Dük August, Marienburg Kalesi'ni 1 Euro'dan satışa çıkardı!

Dük August, Marienburg Kalesi'ni 1 Euro'dan satışa çıkardı!

Almanya'da Welf Hanedanı üyesi Ernst August, Marienburg Kalesi'ni 1 Euro'dan satmak isteyince hane halkı birbirine girdi. Baba August, oğlu August'a dava açtı. 


Birçok Alman ve İngiliz hükümdarını bünyesinde barındıran Welf Hanedanı üyeleri birbirine girdi. Sözcü'de yer alan habere göre; Avrupa’nın önde gelen hanedanlarından olan aile, bir dönem Almanya’nın güneyi ile İtalya’nın kuzeyindeki Toskana, Bavyera, Saksonya bölgelerini yönetiyordu.

İnşası 1867 yılında biten Marienburg Kalesi, ailenin son temsilcilerinden Hanover Prensi Ernst August ve oğlu Braunschweig-Lüneberg Dükü Ernst August’u mahkemelik etti. Baba August, 2000’li yılların ortasında Marienburg Kalesi’ni oğluna devretti. Calenberg bölgesindeki arazilerin bir bölümünü satan 37 yaşındaki Dük August, 2018 yılında Marienburg Kalesi’ni de Alman hükümetine 1 Euro’luk sembolik bir bedelle satacağını açıkladı.

Dük August, Marienburg Kalesi

RESTORASYON BEDELİ BELİNİ BÜKTÜ 

Bu sembolik değerin gerekçesi farklı maddi nedenlere dayanıyor. 19. yüzyıldan bu yana el değmeyen kalenin restore edilmesi için gereken bütçenin yaklaşık 27 milyon euro (227 milyon TL) olduğu ifade ediliyor. 2005 yılında Christie's Müzayede Evi’nde Welf Hanedanı’na ait eserler 44 milyon euro’ya (370 milyon TL) satılsa da, yılda 200 bin turisti ağırlayan kaleyi açık tutma maliyeti aileyi zorlamaya başlamıştı.

Devam eden süreçte, Dük Ernst August, kalenin satışının ‘tarihi bir dönüm noktası’ olduğunu dile getirmiş Alman Federal Meclisi, kalenin restorasyonu için ayrılacak bütçe oylamasında 13.6 milyon euro’yu kabul etmişti. Kaledeki değeri 2 milyon euro’yu aşan (17 milyon TL) 100’ü aşkın tablo ve tarihi eser Hanover Eyalet Müzesi’nde sergilenmek üzere taşındı.

‘ORMAN EVİNDE YAŞIYORUM’ 

Tüm gelişmeler sonrasında Prens Ernst August harekete geçti. Hanover Eyalet Mahkemesi, baba August’un mülklerin haklarını geri alabilmek için oğluna dava açtığını duyurdu. Prens August, oğlunun kendisinin yasal haklarını ihlal ettiğini, ‘arkasından iş çevirerek’ mülklerin ve tarihi eserlerin kontrolünü ele geçirdiğini iddia etti. Gelir kaynaklarının da kesildiğini savunan Prens August, hasta olmasına rağmen Avusturya’da orman evinde yaşamak zorunda kaldığını iddia etti.

Dük August, babasının iddialarını reddederken, mahkemeden kendisi lehine karar çıkacağına emin olduğunu söyledi. Duruşmanın tarihinin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Almanya'da emlak fiyatları artıyor!