Çevre temizlik vergisi yapılandırma başvuruları için son 3 gün!

Çevre temizlik vergisi yapılandırma başvuruları için son 3 gün!

Torba yasa ile yapılandırma için başvuruların, 31 Aralık 2014 tarihine kadar belediyeye yapılması gerekiyor. Buna göre, çevre temizlik vergisi yapılandırma başvuruları için son 3 gün bulunuyor...Çevre temizlik vergisi yapılandırma başvuruları için son 3 gün!

Çevre temizlik vergisi, belediye gelirleri kanunu gereğince işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar adına ödenmesi gereken vergi olarak karşımıza çıkıyor.


Çöp vergisi olarak da bilinen çevre temizlik vergisi, emlak vergisi gibi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi borcu bulunan mükellefler, borcunu Torba Yasası ile taksitlendirebiliyor.


Kanun ile af kapsamında vadesi 30.04.2014 tarihinden önce olan  Emlak  vergisi ile çevre temizlik vergisi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları ve  Emlak  vergisi üzerinden hesaplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı ile buna bağlı gecikme zammı taksitlendirilebiliyor.


Yapılandırılan borcun ödeme sürecinde, bir yılda ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hakkı kaybediliyor. 


Taksitler, ikişer aylık dönemler halinde en fazla on sekiz eşit taksitte ödeniyor. Taksitler kredi kartıyla da ödenebiliyor. 


Yapılandırma için başvuruların, 31 Aralık 2014 tarihine kadar belediyeye yapılması gerekiyor. Buna göre, çevre temizlik vergisi yapılandırma başvuruları için son 3 gün bulunuyor.2015 yılında vergi affı olacak mı?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com