26 / 06 / 2022

Güneş enerjisinden lisanslı elektrik üretimi ihalesi ne zaman

Güneş enerjisinden lisanslı elektrik üretimi ihalesi ne zaman

Türkiye'de güneş enerjisinden lisanslı elektrik üretimi için ilk ihale 12 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilecek. İhalede Elazığ bölgesindeki 8 megavatlık kapasite için 5, Erzurum bölgesindeki 5 megavatlık kapasite için 2 firma yarışacak.

İngiltere 10 ayda, güneşten Türkiye’nin yüzde 40’ı kadar enerji üretti!

Güneşin en kıt olduğu ülkeler arasında yer alan İngiltere’nin bu yılın ilk 10 ayında güneş enerjisinden elde ettiği güç, Türkiye’nin bu yıl içinde çok sayıda yatırım yapmasına karşın toplam güneş enerji gücünün yüzde 40’ına denk geliyor.

Güneş enerjisinden faydalanmalıyız!

Güneş, Anadolu'da bu yıl her zamankinden daha fazla etkili oldu. Örneğin Ankara, yaz aylarında önceki yıllar 10 gün civarı bunaltıcı sıcaklara maruz kalırken, bu yıl bunaltan sıcakların süresi hayli arttı.

Güneş enerjisi alt yapı maliyetlerini düşürür!

Türkiye'nin en fazla güneş gören ili Muğla; güneş enerjisinden aynı oranda yararlanamıyor. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, güneş enerjisinden yararlanmanın alt yapı maliyetlerini düşürdüğünü belirtti.

Güneş enerjisine büyük ilgi!

Günümüzde, mimari alanda yaşanan gelişmeler neticesinde doğal çevre ile uyumlu yeşil, temiz, nefes alınabilen ve güneş enerjisinden faydalanan binalar yapılıyor. Güneş enerjisi uygulamaları gittikçe yaygınlaşıyor.

Çivril Belediyesi güneşten yılda 1 milyon TL kanacak!

Çivril Belediyesi Güneş Enerjisinden Elektrik üreterek yıllık yaklaşık 1 Milyon TL kazanacak. Karabedirler mahallesinde 140 Bin metrekare alan üzerine kurulacak tesisten 5 MW elektrik üretilecek.

Atatürk Üniversitesi güneş enerjisinden elektrik üretecek!

Atatürk Üniversitesi ve KUDAKA işbirliğiyle yürütülen “Yeni Umutlarla Artık Daha Bir Başka Doğacak" proje kapsamında güneş enerji santraliyle elektrik üretimi yapılacak...

Atatürk Üniversitesi güneş enerjisinden elektrik üretecek!

Atatürk Üniversitesi ve KUDAKA işbirliğiyle “Yeni Umutlarla Artık Daha Bir Başka Doğacak" projesi kapsamında güneş enerji santraliyle elektrik üretilecek. Hedef 50 kilovat gücünde santral oluşturmak.

Türkiye’nin güneşi kışın bile kesilmiyor!

Besa Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, ülkemizin geniş coğrafyası ve bol güneş alan konumuyla güneş enerjisinden elektrik üretimi için Avrupa’da en uygun ülke olarak öne çıktığının altını çizdi.

Yozgat'ta güneş enerjisiyle elektrik masrafını kara çevirdiler!

Yozgat'ta güneş enerjisiyle elektrik masrafını kara çevirdiler. Yozgat'ta, fatura ödemelerini düşürmek için güneş enerjisinden elektrik üretmeye başlayan pancar ekicileri kooperatifi, ihtiyaç fazlası elektriği satıyor.

Elektrik faturası 685 TL gelen Yaşar Aksöyek güneş enerjisinden elektrik üretti!

Bodrum'da evine 685 TL elektrik faturası gelen Elektrik Mühendisi Yaşar Aksöyek güneş enerjisinden elektrik üretmeye başladı. Şimdiki hedefi ise 500 milyon TL'lik Bodrum projesini hayata geçirmek

Bursa'da güneş enerjisinden elektrik üretiliyor!

Sağlıklı kent Bursa için çevreye ağırlık veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, kaynakların verimli kullanılması amacıyla Batı (Özlüce) Atıksu Arıtma Tesisi'nde de güneş enerjisinden elektrik üretmeye başladı.

Yangın kulelerinin enerjisi, güneş panelleriyle sağlanıyor!

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanındaki 9 yangın gözetleme kulesinde güneş enerjisinden faydalanılıyor.Yangın kulelerinin enerjisi, güneş panelleriyle sağlanıyor.Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin konuyu değerlendirdi.

Batı atıksu arıtma tesisinde güneş enerjisinden elektrik üretiliyor!

Bursa'da yenilenebilir enerji konusunda çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi, Batı (Özlüce) Atıksu Arıtma Tesisi'ne yaklaşık 600 kolektör monte ederek güneş enerjisinden elektrik üretimine başladı. Başkan Altepe kolektörler hakkında bilgi verdi.

Güneş enerjisinden lisanslı elektrik üretimi ihalesi ne zaman Haberi

Güneş enerjisinden lisanslı elektrik üretimi ihalesi ne zaman


Türkiye'de güneş enerjisinden lisanslı elektrik üretimi için ilk ihale 12 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilecek. İhalede Elazığ bölgesindeki 8 megavatlık kapasite için 5, Erzurum bölgesindeki 5 megavatlık kapasite için 2 firma yarışacak.


Enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım oranını artırmayı amaçlayan Türkiye, bu kapsamda güneş potansiyelini enerji üretiminde daha etkin kullanacak. Bu kapsamda ilk olarak 600 megavatlık güneş enerjisine dayalı lisanslı üretim başvuruları yatırıma dönüşmeye başlıyor.


Mevzuat gereği, güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılmış ön lisans başvurularından aynı sahada, aynı bağlantı noktasına, aynı bağlantı bölgesine bağlanmak için birden fazla başvurunun bulunması durumunda, sisteme bağlanacak olanı belirlemek için Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından yarışma yapılacak.


Bu doğrultuda güneş enerjisine yönelik ilk yarışma Elazığ ve Erzurum bölgeleri için...