08 / 08 / 2022

Bakırköy'de 10 milyon TL'ye icradan satılık gayrimenkul!

Bakırköy'de 10 milyon TL'ye icradan satılık gayrimenkul!

T.C. Bakırköy 18. İcra Dairesi, Bakırköy ilçesi, Şenlik Mahallesi, Florya Çiftliği Mevkii, 949 ada 182 parselde yer alan 5 katlı binanın 1/3 hissesini 9 milyon 981 bin TL'ye satıyor...T.C. Bakırköy 18. İcra Dairesi tarafından, İstanbul ili, Bakırköy ilçesi, Şenlik Mahallesi, Florya Çiftliği Mevkii, 949 ada 182 parselde yer alan 5 katlı binanın 1/3 hissesi 9 milyon 981 bin TL'ye satışa sunuldu. Gayrimenkulün satış ihalesi 13 Ekim tarihinde saat 11:20'de gerçekleştirilecek. 

İlan metni:

T.C. BAKIRKÖY 18. İCRA DAİRESİ 2021/65 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
TAŞINMAZIN
Tapu Kaydı:İstanbul İli, Bakırköy İlçesi, Şenlik Mahallesi, Florya Çitfliği Mevkii, 949 Ada 182 Parsel Sayılı 1.175,00 M2 Yüz Ölçümlü Tarla Nitelikli Ana Taşınmazda Büyükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 2016/630 Esas Sayılı Dosyasından Verilen Tasarrufun İptali Kararı Doğrultusunda 1/3 Orana Tekabül Eden Hissesi Satışa Konudur.
Özellikleri: Bakırköy 2.İcra Hukuk Mahkemesi'nin 2021/183 Esas sayılı dosyasından yaptırılan 13/06/2021tarihli bilirkişi raporuna göre "Satışa konu olan taşınmaz adres olarak; İstanbul İli, Bakırköy İlçesi, Basınköy Mahallesi, Gülçiceği Sokak, Başer Apt, Dış Kapı No: 1 adresinde yer alan binadır. Satışa konu olan taşınmaz; Bakırköy İlçesinin sahile yakın kısmında yer almaktadır. Toplu taşıma araçları ile ulaşım olanağı mevcut olup, yürüme mesafesindedir. Taşınmazın bulunduğu bölgede, ayrık nizam inşa edilmiş konut olarak kullanılan 4-5 katlı yapılar bulunmaktadır. Taşınmazın yakın çevresinde; Atatürk Ormanı, Florya  Marmaray  Durağı, Cennet Metrobüs Durağı ve Basınköy Cami bulunmaktadır. Taşınmazın yer aldığı bölgede teknik alt yapı imalatları tamamlanmış olup bölgeye şehir suyu, şehir elektriği, doğalgaz, telefon, kanalizasyon ve iletişim hizmetleri verilmektedir. Bölgede belediye ve kamu hizmetleri mevcuttur. Konu taşınmaza, kuş uçuşu mesafe olarak, E5 Karayoluna 600 m., Marmara Deni 400 m., Atatürk Havalimanına ise 3.500 m. mesafede yer almaktadır. Satışa konu taşınmaz, site içerisinde bulunmamaktadır. Satışa konu taşınmazın yer aldığı parsel geometrik olarak yamuk şeklinde olup, sınırları düzgün ve belirgindir. Ana taşınmazın güney ve doğu cephesi imar yolu ile diğer cepheleri komşu parsellerle sınırlıdır. Satışa konu taşınmazın yer aldığı parsel üzerinde 1 kapı nolu 1 adet bina bulunmaktadır. Satışa konu binanın 30.11.1987 tarih ve 7 cilt, 46 sayılı yapı kullanma izin belgesi ile 1987/3819 sayılı mimari projesi mevcuttur. Proje toplam 1348,82 m² alanı kapsamaktadır. Bina betonarme karkas yapı tarzına inşa edilmiş olup, bodrum + zemin + 2 normal kat + çatı katı olmak üzere toplam 5 kattan oluşmaktadır. Taşınmazın bodrum katında otopark bulunmakta olup, zemin ve diğer normal katlarda her katta 2’şer adet daire olmak üzere toplam 8 adet daire bulunmaktadır. Binanın dış cephesi akrilik dış cephe boyalıdır. Bina giriş kapısı alüminyum doğramadır. Bina giriş bölümü kat sahanlıkları mermer ile kaplıdır. Keşif günü binanın tamamı gezilememiştir. Keşif günü binanın 1. Normal kattaki sağ cephede yer alan dairenin içerisine girilmiştir. Daire; salon, 3 oda, salon, antre, hol, mutfak, banyo, wc ve 3 balkon hacimlerinden oluşmaktadır. İç mekan özelliği bakımından salon ve odaların zeminleri laminat parke, antre ve mutfakta seramik kaplama olup, duvarlar kartonpiyerli saten boyalıdır. Islak hacim duvarları ve zeminleri seramik döşelidir. Pencereler pvc malzemeden mamuldür. Dış kapı çelik kapı iç kapılar ahşaptır. Mutfakta ahşap dolaplar ve granit tezgah mevcuttur. Banyoda duşakabin, Hilton lavabo ve klozet bulunmaktadır. Isınma; doğalgaz yakıtlı kombi ile sağlanacak şekilde tesisat bulunmaktadır. "denilmektedir.

İmar Durumu :Bakırköy Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden, 17.03.2021 tarihli 9921 sayılı yazı ekindeki imar durum belgesine göre; 17.07.2006/28.11.2012/17.10.2018 tasdik tarihli Florya Uygulama İmar Planı kapsamında, kısmen Ayrık Nizam, Taks: 0,25, Hmax: 7,50 m (2 kat) yapılaşma şartlarında “konut”alanında, kısmen de “Yol Alanı” içerisinde kalmaktadır.

Kıymeti : 9.981.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : -
1. Satış Günü : 13/10/2021 günü 11:20 - 11:30 arası
2. Satış Günü : 11/11/2021 günü 11:20 - 11:30 arası

Satış Yeri : BAKIRKÖY ADALET SARAYI SATIŞ MEZAT SALONU

Bakırköy de 10 milyon TL ye icradan satılık gayrimenkul!

SATIŞ ŞARTLARI :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve satış isteyenin alacağına rüçhanlı alacaklarının toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,satış isteyenin alacağına rüçhanlı alacaklarının toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. İhaleye fiziken iştirak edecek veya teklifte bulunacak gerçek veya tüzel kişiler Teminat bedelini ihaleye katılımdan önce T.Vakıflar Bankası T.O.A. nezdindeki TR 51 0001 5001 5800 7300 5897 58 iban numaralı hesaba katılımcı tarafından TC Kimlik veya Vergi numaraları yazılı vaziyette yatırılmış olması ve banka dekontunun aslının ibraz edilmiş olması gerekmektedir. Banka hesabına yatırılan teminat bedellerinin iadesi yine banka hesabı üzerinden yatıran kişinin hesabına yapılacaktır. Ayrıca Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nün 12/03/2013 tarihli 10594 sayılı yazısı uyarınca; ihaleye nakit olarak teminatını sunarak da katılabilecektir. Bu gayrimenkul üzerinde hakkı olan alacaklının iştiraki halinde alacağı mezkur nispet raddesinde ise İ.İ.K.nun 124/4. Madde gereğince ayrıca pey akçesi veya teminat aranmaz. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, tapu alım harcı ve tapu dairesince alınacak başkaca masraflarile teslim ve tahliye masrafları alıcıya aittir.
İhale damga vergisi, KDV, tapu alım harcı ve tapu dairesince alınacak başkaca masraflar ve taşınmazın tahliye ile teslim giderleri alıcıya ait olacaktır. Alıcıya yapılacak ihtarda verilen süre içerisin de ihaleden kaynaklanan damga vergisi ve KDV yatırılmadığı taktirde resen İİK nun 133. Maddesi uyarınca ihalenin iptaline karar verilecektir. İhaleden kaynaklanan tellaliye ücreti yönünden; belediye tarafından tellalgörevlendirilmiş ise Yargıtay 12 HD. 2014/33352 Esas, 2015/406 Karar, 20464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunun 67. Maddesi gereğince sorumlu kişiden tahsil edilir. Tellaliye ücreti satıcıya aittir ancak ihale alıcısının ihale ek bedelini yatırmaması ve ihale kararının kaldırılmasına sebebiyet vermesi halinde tellaliye ücretinden ihale kararının kaldırılmasına neden olan ihale alıcısı sorumludur. Yatırdığı teminattan kesilerek tellaliye ücreti ihalenin kesinleşmesi beklenmeden belediye’yeödenecektir. Tapu satımharcısatış bedelinden ödenir. Taşınmazın aynından doğan vergi borcu yönünden ise takibin ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile başlatılan takip olması halindeihale bedelinin dosya alacağını karşılamaması durumunda 7101 sayılı kanunla değişikliğe gidilen İ.İ.K 206. Madde ve 6183 sayılı AATUHK'nun 21/2 maddesi dikkate alınacaktır.Ayrıca ihalenin kesinleşmesi ile tescilin verilmesinden sonra dosyada vukubulacak KDV ve Damga vergisi ile ilgili olarak oran açlısından (Yargıtay 12. HD. 2015/23334 E. 2015//27771 K. GİB' nın 21.08.2013 Tarih 937670041-1330 (28/2012-86) sayılı yazıları gereği) ileride eksik alındığı tespit edilen bir bedel olması halinde; doğacak KDV fark, ceza ve faizlerinden sorumluluk ihale alıcısına ait olup, ihale alıcısı tarafından karşılanacaktır.

3- Tahliye işlemleri için "taşınmaz alıcıya ihale edilip bedeli alındıktan sonra alıcı namına tescil edilmesi için (134) üncü maddede yazılı müddete riayet edilerek tapuya müzekkere yazılır. Taşınmaz borçlu tarafından veya hacizden evvelki bir tarihte yapıldığı resmi bir belge ilebelgelenmiş bir akte dayanmayarak başkaları tarafından işgal edilmekteise onbeş gün içinde tahliyesi için borçluya veya işgal edene bir tahliye emri tebliğ edilir. Bu müddet içinde tahliye edilmezse zorla çıkarılıp taşınmaz alıcıya teslim olunur." hükmünü içeren İ.İ.K 135.Maddesiuygulanır.

4- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

5- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

6- İİK 'nun 127. maddesi uyarınca, ilanın birer sureti borçluya ve alacaklıya ve taşınmazın tapu siciline kayıtlı bulunan ilgililerinin tapuda kayıtlı adresleri varsa bu adreslerine tebliğ olunur. Adresin tapuda kayıtlı olmaması halinde, varsa adres kayıt sistemindeki adresleri tebligat adresleri olarak kabul edilir. Bunların dışında ayrıca adres tahkiki yapılmaz, gazetede veya elektronik ortamda yapılan satış ilanı tebligat yerine geçer.

7 - Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

8- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve şartnamenin içeriğini kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2021/65 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.