Yabancıya emlak satışına karşı mıyım?

Yabancıya emlak satışına karşı mıyım?Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Yabancıya emlak satışına karşı mıyım?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 12 maddelik analizi...


Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Yabancıya emlak satışına karşı mıyım?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 12 maddelik analizi...
 

Yabancıya emlak satışına karşı mıyım?

1) Yabancıya gayrimenkul satılmasına karşı değilim. Tam tersine yabancıya gayrimenkul satışını destekliyorum. Benim karşı olduğum nokta yabanacıya aldığı gayrimenkul satılırken vatandaşlık hediye edilmesi. Vatandaşlık yerine ne verilebilir?

2) Verilmesi gereken oturma iznidir. Vatandaşlık kutsal ve önemli bir kavramdır. Para ile satılmaz. Devlet uygun gördüğü yabancılara gerekirse ücretsiz de verebilir. Mesele bu değil. Mesele vatandaşlığın para düzeyine indirilmesi.

3) "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/Toprak uğrunda ölen varsa vatandır" diyen kim? Niçin dedi? Bugün parayla vatandaşlık sattıklarımızın kaçı yarın gerek olduğunda Türkiye için ölümü göze alır?

4) Yapılması gereken getirilen yatırıma göre yabancı vatandaşlara oturum izni verilmesiydi. Makul olan da buydu. Ama biz baştan sona yanlış bir yasa yaptık. Gelecek yıllarda bu yanlış yasanın bedelini çok ağır ödeyeceğiz. En kısa sürede yanlıştan dönmemiz gerekiyor.

5) Yapıldığı dönemde yanlış değildi. Ama şu an büyük bir yanlışa dönen ikinci nokta ise şu: Yabancılara konut satılmasıdır.

Yabancılara konut satışı bir süreliğine askıya alınmalı. Yerine ofis ve dükkan satılmalı.
 

Yazının devamı için tıklayın

Oteller bankacıların elinden nasıl kurtulur? Yazlıklardaki balon nasıl indirilir?

Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin!

Kiraların yükseliş sorunu nasıl çözülür?

Kamu bankaları sıfır konutta indirim kampanyasına hazırlanıyor!

Konut piyasasında bundan sonra ne olacak?

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları!

Kayserililerin ticarette başarılarının sırları!

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? 

Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için tıklayınız