Yabancıların emlak vergisi 2015!

Yabancıların emlak vergisi 2015!Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için 1319 sayılı kanun gereğince emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Peki, yabancılar emlak vergisi öder mi? Yabancıların emlak vergisi 2015 nasıl ödenir?


Yabancıların emlak vergisi 2015!

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için 1319 sayılı kanun gereğince emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Verginin mükellefi taşınmaz malın sahibi oluyor.


Senede iki eşit taksit halinde ödenen vergi için, taşınmazın satıl alındığı senenin sonuna kadar belediyeye emlak vergisi bildirimi verilmesi gerekiyor. 


Peki, yabancılar emlak vergisi öder mi? Yabancıların emlak vergisi 2015 nasıl ödenir?


Yabancı uyruklar da Türkiye'deki sahibi olduğu taşınmaz mallar için emlak vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Ödenecek bedel taşınmaz malın değeri üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile bulunuyor.


Emlak vergisi oranları;

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi hesaplama:

Taşınmaz türü: Mesken

Belediyesi: Büyükşehir

Taşınmazın değeri: 200 bin TL

Vergi bedeli: 400 TL

İlk taksit: 200 TL

İkinci taksit: 200 TL


Yabancılara 2015 yılı Ekim ayında kaç konut satıldı?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com