Bodrum’da Uluslararası Kongre Merkezi yapılacak!

Bodrum’da Uluslararası Kongre Merkezi yapılacak!2020’de başlayan Kovid-19 sebebiyle büyük kayıplar yaşayan turizm sektörü, 2021’in tatil sezonuna hazırlanıyor. Türkiye’nin en popüler tatil destinasyonlarından Bodrum’un Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum'un yeni sezondaki beklentilerini açıkladı.


2020'de başlayan koronavirüs salgını, tüm sektörlerde olduğu gibi, turizmde de geçmiş yıllara göre büyük kayıplara neden oldu. Sputnik News'ten Maksim Durnev'in haberine göre; Türkiye ekonomisi için, turizm gelirlerinin yaşamsal önemde olduğu biliniyor. Türkiye’de turizm sektörü, 2021'de, bir önceki yılda yaşanan kayıpları geri almanın yollarına bakıyor. Türkiye’nin en popüler tatil bölgelerinden Bodrum’da da 2021 yaz sezonu için, çalışmalar yoğunlaştı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bugüne kadar yaşanan krizlere rağmen, ayakta durmayı başardıklarına dikkat çekerekn, 2020’de Avrupalı orta sınıfın yerini Rusya ve Ukrayna’dan gelen turistlerin aldığını belirtti. Aras, 2021 yaz sezonunda da aynı beklentide olduklarını dile getirdi. “İngiltere’den, Almanya’dan olumsuz haberler geliyor Türkiye için” diyen Bodrum Belediye Başkanı, 2020’ye göre, Rus turistin Bodrum’a üç kat yüksek talep gösterdiğini de belirtti. 

İşte Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Sputnik’in sorularına verdiği cevaplar:

Bodrum’da Uluslararası Kongre Merkezi yapılacak!

‘Krizler olur ama Bodrum hep ayakta durur’

1. Gelecek turizm sezonundan beklentileriniz neler? Şu an itibariyle en çok hangi ülke vatandaşları, Bodrum’a ilgi gösteriyor? Erken rezervasyonlar ne aşamada?

“Bodrum, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin belki de yurtdışında tanınan en önemli destinasyonudur. İstanbul bilinir ama turizm açısından tabii ki Bodrum’un dünya genelinde çok daha fazla tanınırlığı vardır. Bodrum, turizm alanında 50 yıllık bir kültüre sahip. O yüzden özellikle yerel turizmde Bodrum’a çok fazla ilginin olmasından dolayı biz tüm krizlere rağmen yıllardır çok fazla sıkıntı yaşamadık. Her yıl bazı krizler olur, deprem olur ya da ekonomik kriz olur ya da başka bir şey olur. Ama biz buna rağmen Bodrum olarak hep ayakta durduk.

‘Santorini, İbiza gibi yerler bilinmiyorken Bodrum bilinirdi’

Bodrum’un potansiyeli çok büyük, çünkü Bodrum’un çok çeşitli turizm fırsatları var. Bodrum’un turizmi sadece otele, sahile, kumsala dönük değil. Aynı zamanda çok önemli deniz turizm merkezi. Özellikle mavi yolculuk, charter gibi deniz turizminin, yani marinaların ve charter botların olduğu bir yer burası. Hem ulusal hem uluslararası. Bu bizim için çok önemli bir artı. Bir de tabii eğlencenin de bir merkezi Bodrum. Daha önce Santorini, İbiza gibi yerler bilinmiyorken Akdeniz’de Bodrum çok önemli bir eğlence merkezi olarak bilinirdi. Ondan sonra bir de yine butik yapısı var Bodrum’un. Yani böyle büyük hacimli otelleri yok. Butik yapısı olduğu için daha küçük ve marka oteller, daha sıcak samimi oteller var. Bu da Bodrum’a çok önemli avantaj sağlıyor.
‘Bodrum’da otelde çok daha az zaman geçirirsiniz…’

Bodrum’da sokak var. Yani sokağa çıkıyorsunuz, alışveriş yapıyorsunuz, eğlence, gastronomi, bunlar hepsi Bodrum’un önemli özellikleri. Deniz, doğa, tarih, kültür, bunlar hepsi Bodrum’un sahip olduğu çok önemli farklar, diğer destinasyonlara göre. Mesela bir Antalya’da bunu göremezsiniz. Antalya’ya gidersiniz otele , yüz dönüm arazisi vardır, otelde kalırsınız, denize girersiniz. Akşam her şey oteldedir. Eğlence içerdedir. Ama otelin dışına çıkmazsınız. Ama Bodrum öyle değil. Bodrum’da otelde çok daha az zaman geçirirsiniz, daha fazla dışarıda zaman geçirirsiniz. Bu da bence turizmin en temel gereksinimi; insanlar arasındaki iletişim. Yeni kültürler tanımak, yeni coğrafyayı tanımak, turizmin zaten bence olması gereken özelliği. O yüzden Bodrum’da biz çok şanslıyız. 

‘Ramazan ayından sonra Bodrum bu sezon çok hareketlenecek’

Belki Avrupa’nın en iyi marinalarına sahibiz. Orda büyük motor yatlar var. Avrupa’nın, belki Akdeniz’in en önemli marka otelleri Bodrum’da. Aynı zamanda deniz turizminde de kendi özel mega yatlarına sahip olan dünyaca ünlü işadamları da Bodrum’u tercih ediyorlar. Yani bizim şu anda gidişatımız fena değil. 2021’den beklentimiz de aynı bu şekilde. Şu anda salgınla, ilgili bir bilinmezlik var tabii. Ama şimdi biz önümüzdeki bir ay boyunca zaten büyük ölçüde kapanacağız. Ve aşı çalışmaları da sürdükçe böylece şu anda ulaştığımız rakamlar da aşağı inecek ve iyimser havada yeni sezona gireceğiz diye düşünüyoruz. Bodrum’da turizm nisan-mayısta başlar. Bu tam kapanma olmasa da, kısmi kapanma olan Ramazan ayından sonra, yani 13-14 Mayıs’tan sonra ben Bodrum’da bu sezonun çok hareketleneceğini düşünüyorum. Yani yeni sezondan beklentimiz yüksek.”

Bodrum’da Uluslararası Kongre Merkezi yapılacak!

‘Bodrum’a Rus yatırımları çok daha fazla artacak’

2. Bodrum’a gelen yatırımların miktarı 10 milyar dolara ulaştı. Rusya’dan Bodruma yaptırımların payı ne kadar yüksek? Rusya ve Türkiye’nin önemli ortak projeleri var mı? 

“Biz Bodrum’da yabancı yatırımı da çok önemsiyoruz. Sadece gayrimenkul, konut, turizm tesisi yatırımı değil, aynı zamanda sosyal, spor, kültür, sağlık amaçlı yatırımları da çok önemsiyoruz. İşte Rusya ziyareti sırasında Sayın Palankoyev ile tanışmıştık. Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkanımız. Onunla yaptığımız toplantıda, onların Bodrum’a olan ilgisini tespit ettik. Orda gözlemledik onu. Ve sonra onları davet ettik Bodrum’a. Geldiler. Bodrum’u gezdiler. Buraya yatırım yapmak istiyoruz, dediler. Yatırım da şu: Rusya’daki en önemli spor organizasyonu hangisi? Tabii ki buz hokeyi. Çok önemli. Ve buz pateni. O dedi ki, biz buraya böyle bir tesis yapalım. Ve dünyanın en önemli organizasyonlarını Bodrum’a taşıyalım. Bunun için beraber çalışmaya başladık. 
Şu anda çok ciddi bir aşamadayız. İnşallah çok yakın zamanda hayata geçecek. Bu ne demek olacak? Orası çok fonksiyonlu bir yer. Hem kongre merkezi, hem spor merkezi, hem sirk, hem konser merkezi, hem fuar merkezi. İnanılmaz bir alan. Sporcular gelecekler, kamp yapacaklar. Genç çocuklara buz hokeyi, paten öğreteceğiz orada. Yani inanılmaz bir merkez yaratıyoruz orada. O yüzden çok önemsiyoruz bunu. Şimdi bu yatırımlardan bir tanesi, ama çok önemli bizim için. Türk-Rus ortak projesi olacak. Ama daha çok Rus yatırımı olacak. Türkiye’deki partneri Bodrum Tanıtma Vakfı. Biz de belediye olarak tamamen destekliyoruz projeyi. Bunun gibi daha birçok Rus işadamı Bodrum’a çok fazla ilgi duyuyor şu anda. Gayrimenkul alıyorlar, turizm yatırımı yapıyorlar, marinaya teknesini getiriyor, bağlıyor. Çünkü Bodrum gerçekten ulaşımı kolay bir alan. Havaalanı, ulaşım imkanları çok fazla. İnsanlara değişik fırsatlar sunuyor. Çok seviyorlar. Ben Bodrum’a Rus yatırımlarının çok daha fazla artacağını düşünüyorum.”

‘Bodrum’u Türkiye’nin Davos’u yapmak istiyoruz’

3. Daha önce Bodrum’u ‘Türkiye’nin Davosu’ haline getirmeyi hedeflediğinizi söylemiştiniz. Bunun anlamını ve bu hedef doğrultusunda hangi çalışmaların yapıldığını anlatabilir misiniz?

“Bodrum’un özellikle yerli ve yabancı şirketler tarafından bir fuar kongre merkezi olarak kullanılması, bir toplanma yeri olmasını istiyoruz. O yüzden Davos ismini verdik. Çünkü Davos,  hem uluslararası  toplantıların, hem ekonomik, ticari, siyasi birçok organizasyonun yapıldığı bir kent.  Bodrum da buna çok uygun ulaşımı ve imkanları açısından. O yüzden Bodrum’u Türkiye’nin Davosu yapacağız diye bir iddia ile ortaya çıktık.  Bunun için bir tane kongre merkezi, otellerimiz, toplantı alanları var. Ama asıl olan organizasyonları Bodrum’da yapacağız ve burayı gerçekten Türkiye’nin Davos’u yapmak istiyoruz. Bir de 20-22 Mayıs tarihlerinde Dünya Turizm Forumu yapıyoruz, bu büyük başlangıç bizim için. Bu foruma bütün dünyadan çok büyük turizm otoriteleri, Dünya Turizm Örgütü Başkanı, BM Turizm Örgütü’nden önemli isimler, işadamları, değişik ülkelerden turizm bakanları katılacak. Çok katılımlı çok büyük bir organizasyon olacak. Bu Bodrum’u Davos yapma yolunda büyük ivme kazandıracak.”

Lüks markalar bu sene hangi bölgeye akın ediyor?

Bodrum'da Kovid-19 hareketliliği! Otel açılışları hızlandı!