Yabancıya konut satışı sınırlansın!

Yabancıya konut satışı sınırlansın!Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Yabancıya konut satışı sınırlansın!" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 10 maddelik o analizi...


Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Yabancıya konut satışı sınırlansın!" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 10 maddelik o analizi...

Yabancıya konut satışı sınırlansın!

1) Yabancıya konut satışında yapılan sahtekarlıkla gerçekleşen satışlar iptal edilsin. Geriye yönelik sahtekarlıkla vatandaşlık verilenler vatandaşlıktan çıkarılsın. Ayrıca sahtekarlığı yapan acenteler, konut satıcıları, vatandaşlık işlerine aracılık yapanlar ve konut satın alanlar yargılansın.

2) Yabancıya konut satışında sahtekarlık nasıl yapılıyordu? Vatandaş olabilmek için 250 bin dolarlık konut satın almak yeterli. Acenteler daha önce ekspertiz şirketleri ile anlaşarak 100-150 bin dolarlık konutun fiyatını 250 bin dolar gösteriyorlardı.

Yabancıya konut satışı sınırlansın!

3) Aradaki farkı yabancı müşterileriyle anlaşmalarına bağlı olarak paylaşıyorlardı. Bunu fark eden devlet yeni düzenleme yaptı. Artık ekspertiz şirketi devlet tarafından atanıyor. Bu da suistimale müsait. Ama daha az müsait.

4) Böyle 250 bin dolar yerine 100-150 bin dolarlık ev alıp üstüne bir miktar acente ve değerleme şirketine ödeme yaparak vatandaşlık alıyorlardı.

5) Bunu yapan acentelerin, değerleme şirketlerinin ve yabancıların yaptıkları yanına kar olarak kalmamalı. Bunun hesabı sorulmalı. devletin kaybı fazlasıyla tahsil edilmeli.


Yazının devamı için tıklayın

Yabancıya emlak satışına karşı mıyım?

Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin!

Kiraların yükseliş sorunu nasıl çözülür?

Kamu bankaları sıfır konutta indirim kampanyasına hazırlanıyor!

Konut piyasasında bundan sonra ne olacak?

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları!

Kayserililerin ticarette başarılarının sırları!

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? 

Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için tıklayınız