03 / 07 / 2022

2021'in ilk çeyreğinde gayrimenkul piyasası nasıl?

2021'in ilk çeyreğinde gayrimenkul piyasası nasıl?

Investmentime kurucusu Murat Binici 2021'in ilk çeyreğinde gayrimenkul piyasasındaki son durumu değerlendirdi. İşte o değerlendirme...Investmentime kurucusu Murat Binici 2021'in ilk çeyreğinde gayrimenkul piyasasındaki son durumu değerlendirdi. İşte o değerlendirme...

2021 in ilk çeyreğinde gayrimenkul piyasası nasıl?

Geçtiğimiz yıl tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ülkemizde de başta inşaat sektörü olmak üzere sektörün birçok alt iş kolunu da sekteye uğraşmıştı.

Normalleşme ile beraber konut kredisi faiz oranlarında yapılan düşüş ve döviz kurundaki yukarı yönlü artışlar gerek yerli gerek, yabancı yatırımcıları ülkemizden gayrimenkul alımına sevk etmişti.

2020 yılının Kasım ve Aralık aylarında ise; vaka sayılarındaki artış sebebiyle getirilen kısıtlamalarla öncelikle yabancı yatırımcı hem seyahat hem gayrimenkul alımı planlarını erteledi. Üzerine iç piyasa için konut kredisi faiz oranlarının tekrar yükselmesi ve gayrimenkul fiyatlarının genel artışı alım hızını düşürmüştü.

2021 in ilk çeyreğinde gayrimenkul piyasası nasıl?

Yeni yılın ilk çeyreğinde ise durum benzer

Devam eden kısıtlamalar sebebiyle 8,00₺’e kadar yükselen doların 7,03₺’lere gerilemesi, ülkede yeme-içme, gezme-konaklama faaliyetlerine ara verilmesi yabancı yatırımcıların alım kararlarını ertelemelerine sebep oldu.

İç piyasada da konut kredisi faiz oranlarının 0,64’ten 1,30’lara yükselmesi, mevduat faiz oranlarının %17-%18 seviyelerinde seyretmesi yerli müşterilerinde alım kararlarını ertelemelerine yol açtı.

Kısıtlamalar gevşetilene kadar piyasanın bu seyirde olacağını, insanların sadece okazyon taşınmazlarla ilgilenip alım yapacağını düşünüyoruz.

 

Gayrimenkul 2021'de de yıldız olabilir!