27 / 03 / 2023

Ev kredilerinde dosya masrafı ne kadar?

Ev kredilerinde dosya masrafı ne kadar?

Ev kredilerinde dosya masrafı, bankalardan kullandığınız kredilerin, banka tarafından yapılan incelemeler sonucu yaptığı masrafları sizden tahsil etmesi olarak ifade ediliyor. Peki, ev kredilerinde dosya masrafı ne kadar?Ev kredilerinde dosya masrafı ne kadar?

Kredi başvurusu için alınan en önemli masraf olup kredinin toplam maliyetini doğrudan etkileyen ve konut kredisi faiz oranlarına göre değişen ücrete dosya masrafı deniyor. 


Bankalardan kredi kullandığınızda bankalar belirli tutarlarda dosya masrafı tahsil etmek istiyor.  Dosya masrafları bazı durumlarda kredinin tutarına göre şekilleniyor.  Bu durumda ise kredi tutarında oluşan yükselmeler daha çok dosya masrafı ödemenize yol açıyor. Ev kredilerinde dosya masrafı kullanılan kredini oranının faiz oranına göre değişiklik gösteriyor. 


Dosya masrafı, bankalardan kullandığınız kredilerin, banka tarafından yapılan incelemeler sonucu yaptığı masrafları sizden tahsil etmesi olarak karşımıza çıkıyor.  Her kredi ürünü için dosya masrafı hesaplaması farklı oluyor. En yüksek dosya masrafı ise konut kredilerinde uygulanıyor. Ancak, bankaların tüketicilere açık bir şekilde belirtmeden aldıkları konut kredisi dosya masrafının geri iadesini yapmaları gerekiyor. 


Kredi kullanan kişiler bankaların açıkça belirtmediği dosya masraflarının iadesini isteyebiliyor. Konut kredisi dosya masrafı iadesi için öncelikle bankaya Konut kredisi dosya masrafı iadesi istemi içeren dilekçe gönderilmesi gerekiyor. Dilekçe örneği aşağıda yer alıyor;Ev kredilerinde dosya masrafı iadesi için dilekçe örneği.. 


............. Bankası A.Ş  Genel Müdürlüğüne


Talepte Bulunan : (İsim-TC Kimlik No-Adres-İrtibat Tel)


Konu   : Kredi masraflarının iadesi hakkında


Açıklamalar  :

Bankanızın .............. numaralı kredi müşterisiyim.


Bugüne kadar kullanmış olduğum her kredi işlemlerinde kredi-dosya masrafı ödemekteyim.


Yargıtay kararıyla; kredi-dosya masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bankanızdan bugüne kadar kullanmış olduğum tüm kredilerin;


a. Sözleşmelerini,

b. Ödeme planı ve ödeme dekontlarını,

c. Kredi kullandırılması için bankanızca yapılması gereken zorunlu masrafların ayrıntılı dökümlerini ve yapılan masrafın belgesini,


tarafıma mail veya adresime bankacılık kanunu çerçevesinde verilmesini talep ederim. Cevap verilmemesi halinde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve ilgili kurumlara şikayette bulunacağımı bildiririm.


Kullanmış olduğum kredilere ilişkin olarak On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile tarafıma derhal iadesini, aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm. 

 

.../.../....

Ad, Soyad -İmzaEv kredisi almanın şartları!Öznur Yaslı/Emlakkulisi.com 
Geri Dön