Bulgaristan göçmenlerinin konut paraları iade edilecek

Bulgaristan göçmenlerinin konut paraları iade edilecek

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı İbrahim Efendioğlu, konut almak için 1991 yılında 2.5 milyon TL (2.5 YTL) veren ancak konut sahibi olamayan 17 bin göçmenin paralarının 18 bin YTL olarak geri ödeneceğini bildirdi.Efendioğlu, düzenlediği basın toplantısında, Bulgaristan'dan zorunlu göç nedeniyle Türkiye'ye gelen göçmen vatandaşların, göçmen konutu alabilmek için 1991 yılında daire başına 2 milyon 500 bin TL yatırdıklarını söyledi.


Konut sahibi olamadığı halde paralarını geri alamayan yaklaşık 17 bin kişi bulunduğunu kaydeden Efendioğlu, bu konuda  TOKİ  Göçmen Konutları Koordinatörlüğünün, yürürlükteki kanuna göre çalışma yaptığını söyledi.


Çalışma sonucunda, göçmenlerin 2 milyon 500 bin TL'sinin kanuni faiziyle birlikte 18 bin YTL civarında tuttuğunu bildirdi.


Göçmen vatandaşların zaman aşımı bakımından da herhangi bir kayıpları olmayacağını belirten Efendioğlu, "5543 sayılı İskan Kanunu'nun 1. maddesinin 5. fıkrasındaki 1 yıllık müracaat süresi işlenmeyecek ve ödemeler kesin yapılacaktır" dedi.


Efendioğlu, ödemelere ilişkin müracaat şekli ve istenecek belgelerin ayrıca duyurulacağını ifade ederek, "Biraz daha sabredelim, devletimize güvenelim" dedi.