Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet!

Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet!

Değeri 5 milyon 227 bin TL'yi aşan konutlar için alınacak değerli konut vergisi ilk taksit ödemeleri başladı. Peki değerli konut vergisi ne kadar? Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet üzerinden nasıl yapılır? İşte tüm merak edilenler...Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet!

Geçen yıl gündeme gelen ancak ertelenen değerli konut vergisi bu yıl yeniden yürürlüğe girdi. Bu yıl değeri 5 milyon 227 bin TL'yi aşan konutlar için vergi ödenmesi gerekiyor. Değerli konut vergisiyle ilgili sınır ve taşınmaz değerlerinin alt ve üst sınırları, her yıl bir önceki yılla ilgili VUK hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranının yarısı nispetinde yükseltiliyor.

Peki değerli konut vergisi ne kadar? Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet üzerinden nasıl yapılır? Değerli konut vergisi nasıl ödenir? İşte tüm merak edilenler...

Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet!

Değerli konut vergisi ödeme 2021 

Beyanname süreci tamamlanan 2021 yılı değerli konut vergisi 1. taksit ödemeleri 1 Mart tarihi itibariyle başladı. 2021 yılı değerli konut vergisi 2. taksit ödemesi ise 1 Ağustos 2021 ile 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet!

Kimler vergi mükellefi?

-Mesken nitelikli taşınmazın değerli konut vergisini taşınmazın maliki öder. Mesken nitelikli taşınmaz üzerinde intifa hakkı bulunuyorsa vergi, intifa hakkın sahip kişi tarafından ödenir.

-Mesken nitelikli taşınmazın maliki veya intifa hakkı sahibi yoksa malik gibi tasarruf edenler vergiyi ödemekle sorumludur. 

-Bir mesken nitelikli taşınmaza paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükellef olurlar. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen yükümlü oluyor.

Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet!

Değerli konut vergisi hesaplama 2021

Verginin matrahı, bina vergi değerinin anılan kanunun 42. Maddesinde yer alan tutarı aşan kısım oluyor. Bu kapsamda değerli konut vergisine tabi mesken nitelikli taşınmazlardan değeri şu şekilde hesaplanıyor:

-5.227.000 TL ile (7.841.000) TL arasında olanlar (bu tutar dahil) (5.227.000) TL’yi aşan kısmı için (Binde 3)

-10.455.000) TL’ye kadar olanlar (bu tutar dahil) 7.841.000 TL’si için 7.842 TL, fazlası için (Binde 6)

-10.455.000) TL’den fazla olanlar 10.455.000 TL’si için 23.526 TL, fazlası için (Binde 10) oranında vergilendiriliyor.

Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet!

Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet

Değerli konutu olanlar e-Devlet üzerinden vergi mükellefi olup olmadığını öğrenebiliyor. Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet ekranı:

Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet!

Değerli Konut Vergisi 10 soruda tüm detaylarıyla! 

Değerli konut vergisi ile ilgili bilinenler ve merak edilenler!

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com