oranla yüzde 43.5 arttı. 2021 yılında yabancılara 58 bin 576 adet konut satıldı. En fazla konutu ise 10 bin 56 konut satın alımı ile İranlılar aldı. İran’ı 8 bin 661’le Irak, 5 bin 379’la Rusya, 2 bin 762’yle Afganistan, 2 bin 358’le de Almanya vatandaşları izledi” ifadelerini kullandı.

2021'in son çeyreğinde yabancılara önceki dönemlerden daha ucuz konut satışı yapıldığına dikkat çeken Tutdere, “Yurttaşlarımızın alacak konut bulamadığı, buldukları konutları ise fahiş fiyatla satın aldıkları bir dönemde yabancılara satılan konutların ortalama değeri 2021 yılının son çeyreğinde 196 bin 37 dolardan 187 bin 91 dolara gerilemiş. Vatandaşlarımıza fahiş fiyatlardan konut satışı yapılırken yabancılara önceki dönemlerden daha ucuz konut satışı yapılmış. AKP iktidarı yabancıları yatırım yapmak yerine beton almaya teşvik etti” diye konuştu.

TL'deki değer kaybıyla yabancılara konut satışı yüzde 44 arttı!

Yabancıya konut satışı kurdaki oynaklıktan nasıl etkilendi?

Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor!