04 / 10 / 2023

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda gündeme gelen maaş önerisi belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda gündeme gelen maaş önerisi belli oldu

Asgari ücretlilere yıl ortası zammını görüşecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ikinci kez toplandı. Asgari ücretin ne kadar olacağı hükümetin enflasyon farkını maaşlara nasıl yansıtacağı merak ediliyor. Komisyona teklif edilen asgari ücret maaş sınırı ilk kez açıklandı.Asgari ücrete Temmuz zammı bugün son şeklini alacak. TÜİK Haziran enflasyonunu 4 Temmuz'da açıklayacak Yılın ilk 5 ayında yüzde 73,5 olarak açıklanan enflasyonun son rakamlarla yüzde 75'i aşması bekleniyor. Hükümete yakın kaynaklar asgari ücrete yılbaşında yüzde 50 zam yapıldığından kaybın yüzde 25 olarak hesaplanacağını iddia etmişti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon yayınında asgari ücrete yüzde 40'a yakın zam yapılacağını açıklamıştı.

Asgari ücreti nihai olarak tespit edecek olan komisyonun işçilere verilmesini istediği maaş önerisi belli oldu.

Tespit Komisyonu'nda görüşlerini açıklayan TÜRK-İŞ, maaşın 6 bin 391 lira olmasını önerdiklerini söyledi.

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücrete Temmuz zammı tekliflerini komisyona ilettiklerini söyleyerek sınırın açlık sınırı olarak tespit edilen 6 bin 391 liranın asgari düzey olarak belirlenmesini istediklerini kaydetti.

Irgat, komisyona insanca yaşanabilecek bir ücretin ifade edildiğini gelinen noktada işverenlerin istekleri olduğunu maaşın 6 bin 391 lira altında kalmasının doğru olmadığını vurguladıklarını ifade etti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu nda gündeme gelen maaş önerisi belli oldu

 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön