01 / 07 / 2022

indirimli emlak vergisi

indirimli emlak vergisi

Emlak vergisinin ilk taksitinin bu ayın sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Ancak brüt alanı 200 metrekareden küçük sadece bir evi olan bazı kişiler emlak vergisi ödemiyor. Bunlar; emekliler, hiçbir geliri olmayanlar, engelliler, gaziler ile şehitlerin dul ve yetimleri.

İndirimli emlak vergisinden kimler nasıl yararlanır?

Dünya Gazetesi'nin Serbest Kürsü köşesinin konuğu Ahmet Arslan bugünkü yazısında indirimli emlak vergisinden bahsetti. İşte o yazı..

İndirimli emlak vergisi uygulaması!

Türkiye sınırları içinde bulunan binalar ve araziler 1319 sayılı Kanun hükümlerine göre Emlak Vergisine tabi tutuluyor. Vergilendirme sürecinde bazı indirimler söz konusu olabiliyor. İşte indirimli emlak vergisi uygulaması...

Kimler emlak vergisini daha az öder?

2015 yılı emlak vergisi ödeme dönemi 1 Haziran'a kadar devam ediyor. Emlak vergisi mükellefi olan gayrimenkul sahiplerinden bazıları emlak vergisini indirimli olarak ödeyebiliyor. Peki, kimler emlak vergisini daha az öder?

İşsize emlak vergisi yok!

İşsizken emlak vergisi ödenmeyecek, işsizken yatırılan emlak vergileri de belediyelerden geri alınabilecek. Ankara'da yaşayan A.T., evi için indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanmak istedi. Fakat...

Şehitlerin dul ve yetimlerine ve gazilere ait form!

İndirimli bina vergisi oranının uygulanabilmesi için, muafiyet şartlarını taşıyan mükelleflerin durumlarına uygun olanını doldurup belediyeye vermeleri gerekiyor. İşte şehitlerin dul ve yetimlerine ve gazilere ait form..

Emlak Vergisi'nde 2. taksit! Son gün 30 Kasım Cuma!

Ev, işyeri, arsa ve emlak vergisi mükellefinin 30 Kasım Cuma akşamına kadar 2. taksidi ödemesi gerekiyor...

İndirimli emlak vergisi 2020!

Her yıl iki kere belediyelere ödenen emlak vergisi ikinci taksit dönemi yaklaştı. Peki kimle emlak vergisi ödemeyecek? Kimler indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanabilecek? İşte indirimli emlak vergisi 2020...

İndirimli emlak vergisinden kimler yararlanabiliyor?

Emlak vergisi, her yıl Mayıs ve Kasım aylarında, gayrimenkullerin kayıtlı olduğu belediyelere ödeniyor. Peki indirimli emlak vergisinden kimler yararlanabiliyor? İşte emlak vergisinde muafiyer şartları...

Yazlık ev için de emlak vergisi ödemek gerekiyor!

Emlak Vergisi muafiyetinden yararlanıp yararlanamamanın tespitinde eşlerin durumu ayrı ayrı değerlendiriliyor. Ancak yazlık amaçlı kullanılan meskenler için indirimli Emlak Vergisi uygulamasından yararlanılamıyor.

Emlak vergisi istisnaları!

Emlak vergisinde kimi malikler vergi ödemelerinden tamamen muaf olabildiği gibi, indirimli emlak vergisinden de yararlanabiliyor. İşte emlak vergisi istisnaları..

Emekliler hangi koşullarda emlak vergisi öder?

Emekliler, indirimli vergi uygulamasından faydalanıyor. Bunun anlamı, uygulamadan yararlanan emeklilerin emlak vergisi ödemeyeceği. Tabii istenilen şartlar sağlanırsa...

İndirimli emlak vergisi uygulamasından kimler yararlanabiliyor?

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkulü olanların, her yıl emlak vergisi ödemeleri gerekiyor. Bazı kişiler ise belli şartları sağlamaları halinde emlak vergisi ödemiyorlar. İşte indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanabilen kişiler..

İndirimli emlak vergisi formu!

Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmazın değeri üzerinden vergi oranının hesaplanması ile bulunuyor. Vergide bazı taşınmazlar için indirimde uygulanıyor. Bunun için belediyede indirimli emlak vergisi formu dolduruluyor...

İndirimli emlak vergisi uygulaması!

Türkiye sınırları içinde bulunan binalar ve araziler 1319 sayılı Kanun hükümlerine göre Emlak Vergisine tabi tutuluyor. Vergilendirme sürecinde bazı indirimler söz konusu olabiliyor. İşte indirimli emlak vergisi uygulaması...

Kooperatifler emlak vergisi öder mi?

Vergi ödemeleri bazı hallerde indirimli olarak yapılırken, bazı hallerde de tamamen muaf olunuyor. Kanun kapsamında yer alan bazı kurum ve kuruluşlar vergiden muaf tutuluyor. Peki, kooperatifler emlak vergisi öder mi?

İşsiz ev sahibi emlak vergisi ödemeyecek!

Ankara'da yaşayan A.T, herhangi bir geliri olmadığını belirterek, 2002'den itibaren sahibi olduğu 200 metrekarelik eviyle ilgili 2014 ve sonrası yıllar için indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlandı.

İşsize emlak vergisi yok!

İşsizken emlak vergisi ödenmeyecek, işsizken yatırılan emlak vergileri de belediyelerden geri alınabilecek. Ankara'da yaşayan A.T., evi için indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanmak istedi. Fakat...

Yeni ev alanların 5 yıllık emlak vergisi muafiyeti var mı?

Emlak vergisinde belli bir süre boyunca indirimli vergi avantajından yararlanabiliyor. Peki, yeni ev alanların 5 yıllık emlak vergisi muafiyeti var mı? İşte emlak vergisi muafiyetleri..

Yeni inşaatlarda emlak vergisi muafiyeti!

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununda yer alan geçici muafiyetler gereğince yeni binada emlak vergisi belli bir süre indirimli olarak uygulanıyor. Peki, yeni inşaatlarda emlak vergisi muafiyeti esasları nelerdir?

indirimli emlak vergisi Haberi

indirimli emlak vergisi

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkulü olanların, her yıl mayıs ve kasım aylarında iki taksit halinde emlak vergisi ödemeleri gerekiyor. Bina, arsa ve arazi için ödenen bu vergileri belediyeler tahsil ediyor. Unutmayalım, ilk taksit için 31 Mayıs Cuma günü son!

Bazı kişiler ise belli şartlan sağlamaları halinde emlak vergisinden muaf oluyorlar. Aslında muaf demek pek de doğru değil, onlar için emlak vergisi oranı indirimli (yüzde 0) olarak uygulanıyor.

Ekonomist Dergisi'nden Fatih Köprülü yazısında, indirimli vergi oranı uygulaması hakkında genel bilgiler verdi. Ardından, başta emekliler olmak üzere kapsama giren mükellefler tarafından sorulan bazı sorulara, Maliye idaresi'nce verilen yazılı cevapları (mukteza) baz alarak cevap bulmaya çalıştı.

1. İndirimli emlak vergisi uygulamasından kimler yararlanabiliyor?

Aşağıda sayılan kişiler indirimli emlak vergisi oranı (yüzde 0) uygulamasından yararlanabiliyorlar. Yani bu kişiler...